Gwiazda Betlejemska – kwiat, który łagodzi obyczaje

dekoracje

fot. dekoracje

Poinsecja jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w wielu krajach stała się obowiązkowym elementem dekoracji świątecznych.

Przeczytaj: Hamaki ogrodowe

Ta atrakcyjna, kwitnąca zimą piękność jest jedną z najbardziej cenionych roślin pokojowych na świecie. Swoich entuzjastów znalazła w takich krajach jak: Egipt, Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Południowa Afryka, Tajwan i Turcja, a ich liczba nadal rośnie. Jest znana jako gwiazda betlejemska, a nawet Atatürka. Zarówno podczas Chińskiego Nowego Roku, jak i Festiwalu Światła w Jerozolimie, nie ma drugiej rośliny, która miałaby tak ogromny dar zjednywania ludzi i kultur, jaki kryje w sobie poinsecja.

W swoim rodzinnym kraju – Meksyku, gdzie nazywana jest „La Flor de Noche Buena” – poinsecja już od XVI wieku kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia. Międzynarodową popularność zdobyła dopiero na początku XX wieku na hollywoodzkim bulwarze w Los Angeles, gdzie po raz pierwszy została sprzedana jako „kwiat Bożego Narodzenia” przez rodzinę niemieckich emigrantów o nazwisku Ecke. W latach 50-tych zaczęto uprawiać poinsecje jako roślinę pokojową, co spowodowało wzrost jej popularności. Została uznana za idealną na zimę roślinę kwitnącą. Bez względu na to, czy była nazywana „Adventsstern”, „Christmas star” czy „Stella di natale”, szybko zadomowiła się w całej Europie.

dekoracje

fot. dekoracje

W Polsce, poinsecja doskonale wpisała się w tradycję Bożego Narodzenia. Ze swoimi liśćmi ułożonymi w kształcie gwiazdy, w okazałej czerwono-zielonej szacie, jest idealnym symbolem świąt. Poinsecje są wykorzystywane do tworzenia odświętnej atmosfery na całym świecie – w Europie, USA i Kanadzie oraz w Południowej Afryce i Australii. Nawet w Indiach dekoruje się nimi kościoły.

Zwiastun Bożego Narodzenia, roślina noworoczna oraz kwiat Atatürka
Na całym świecie, w okresie zimowym, domy dekoruje się poinsecjami. Ta roślina znajduje miłośników między innymi w Chinach, Japonii, Tajwanie i Korei Południowej, gdzie młodzi ludzie chętnie naśladują i przejmują zwyczaje panujące na innych kontynentach, zwłaszcza w Europie.

kwiaty doniczkowe

fot. kwiaty doniczkowe

Poinsecja, wpisując się w zwyczaje krajów dalekiego Wschodu, występuje w dekoracjach oraz w formie podarunków podczas hucznych obchodów Nowego Roku zarówno w Chinach jak i w Japonii, pomiędzy 21 stycznia a 21 lutego.

W Turcji i Egipcie poinsecje były znane, zanim jeszcze usłyszano o nich w Europie. Nie mają tam jednak konotacji z Bożym Narodzeniem. W Turcji gwiazda betlejemska została nazwana na cześć generała Kemala Mustafa, współtwórcy nowoczesnej Republiki Turcji. Była to jedna z ulubionych roślin tego przywódcy, powszechnie znanego jako Atatürk, czyli Ojciec Turków. Nosząc jego imię, rozsławiła się na całą Turcję. Natomiast w Egipcie była uprawiana już w latach 60-tych XIX wieku. Egipcjanie nazywali ją „Bent El Consul” („siostra konsula”), odnosząc się do faktu, że jej odkrywca, Joel Poinsett, był pierwszym Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Meksyku.

poinsecja

fot. poinsecja

Gwiazda kryje w sobie moc łączenia ludzi
Mimo iż poinsecje występują już w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, to co roku dochodzą nowe odmiany. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na gust i upodobania. Poinsecje występują w bogatej kolorystyce: od jasnoczerwonych, łososiowych, intensywnie różowych, jasnożółtych, kremowych i ecru, po krwistoczerwone. Popularne są także odmiany dwukolorowe, marmurkowe i nakrapiane z zaokrąglonymi lub szpiczastymi liśćmi. Dostępne są miniaturki jak i bujne okazy. Ta wszechstronność spowodowała, że stały się integralna częścią tradycji, kultur oraz różnych stylów wnętrzarskich.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)