X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
Najpopularniejsze
 
 
 
 

Trzeci wymiar w architekturze

projektowanie domu
Makiety są narzędziem pomocniczym w procesie projektowania i wizualizacji projektu architektonicznego. Dobrze gdy towarzyszą one architektowi od samego początku, tj. od pierwszych szkiców budynku. Nadają kształt wyobraźni i odzwierciedlają wszystko to, czego nie pokazuje rysunek techniczny. Dlatego często proces projektowy wspomagany jest makietami. 


Dzięki nim inwestor ma okazję poznać swój przyszły budynek oraz jego poszczególne części zanim zostanie wybudowany. Architekt z drugiej strony wykorzystując potencjał modelu może w prostszy sposób zrozumieć relacje pomiędzy poszczególnymi elementami budynku.

W dzisiejszych czasach komputerowy model trójwymiarowy przejął rolę makiet. Wykonuje się go szybciej, taniej i dużo prościej wykorzystując jako model roboczy.

projektowanie domu„W naszej pracowni głównie używamy modeli trójwymiarowych a makiety spychamy na drugi plan. Na szczęście czasami mamy okazję wykonać fizyczny model budynku, który lepiej oddaje skalę i bryłę budynku niż jego cyfrowy odpowiednik" - powiedział Radosław Wanago architekt z pracowni projektowej RAW Studio.

„Ostanio stworzona przez nas makieta okazała się inspiracją do rozbudowy parterowego budynku o dodatkowe 80 m2. Rozbudowę planowaliśmy w parterze tworząc typową eLkę: z jednym skrzydłem jako część dzienna/otwarta i drugim jako część nocna/prywatna. Stworzyliśmy makietę, która rzetelnie zilustrowała proces rozbudowy. Na zakończenie dnia pracy chowając roboczą wersję makiety na szafkę postawiliśmy rozbudowywane ramię eLki na parterową już istniejącą część budynku, żeby zmieściła się na półce. Stworzona nieświadomie nadbudowa okazała się dużo lepszym rozwiązaniem dla tego budynku i przez to stał się atrakcyjną bryłą” – z uśmiechem opowiadał Radosław Wanago.

Makiety będąc miniaturą docelowych obiektów budowlanych pozwalają na przeprowadzanie wszelkich weryfikacji i realizację nowo powstałych idei na etapie projektowym i jak widać godziny pracy nad ich wykonaniem wynagradza doskonały efekt końcowy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie domów
2013-10-14 09:20:59
Tagi do artykułu: makiety | architektura | projektowanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Studia na architekturze

projekt domu
Architektura uważana jest za elitarny i bardzo trudny kierunek studiów technicznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Liczba studentów przyjmowana w drodze rekrutacji jest niewielka. Studenci architektury przygotowują się do pracy odpowiedzialnej i twórczej. Nabywają wiedzę z różnych dziedzin technicznych, humanistycznych przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych...

Urbanistyka

makieta
Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...

Warsztaty dla projektantów i studentów projektowania

warsztaty
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają projektantów oraz studentów kierunków projektowania i architektury do wzięcia udziału w warsztatach „ABCDESIGN”, w dniach 14-19 września 2009.

Dom bezpieczny

dom jednorodzinny
Po raz pierwszy w historii światowej architektury powstał budynek, którego ruchome elementy znacząco ingerują w urbanistykę działki. Dom Bezpieczny, innowacyjny projekt Roberta Koniecznego. To ze wszech miar budynek niezwykły: niedostępny dla wzroku ciekawskich i skomplikowany technicznie...