X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Masz domek za miastem? Uważaj na wodę ze studni!

bateria zlewozmywakowa
Korzystając z uroków letniej pogody wiele czasu spędzamy na działce lub na wypoczynku w domku letniskowym. Przeważnie korzystamy wówczas z wody z tzw. ujęć własnych, które często wymagają kompleksowego uzdatnienia, głównie ze względu na zbyt dużą zawartość związków żelaza i manganu.


Według danych statystycznych 12% Polaków jest w posiadaniu działki rekreacyjnej z domkiem letniskowym. Ze studni korzysta także ponad 10% gospodarstw domowych w Polsce. Nie wszyscy użytkownicy ujęć własnych są jednak świadomi tego, że woda, która nie została oczyszczona przez tzw. „wodociągi”, często pozostawia wiele do życzenia, a zanim zaczniemy ją uzdatniać, warto sprawdzić, co tak naprawdę jej dolega. – Nie każda woda z ujęć własnych musi być kiepskiej jakości. Często zdarza się, że jej walory są bardzo korzystne dla zdrowia. Aby jednak być pewnym, co pijemy, jakość wody możemy zbadać w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Badania takie wykonują również niektóre firmy zajmujące się sprzedażą filtrów – mówi Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości z firmy UST-M, produkującej filtry do wody i wykonującej badania podstawowych jej parametrów.

Co z tym żelazem?
Nadmiar żelaza to najczęstszy problem ujęć wody ze studni. Wówczas woda płynąca z kranu ma rudawe zabarwienie, nieprzyjemny zapach i żelazisty posmak. Na armaturze kuchennej i łazienkowej osadzają się rude naloty, psuje się sprzęt AGD i instalacje sanitarne, a tkaniny prane w zażelazionej wodzie szybciej się niszczą. Niestety, aby ją uzdatnić, nie wystarczy zastosowanie filtra o działaniu odżelaziającym. – Po przefiltrowaniu 400-1000 litrów wody wkład odżelaziający straci swoją żywotność. W praktyce oznacza to, że co kilka dni trzeba będzie go wymieniać. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest stacja uzdatniania wody, tzw. odżelaziacz. Jest to urządzenie, które przy pomocy indywidualnie dobranej konfiguracji złóż filtrujących usunie z wody nadmiar żelaza – wyjaśnia Zofia Czechowicz.

Woda skażona bakteriami i nadmiernie twarda
Woda czerpana z własnych ujęć może być narażona na skażenie bakteriami. Przyczyny mogą być różne i niezależne od nas – np. nasz sąsiad ma nieszczelne szambo lub woda pozyskiwana jest z terenów szczególnie zanieczyszczonych.
Aby pozbyć się z wody bakterii, warto przeprowadzić zabieg przechlorowania instalacji. Długotrwały efekt osiągniemy dzięki stacji uzdatniania wody ze specjalnym sterylizatorem niszczącym bakterie – przekonuje ekspert UST-M.
Woda, która nie pochodzi z wodociągów, może być także nadmiernie twarda. istnieją normy, które określają prawidłową twardość wody. Jeśli są one przekroczone, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz kompaktowy. Urządzenie takie pracuje niemal bezobsługowo, w celu regeneracji wystarczy raz w miesiącu wsypać do jego obudowy specjalne tabletki soli.
Rzadziej spotykane problemy to obecność w wodzie siarkowodoru, zanieczyszczeń organicznych czy azotanów i azotynów. Z tym jednak także można sobie łatwo poradzić, dzięki dużej stacji uzdatniania wody z odpowiednio dobranymi złożami.

Na zdrowiu nie warto oszczędzać, lecz ze względu na dosyć wysoki koszt zakupu np. stacji uzdatniającej, właściciele rzadziej odwiedzanych domków z własnym ujęciem wody mogą zastosować rozwiązania bardziej ekonomiczne. – Jeśli z wody studziennej korzystamy nie więcej niż około trzy tygodnie w roku, możemy zdecydować się na zastosowanie dobrej jakości filtra z dużym wkładem – radzi Zofia Czechowicz. Wybór rodzaju wkładu powinien być oczywiście podyktowany jakością wody, którą czerpiemy ze studni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Hydrauliczne
2013-07-15 13:56:52
Tagi do artykułu: woda | działki rekreacyjne | Studnie | filtry | szambo | normy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wodomierz

Jak dobrać wodomierz?

W każdym mieszkaniu lub domu, w którym woda dostarczana jest z lokalnej sieci wodociągowej musi być zamontowany wodomierz, który w dużym skrócie jest przyrządem pomiarowym, będącym połączeniem przepływomierza z licznikiem. Służą one do dokonywania rozliczeń między dostawcą wody, a jej odbiorcą - zwykle właścicielem nieruchomości.
wodomierz

Instalacja wodomierza

Istnieje wiele sposobów na racjonalne zużycie wody użytkowej w gospodarstwie domowym., m.in: montaż oszczędnej armatury, perlatorów, reduktorów ciśnienia, kupno zmywarki do naczyń, dbałość o stan techniczny instalacji i bieżące naprawy nieszczelności. Efektywność stosowanych rozwiązań musi być jednak mierzalna. Do tego celu służą wodomierze, czyli liczniki mierzące przepływ wody.
armatura

Ciepła woda użytkowa

Ciepła woda użytkowa to jeden z najważniejszych czynników zapewniających domownikom komfort mieszkalny. Jest niezbędna do utrzymania higieny osobistej, porządku, oraz przygotowywania posiłków. Stały dostęp do ciepłej wody użytkowej zapewniają urządzenia grzewcze, takie jak kotły, podgrzewacze, pompy ciepła czy kominki. Od czego zależy wybór właściwej metody ogrzewania wody na potrzeby gospodarstwa domowego?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zmiękczacze wody

kran
Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.

Deszczówka - darmowa i ekologiczna

dzban
Statystycznie każdy z nas zużywa około 100 litrów wody pitnej dziennie, z czego tylko część na gotowanie, picie i higienę osobistą. Wraz z wylewaną wodą wyciekają nasze pieniądze, dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu darmowej i ekologicznej - deszczówki.

Bezprzewodowy system oczyszczania wody

filtr
EdelWasser firmy Zepter to inteligentny bezprzewodowy system oczyszczania wody. Nowoczesny, elegancki o niewielkich rozmiarach doskonale wkomponuje się we wnętrze każdej kuchni, zapewniając dostęp do czystej i świeżej wody zawsze, kiedy jej potrzebujemy.

Jaka studnia? Czyli własne ujęcie wody na działce budowlanej

studnia
Jednym z obowiązków inwestorów zgłaszających dom do odbioru, jest podłączenie do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, warto sprawdzić stosunki wodne na działce budowlanej w celu wyznaczenia lokalizacji pod studnię. Jaki rodzaj studni wybrać? Jakie warunki należy spełnić i ile kosztuje wiercenie studni na działce?