X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wybieramy kabinę prysznicową do łazienki

kabiny prysznicowe
Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej wbrew pozorom nie jest rzeczą prostą. Powinna ona zarówno spełniać wymagania użytkowników jak i być dopasowana do wielkości, kształtu oraz wystroju łazienki.
Na rynku dostępne są gotowe kabiny prysznicowe, które nie wymagają żadnych dodatkowych robót prócz wstawienia do łazienki i podłączenia do instalacji wodnej i kanalizacji. Można także dostać kabiny wyposażone w różnego rodzaju dodatki, które mogą umilić na nam kąpiel np. hydromasaż lub aromaterapia. Istnieje także możliwość osobnego zakupu kabiny i prysznica, które po zmontowaniu stanowią spójną całość.Najchętniej wybierane kabiny do łazienek to:
- kabiny narożne – jest to najbardziej popularna kabina, zwłaszcza w małych łazienkach. Zajmuje ona mało miejsca, dzięki czemu można funkcjonalnie wykorzystać pozostałą powierzchnię pomieszczenia. Jej dwa boki stanowią ściany łazienki;
- kabiny wnękowe – w celu utworzenia takiej kabiny wykorzystuje się istniejącą już wnękę lub specjalnie do tego utworzoną. Może ona być utworzona z wodoodpornej płyty gipsowo – kartonowej, gipsowo – włóknowej, pustaków szklanych, cegiel, betonu komórkowego lub bloczków ceramicznych;


Taką ścianę należy zaizolować specjalnym preparatem np. płynna folią. Taką kabinę odgradza się od reszty łazienki drzwiami lub zasłoną prysznicową.
- kabiny przyścienne – przylega tylko do jednej ściany łazienki. Pozostałe boki wykonywane są zazwyczaj ze szkła;
- kabiny wolno stojące – może być montowana w dowolnym miejscu łazienki. Bardzo ciekawie wygląda tylko w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Decyzja o tego rodzaju kabinie powinna zapaść już na etapie projektowania instalacji. W ten sposób instalator bez problemu może zrobić w wybranym przez nas miejscu podejście wodne i kanalizacyjne;
- kabina na planie ćwiartki koła – tego typu kabina jest bardzo chętnie kupowana. Dwa boki łącza się z jednej strony pod kątem prostym, a z drugiej zamknięte są łukowatymi drzwiami. Kabiny mogą mieć także kształt kwadratu, prostokąta, pięciokąta lub koła;
- kabiny walk-in - jest to kabina otwarta, nie posiadająca drzwi. Powstaje poprzez wydzielenie przestrzeni za pomocą przegród szklanych. Do takiej kabiny można wejść z jednej z dwóch stron. Decydując się na tego rodzaju kabinę, należy wziąć pod uwagę fakt, że będzie w niej chłodniej niż w kabinie zamkniętej.

Warto zastanowić się nad sposobem otwierania drzwi do kabiny. Od tego także zależy nasz komfort z korzystania. Drzwiczki mogą być:
- uchylne - zapewniają one szerokie i wygodne wyjście. Mogą być one otwierane na zewnątrz, do wewnątrz lub też w obu kierunkach. Takie drzwi uchylne oferowane są jako jednoskrzydłowe – lewe bądź prawe, oraz dwuskrzydłowe – symetryczne lub niesymetryczne;
- obrotowe – otwierają się tylko na zewnątrz. Podczas otwierania część drzwi chowa się do środka kabiny, dlatego też nie potrzebna jest duża przestrzeń przed kabiną;
- składane – mogą budowane z dwóch lub więcej części. W trakcie otwierania najpierw składają się do środka kabiny a następnie całość przesuwa się na jedną stronę. Bardzo chętnie stosowane są jako wyposażenie małych łazienek;
- przesuwne – drzwi składają się z dwóch lub trzech elementów, które poruszają się na rolkach, prowadnicach lub też suwakach. Nie wymagają dodatkowego miejsca do otwierania, ponieważ drzwi po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny. Niektóre umożliwiają otwieranie drzwi z obu stron.

