X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ile energii zużywa dom?

dom jednorodzinny
Przed podjęciem decyzji o zakupie domu jednorodzinnego lub jego budowie, trzeba zdać sobie sprawę z przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Jak wiadomo, zużycie prądu w domu jednorodzinnym jest większe, niż dla średniej wielkości mieszkania. Dom jednorodzinny ma dużo większą kubaturę. Ponadto często wymaga instalacji systemów, których przeważnie nie stosuje się w lokalach mieszkalnych, takich jak wentylacja mechaniczna, system alarmowy czy oświetlenie wokół domu. Działanie wszystkich instalacji zasilanych prądem sprawia, że comiesięczne rachunki są wysokie.


Ile energii zużywa gospodarstwo domowe?
Szacuje się, że w przeciętnym domu jednorodzinnym, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, zużywa się około 4500 kWh* rocznie. Ile energii z tej puli przypada na ogrzewanie, wentylację mechaniczną, system alarmowy i klimatyzację?

Piece grzewcze oprócz gazu lub oleju opałowego do zasilania potrzebują energii elektrycznej. Przykładowo kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem na wodę użytkową o mocy grzewczej 19 kW*, pracując ok. 2000 godzin w sezonie grzewczym, a przez blisko 1000 godzin rocznie podgrzewając wodę użytkową zużywa średnio 280 kWh* wciągu roku.

Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, wymaga zasilania energią elektryczną. Sama wentylacja wywiewna z wentylatorem o mocy 25 W*, o wydajności 200 m3, pracując całą dobę pobiera ok. 0,6 kWh, a rocznie ok 219 kWh*. Dla systemu wywiewno-nawiewnego zużycie to, a zarazem koszt eksploatacji, będą dwa razy większe.

Ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania systemu alarmowego zależy od jego rodzaju oraz ilości urządzeń. Dla standardowej instalacji, w skład której wchodzi dziesięć czujek ruchu i manipulator roczne zużycie energii wynosi około 30 kWh*.

W porównaniu do wymienionych wcześniej urządzeń klimatyzacja jest prawdziwym pożeraczem energii. Split chłodzący pomieszczenie z mocą 855 W w ciągu 8h zużywa 7 kWh, a miesięcznie nawet 205 kWh. To prawie tyle, ile potrzebuje piec jednofunkcyjny do pracy przez cały rok.

Przyjmując, że za 1 kWh trzeba zapłacić ok 0,45 zł brutto* z łatwością obliczymy średni koszt pracy opisanych systemów. Tym samym roczne zasilanie pieca grzewczego jednofunkcyjnego z osobnym zasobnikiem na ciepłą wodę będzie kosztowało ok 126,00 zł brutto, wentylacji mechanicznej wywiewnej ok 100,00 zł brutto, systemu alarmowego ok. 15,00 zł brutto, a klimatyzacji (przyjmując, że będzie ona pracowała ok. 2 miesięcy w ciągu roku) blisko 200,00 zł brutto.

Łącznie dla wyżej omawianych systemów w ciągu roku, pobór energii elektrycznej wyniesie około 954 kWh. To ok. 440 zł, czyli 37,00 zł/1 m-c. To jednak tylko kilka urządzeń, które są zasilane energią elektryczną, a w standardzie znajdują się niemal w każdym domu jednorodzinnym. Pozostałe statystyczne 3546 kWh zużywane jest na oświetlenie, oświetlenie zewnętrzne, przez urządzenia RTV i AGD, ogrodowe zraszacze, otwieraną automatycznie bramę wjazdową na posesję i wiele innych urządzeń, które na co dzień zapewniają domownikom komfort mieszkalny.

O tym, ile kilowatów zużywa dom można zadecydować samodzielnie począwszy od wyboru technologii budowlanej, w której powstanie dom, termomodernizację elewacji, dobór odpowiednich urządzeń grzewczych, energooszczędnych urządzeń RTV i AGD, po montaż energooszczędnych żarówek i wyrabianie w sobie dobrych nawyków.

---
* źródło: muratordom.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Trendy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-11 03:27:47
Tagi do artykułu: domy jednorodzinne | instalacje | energia elektryczna | energooszczędność
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna w domu

Kupując mieszkanie od dewelopera, z drugiej ręki, czy też budując dom, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne. Między innymi na stan instalacji elektrycznej.
przewody elektryczne

Co oznaczają poszczególne kolory kabli elektrycznych?

O ile modernizację instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami, tak drobne prace przy domowej elektryce można wykonać we własnym zakresie. Mowa tu o wymianie włączników, lamp sufitowych i kinkietów, oraz gniazdek. Trzeba jedynie wiedzieć co oznaczają poszczególne kolory kabli, a także pamiętać o zachowaniu ostrożności i wyłączeniu napięcia przed przystąpieniem do pracy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sucha elewacja czyli okładziny ścienne

dom jednorodzinny
Elewacja stanowi wizytówkę domu, której poświęca się dużo uwagi. Obecnie jedną z metod wykończenia ścian zewnętrznych jest metoda sucha. Charakteryzuje się ona szybszym prowadzeniem prac oraz brakiem oczekiwania na wyschnięcie zaprawy czy kleju. Dodatkowo umożliwia także prowadzenie prac nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.


Wszechstronna ceramika budowlana

ogród
Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą... np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.

Samoczyszczące się elewacje

farba elewacyjna
Prace ociepleniowe to doskonała okazja do odświeżenia fasady budynku. Aby inwestycja mogła procentować przez długie lata, należy zastosować kompletny i profesjonalny system Tytan EOS Samoczyszczący.

Dom marzeń młodych Polaków

Dom jednorodzinny z bloczków YTONG
Młodzi ludzie łączą pragnienie stabilizacji z wysoką świadomością ekologiczną i chęcią do korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych – wynika z badań „YTONG: Dom 2020”, przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Xella Polska, wiodącego producenta bloczków ściennych. Badanie zrealizowano wśród studentów architektury i budownictwa z okazji 15-lecia marki YTONG.