X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zbrojenie do betonu

Zbrojenie
Dobrze wykonane zbrojenie betonu jest gwarancją dłuższej żywotności naszej budowli. Ale jak i czym się to robi?

Materiałem używanym do zbrojenia jest stal. Stal zbrojeniowa występuje zasadniczo w pięciu klasach. Każda taka klasa ma swoje gatunki, a każdy gatunek swoje charakterystyki, tj: spajalność, nominalną średnice prętów, wytrzymałość charakterystyczną i obliczeniową.


Klasę stali wybieramy biorąc pod uwagę klasę ekspozycji, a także obciążenia na jakie nasza konstrukcja będzie narażona. Zbrojenie można podzielić na nośne (ustala się je na podstawie obliczeń z uwzględnieniem obciążeń) oraz uzupełniające (stosowane ze względów technologicznych i konstrukcyjnych).

Pręty zbrojeniowe żebrowaneObecnie coraz popularniejsze staje się stosowanie zbrojenia w postaci siatek i szkieletów. Szkielety zbrojeniowe produkuje się na zamówienie. Są one jednak niewygodne w transporcie, a także w ułożeniu na deskowaniu. Dlatego najczęściej są one wykonywane na budowie. Jeżeli decydujemy się na transport z wytwórni, siatki zbrojeniowe przewozi się w postaci elementów płaskich lub rulonów o maks. długości 12m . Po rozwinięciu ich mają nawet 50 m. Siatka zbrojeniowa może być płaska lub przestrzenna. W przypadku siatek wykonanych ze stali znajdujących się w 5 klasie (czyli obliczeniowa granica plastyczności wynosi 400MPa) wykonuje się siatki zbrojeniowe zgrzewane. To znaczy, że na skrzyżowaniach prętów podłużnych i poprzecznych wykonane są oporowe zgrzewania karbowane (za pomocą automatycznych zgrzewarek wielopunktowych).Najczęściej wykonywane jest zbrojenie prętami . Pręty zbrojeniowe mają zawsze przekrój okrągły o średnicy od 5,5 do 40 mm. Ich długość to 10-12 m jednak czasem zdarzają się krótsze (6 m) lub dłuższe (18 m). Są gładkie lub żebrowane. Pręty zbrojeniowe żebrowane występują przy klasach od A-I w górę, natomiast gładkie tylko dla klasy A-0. Łączenie prętów zbrojeniowych jest bardzo ważnym elementem zbrojenia. Musi ono zapewnić równomierne rozłożenie obciążeń, a także przyjęcie sił od skurczu betonu, zmiany temperatury itp. Betonowe zbrojenie powinno być oczyszczone, aby zapewnić dobrą współpracę betonu ze stalą. Musimy więc pozbyć się: śladów po smarze, farbie olejnej, rdzy. Pręty muszą być również proste.

Przy budowie naszego domu, nie możemy zapomnieć o zbrojeniu schodów betonowych. Są one przecież narażone na obciążenia tak samo, jak reszta elementów betonowych. Zbrojenie musimy dopasować do konstrukcji nośnej naszych schodów. Czyli inne zbrojenie będzie dla schodów wspornikowych, inne dla monolitycznych, inne dla policzkowych, a jeszcze inne dla płytowych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Fundamenty
2016-08-24 23:48:45
Tagi do artykułu: stal | obciążenia | zbrojenie | Szkielety zbrojeniowe | siatki zbrojeniowe | Pręty zbrojeniowe | zbrojenie schodów betonowych
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody
Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.

Corten, czyli modna stal w kolorze rdzy

elewacja
Istnieje proces, który można wykorzystać, tworząc materiał okładzinowy o rdzawym wyglądzie, który zapewni obiektom architektonicznym niepowtarzalne walory estetyczne.

Jak wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

budowa domu
Na fundamentach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji całego domu. To prawda znana nie od dziś. Podobnie jak fakt, że po ukończeniu inwestycji wprowadzenie jakichkolwiek poprawek jest niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by wylać je prawidłowo. Samozagęszczalny beton Lafarge Agilia™ Fundamenty pozwala zrobić to dużo prościej, niż przy użyciu betonu tradycyjnego. Obniża też koszty robocizny i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.

Badanie gruntu pod inwestycję budowlaną

ziemia
Badania geologiczne gruntu pod budowę domu przeprowadza się w celu doboru fundamentów i zbrojenia, a w przypadku projektów gotowych, dopasowania „szablonu” do indywidualnych warunków gruntowych.