Podczas zakupu kabiny należy zwrócić uwagę z czego zrobione są jej ścianki. Do droższych ale trwalszych należą kabiny szklane. Materiał ten może być przezroczysty, matowy lub barwiony. Można także wybrać drzwi akrylowe. Może być gładki, matowy, z fakturami, nadrukiem oraz w wielu kolorach. U niektórych producentów kabin prysznicowych można zamówić specjalną powłokę, zapobiegającą osadzaniu się kamienia.
Kabina z brodzikiem to najczęściej stosowane rozwiązanie. Najlepiej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii. Kupując te elementy oddzielnie, trzeba sprawdzić, jaki brodzik jest zalecany przez producenta kabiny. Można wybierać pośród brodzików płaskich, których krawędź tylko trochę wystaje lub na równi z poziomem podłogi lub głębokie, które są praktyczne ponieważ umożliwiają zrobienie w nich prania lub wykąpania małego dziecka.
Zamiast tradycyjnej baterii prysznicowej, można zamontować panel prysznicowy. Dzięki niemu możemy zyskać kąpiel wzbogaconą np. hydromasażem. Najistotniejszym elementem panelu są dysze, które są tak porozmieszczane tak aby masowały różne partie ciała. Równie istotne są słuchawki prysznicowe. Zazwyczaj montowane są dwie – jedna znajduje się na górze panelu, a druga, tak jak w tradycyjnych prysznicach, zawieszona jest na uchwycie.
Kabina prysznicowa powinna być szczelna przede wszystkim na styku brodziku ze ścianą czy przy łączeniu profili z szybami. Dodatkowo z kabiną można zakupić listwy z okapnikiem odprowadzającym wodę ściekającą z szyb do brodzika. Uszczelki silikonowe doskonale uszczelnią połączenia profili i szyb.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Anna Dębiec
2016-05-31 09:23:30
Tagi do artykułu: łazienki | kabiny prysznicowe | kabiny narożne | kabiny wnękowe | pustaki | kabiny przyścienne | kabiny wolno stojące | kabina na planie ćwiartki koła | kabiny walk-in | podłogi | brodziki | hydromasaż
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić małą łazienkę?

kabina prysznicowa
Każdy z nas ma inny gust i inne możliwości aranżacji łazienki. Wpływ na jej wygląd mają m.in.: ilość przestrzeni do zagospodarowania, tryb życia oraz przyzwyczajenia. Decydując się na wannę lub prysznic pamiętajmy, że to pierwsze rozwiązanie sprawdza się najlepiej w dużych pomieszczeniach. Dla osób dysponujących mniejszą powierzchnią lepsza będzie natomiast kabina prysznicowa...

Estetyczne i funkcjonalne kabiny prysznicowe

łazienka
Minimalistyczna forma, eleganckie detale oraz najwyższa jakość wykonania to wyróżniki nowej, luksusowej kolekcji kabin prysznicowych marki Koralle. Seria S700 to propozycja dla wymagających klientów, którzy pragną stworzyć nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń kąpielową.

Lejemy wodę na podłogę

łazienka
Przy zawrotnym tempie życia, szybki prysznic, to jest to. Ponadto, coraz więcej zwolenników przysparza mu czysta ekonomia - oszczędność. Ostatnio bardzo modne jest minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę.

Urządzamy małą łazienkę – idealne meble do małych przestrzeni

wanna
Aguaform, producent wyposażenia łazienek, proponuje kompleksowe rozwiązania do małych łazienek. Jak urządzić łazienkę, gdy mamy mało miejsca – przedstawiamy kilka efektownych i funkcjonalnych pomysłów. Do końca roku 2012 trwa specjalna promocja Aquaform na produkty przeznaczone właśnie do małych łazienek.