X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Samodzielna aranżacja wnętrz

projektowanie
Projektowanie wnętrz jest sztuką, w której należy wykazać się umiejętnościami z zakresu znajomości stylów, kompozycji kształtów, dekorów i kolorów. Aranżacje niektórych pomieszczeń, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, można zaplanować samemu. Jakich zasad przestrzegać, aby samodzielna aranżacja wnętrz była udana?


Od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy urządzenie domowych wnętrz zostało zlecone projektantowi, czy wykonujemy je samodzielnie, podstawą udanej aranżacji jest wybór najlepszego pomysłu i sporządzenie projektu.
Klucz do sukcesu to przeznaczenie 80% czasu na efektywne planowanie i 20% czasu na realizację skrupulatnie wykonanego projektu. W efektywnym planowaniu niebanalne znaczenie ma hierarchia, dlatego samodzielne projektowanie wnętrz lub pomieszczeń w domu należy zacząć od ustalenia czytelnego układu stref i funkcji. Mają one kluczowe znaczenie dla odbioru aranżacji i zachowania funkcjonalności.
Zasada ta nie dotyczy wyłącznie podziału funkcjonalnego wnętrz w nowoprojektowanych inwestycjach. Warto kierować się nią także w skali mikro, np. podczas planowania remontu pokoju lub kuchni. Każde pomieszczenie, nawet mała toaleta, ma swój podział na strefy. W podanym przykładzie będą to dwie strefy. Pierwsza, w której znajduje się miska ustępowa wraz z niezbędnym obszarem wokół, który umożliwia swobodne korzystanie z urządzenia, dostęp do papieru toaletowego i gazetnika, oraz druga strefa - mycia rąk z miejscem na umywalkę, kosz na śmieci, szafką podumywalkową, półką na kosmetyki i ręcznik. Zachowanie czytelnego układu funkcjonalnego i prawidłowe rozmieszczenie elementów wyposażenia zapewnia komfort użytkowania pomieszczenia.

Stolarka, podłogi i ściany – tło dla aranżacji
salon wizualizacjaStolarka, podłogi i ściany są tłem dla aranżacji. Elementy te często wykonuje się jednakowo dla kilku bądź wszystkich pomieszczeń w celu ich wzajemnego powiązania lub unifikacji przestrzeni. Taki sposób aranżacji często stosuje się w stylizacjach nowoczesnych, np. minimalistycznych i skandynawskich, gdzie przesyt dekorów i bogactwo form są niemile widziane. Bez względu na wybrany styl samodzielne projektowanie mieszkania wymaga podejścia z umiarem.

Wybór mebli i sprzętów oraz rozmieszczenie ich we wnętrzu
Umeblowanie wnętrza rozpoczyna się od wyboru miejsca dla największych elementów, kończąc na najmniejszych. Jest to warunek konieczny dla zachowania ładu i przestronności. Aby podkreślić wybrane funkcje, można wyróżnić dane miejsce innym kolorem ściany lub motywem dekoracyjnym.
Dywany, wykładziny, tkaniny, dekoracje i dodatki, które ocieplą wnętrze wybiera się na końcu i także z umiarem, bowiem nawet najładniej urządzone pomieszczenie łatwo oszpecić zbyt dużą ilością różnorodnych ozdób i drobiazgów.

Darmowy program do projektowania wnętrz czy profesjonalne usługi projektanta wnętrz i fotorealistyczna wizualizacja?
Własne aranżacje wnętrza salonu, pokoju dziecka czy sypialni wsparte wizualizacją poglądową sporządzoną przy użyciu darmowego programu do projektowania wnętrz, mogą być udane. Oprogramowanie online i ogólnodostępne aplikacje do tworzenia projektów i wizualizacji 3d sprawdzą się bowiem w pomieszczeniach nie wymagających wiedzy fachowej, którą posiadają projektanci.

Samodzielne projektowanie kuchni, czy łazienki może skutkować koniecznością wykonania kosztownych poprawek. Darmowe programy online nie uwzględniają subtelnych cech pomieszczenia – takich jak krzywizny ścian i podłóg, czy nierówne kąty. Wówczas samodzielny projekt kuchni i zabudowy meblowej, czy też łazienki będzie w rzeczywistości nieudany. Między meblami kuchennymi a ścianą pozostaną szpary, płytki ceramiczne nie będą się zbiegały w żądanym miejscu, a układ urządzeń w łazience będzie niefunkcjonalny i niewygodny. Jeśli coś nie wyjdzie, warto pomyśleć, by przykryć to np. obrazem, plakatem czy fototapetą jak np. z serwisu twoje-fototapety.pl. Duży wybór zdjęć i możliwość dopasowania fototapety na określony wymiar sprawiają, że dość łatwo samodzielnie dopasujemy tapetę do danego wnętrza. Może to być bardzo ciekawe uzupełnienie samodzielnego projektu.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-26 03:37:25
Tagi do artykułu: aranżacje wnętrz | projektowanie wnętrz | projektowanie | wizualizacje | programy
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Drzwi Drzwi  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Edytor blatów i nowa baza płytek ceramicznych

kuchnia
Producent oprogramowania do projektowania wnętrz, firma CAD Projekt K&A, poinformowała, że w programie przeznaczonym do planowania i wyceny wnętrz kuchennych CAD Kuchnie, pojawiła się nowa funkcja ‘Edytor blatów’, pozwalająca na edytowanie umieszczonych w projekcie blatów i ich rysunków...

Programy do projektowania mebli

program
Programy do kreowania przestrzeni w trzech wymiarach, niegdyś dostępne tylko dla projektantów, dziś są narzędziem powszechnego użytku. O dostępności i uniwersalności decyduje intuicyjny interface, którego nie trzeba się uczyć. Wiele branż korzysta z podobnych aplikacji na swoich stronach internetowych.

Projektowanie wnętrz

aranżacja wnętrz
Projektowanie wnętrz nie jest tak skomplikowane jak się wszystkim wydaje. Jeśli wybór projektu domu okazał się możliwy, to dlaczego nie miało być tak samo z urządzeniem przestrzeni mieszkalnej?

Wirtualne aranżacje kolorystyczne

salon
Tworzenie aranżacji wnętrz stało się wyjątkowo łatwe i przyjemne. Możliwości Wizualizera dostępnego na stronie www.dekoral.pl zostały bowiem poszerzone o dodatkową funkcję. Dzięki niej możemy dopasować kolory ścian nie tylko do projektów przykładowych pomieszczeń, ale i do naszego własnego domu...