Ergonomia pracy biurowej

biuro

fot. biuro

Urządzając biuro przede wszystkim zastanawiamy się nad wystrojem, kolorem ścian i dodatkami. Oprócz tego istotną kwestią jest także ergonomia pracy w biurze. Często długie siedzenie przy biurku lub komputerze powoduje, że większość z nas przyjmuje nieprawidłową postawę, co ma wpływ na zdrowie, a w szczególności na kręgosłup. Jak stworzyć projekt ergonomicznego biura pracy, aby czas w nim spędzony był nie tylko efektywny ale też zdrowy i przyjemny?

rysunek

fot. rysunek

Pracę przy biurku ciężko porównać do fizycznej, niemniej jednak nie należy ona do bezkontuzyjnych. Wielogodzinna, wymuszona pozycja siedząca połączona z wpatrywaniem się w monitor komputera często wywołuje schorzenia zwane także „chorobą biurową”. Najczęściej są to bóle głowy, pleców, nadgarstka czy spojówek. Warto więc zapoznać się z kilkoma zasadami poprawnej organizacji miejsca pracy, dzięki którym będzie ono komfortowe.

Ergonomia pracy biurowej – zasady
Większość zasad ergonomii dotyczy najbliższej przestrzeni pracy, w której przeważnie znajduje się biurko. Przede wszystkim jego konstrukcja powinna być stabilna a minimalny wymiar powinien wynosić 120 cm x 70 cm.

Istotna jest także przestrzeń na nogi – nie powinna być ona mniejsza niż 80 cm. Zachowanie tych wymiarów pozwoli utrzymać swobodę ruchów podczas wykonywanej pracy a także nie będzie zmuszało to częstego wstawania czy schylania się.

Monitor komputera powinien znajdować się na wprost wykonującego pracę, w odległości ok. 40 cm. Warto ekran postawić na dodatkowej nakładce. Wysokość biurka i krzesła powinna być dostosowana do indywidualnych wymiarów użytkownika. W ten sposób unikniemy przyjmowania nienaturalnych pozycji.
Istotny jest także odpowiedni wybór krzesła. Najlepiej, by było obrotowe i miało regulowane zarówno oparcie, jak i siedzisko. Zagwarantuje to optymalne podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Warto wybrać model z podłokietnikami z regulowaną wysokością. Dobrze dopasowane biurko i krzesło z pewnością pomoże uniknąć negatywnych skutków długiego siedzenia w jednej pozycji.

biurko

fot. biurko

Jeżeli na biurku znajduje się klawiatura, powinna być umiejscowiona w ten sposób by pozostało co najmniej 10 cm od krawędzi blatu, tak aby móc swobodnie oprzeć dłonie.

Ergonomia w pracy biurowej to także dobrze dobrane oświetlenie oraz częste wietrzenie pomieszczenia. Odpowiednia temperatura w biurze z pewnością będzie korzystnie wpływać na samopoczucie, a co za tym idzie na wykonywaną pracę.

Warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej naturalnego światła. W pochmurne dni oraz w okresie zimowym wskazane jest wspomaganie go oświetleniem ogólnym oraz miejscowym. Światło powinno przede wszystkim padać na pole optymalnego widzenia, czyli na przestrzeń, w której znajdują się najczęściej obserwowane przedmioty – klawiatura, monitor czy blat biurka.

Podczas pracy nie można zapomnieć o robieniu krótkich przerw. Po każdej przepracowanej godzinie przy komputerze każdy pracownik ma prawo do 5 minutowej pauzy. W tym czasie warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą się rozluźnić i odprężyć.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)