Prysznic bez brodzika (walk-in), czyli jak wykonać odwodnienie w podłodze

łazienka

fot. łazienka

Chcesz nowocześnie i przestronnie urządzić łazienkę? Cenisz wygodę i praktyczne rozwiązania? Urządzasz łazienkę i poszukujesz najbardziej odpowiedniego do niej natrysku? Być może prysznic typu walk-in okaże się strzałem w dziesiątkę!

Prysznic walk-in to inaczej natrysk otwarty, najczęściej bez brodzika, lub też z brodzikiem wpuszczonym w podłogę. Może być usytuowany we wnęce lub w kącie łazienki, oddzielony od reszty pomieszczenia np. ścianą ze szkła, murowaną albo z luksfer. Charakterystyczny dla tego typu prysznica jest brak drzwi, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne i praktyczne. To dobre rozwiązanie tak do małej, jak i dużej łazienki oraz dla każdego, a zwłaszcza – ze względu na brak barier architektonicznych – dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych.

Prysznic walk-in to nie tylko modnie zaaranżowana przestrzeń, to także oszczędność czasu i wysiłku, jaki wkładamy w mycie kabiny. Jeśli prysznic znajduje się we wnęce wyłożonej płytkami, nie musimy skupiać uwagi na precyzyjnym czyszczeniu i wycieraniu ścian – nie widać tu zacieków jak na tradycyjnej, szklanej tafli kabiny. Podobnie ma się rzecz z podłogą – czyszczenie tradycyjnego brodzika jest bardziej praco- i czasochłonne w porównaniu z myciem podłogi w prysznicu.

Zaletą prysznica walk-in jest jego wygoda i przestronność. Dysponując dużą łazienką, możemy zbudować obszerny prysznic, dzięki czemu kąpiel będzie wyjątkową przyjemnością, zwłaszcza jeśli zaprosimy do niej partnera. Możemy w nim także urządzić rodzinną kąpiel razem z dziećmi, co w przypadku standardowej kabiny jest trudne do wykonania, a z pewnością bardzo niewygodne.

Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą w takim prysznicu, musimy mieć pewność, że został prawidłowo wykonany. Najważniejsze, aby prysznic był szczelny – wszechobecna w nim woda nie może przedostawać się pod płytki i fugi, zwłaszcza te na podłodze. W standardowej kabinie sprawa wygląda nieco prościej – brodzik uszczelniony silikonem skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. W prysznicu walk-in, pozbawionym zarówno drzwi, jak i brodzika, ze szczególną uwagą należy wykonać instalację odprowadzającą wodę, tak by nie doszło ani do zalania łazienki, ani do przedostawania się wilgoci pod poziom płytek.

kabina prysznicowa

fot. kabina prysznicowa

Decyzję o wykonaniu prysznica walk-in w łazience należy podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki. W przeciwieństwie do kabiny z brodzikiem, gdzie instalacja wodna i kanalizacyjna znajduje się na podłodze, a rury zasłonięte są obudową lub płytkami, to w przypadku prysznica walk-in wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się pod powierzchnią podłogi. Stąd konieczność ich wcześniejszego dokładnego zaplanowania i wykonania. Na system odwodnienia liniowego należy bowiem pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi. Zatem decydując się na prysznic walk-in, pomyślmy odpowiednio wcześniej o wykonaniu właściwego odwodnienia w podłodze.

Na rynku dostępne są specjalne systemy odwodnień, dzięki którym nie musimy stosować brodzików ani wykonywać żadnych progów czy cokolików oddzielających prysznic od reszty łazienki. Możemy wybierać spośród trzech rodzajów odwodnień prysznicowych:
linowe – składa się z kanału prysznicowego oraz przykrywającego go rusztu. Kanał znajduje się pod powierzchnią podłogi, zaś ruszt ułożony jest na równi z płytkami. Ruszt – jako element widoczny w kabinie – występuje w bogatej gamie wzorów, możemy więc dobrać najbardziej odpowiedni do naszej łazienki. Co więcej, można dokupić także specjalny zestaw oświetlenia do odwodnienia, który włącza się przy kontakcie z wodą, dając niezwykły efekt świetlny i kolorystyczny. Ruszt ma właściwości antypoślizgowe, wykonany jest ze stali nierdzewnej, choć dostępne są też ruszty szklane i mineralne. Różne są też długości rusztów, a tym samym całego kanału: od 485 do 1185 mm. Odwodnienie liniowe może znajdować się przy wejściu do prysznica, lub też przy jednej z jego ścian;
łukowe – to ciekawsza, jednak trudniejsza do wykonania opcja odwodnienia – wymaga precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Jednak zastosowanie odwodnienia łukowego daje oryginalny, niezwykle udany aranżacyjnie efekt. Najczęściej montuje się go przy wejściu do prysznica;
punktowe – czyli inaczej wpust podłogowy. Odpływ przykrywa się kratką, która może być okrągła lub kwadratowa. Jest ona, podobnie jak ruszt w odwodnieniu linowym i łukowym, ze stali nierdzewnej, choć można użyć do jej wykonania materiału, który znajduje się na podłodze łazienki (płytki, kamień naturalny). Wówczas podłoga jest jednolita, woda spływa przez szczeliny przy pokrywie, a system odprowadzania wody pozostaje niemal niewidoczny. Wpust takiego odwodnienia montuje się na środku prysznica.

łazienka

fot. łazienka

Decyzję o rodzaju zastosowanego odwodnienia należy również podjąć na etapie budowy domu czy projektowania łazienki, ponieważ wybrany typ ma bezpośredni wpływ na rodzaj prac budowlanych i zastosowanych rozwiązań w trakcie wylewania posadzki. W przypadku odwodnienia liniowego czy łukowego konieczne jest bowiem wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego), zaś przy odpływie punktowym – aż w czterech.

Wykonując odwodnienie pod prysznic walk-in, należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo i precyzyjnie podłączyć kanał do kanalizacji – króciec odprowadzający odwodnienia musi być możliwie jak najgłębiej włożony w łącznik oraz przewód uziemiający kanału należy podłączyć do uziemienia budynku. Ponadto trzeba dokładnie wypoziomować kanał w zaprawie murarskiej. Koniecznie należy także zabezpieczyć podłogę przed wilgocią – tak w strefie prysznica, jak i poza nią – za pomocą np. folii w płynie, a wokół kanału można ponadto położyć – w celu wzmocnienia izolacji – membranę wodoszczelną. Wokół kanału i na całej podłodze kładzie się następnie płytki, przy czym przestrzeń między glazurą a kanałem należy wypełnić silikonem. Na koniec prac związanych z wykonaniem odwodnienia w prysznicu walk-in nakłada się ruszt. Aby zabezpieczyć ściany i podłogę przed wilgocią, szczególnie w przestrzeni prysznica, do wypełnienia przestrzeni między płytkami warto zastosować elastyczną fugę wodoodporną.

Systemy odwodnień są tak wykonane, aby ich czyszczenie było proste i szybkie. Ruszt czyścimy uniwersalnymi środkami, najlepiej w postaci mleczka lub sprayu, by nie porysować powierzchni. Jeśli zaś woda nie spływa na bieżąco podczas kąpieli i zbiera się na podłodze prysznica, należy wyczyścić odpływ. Wystarczy w tym celu zdjąć ruszt, wyjąć syfon i usunąć nieczystości z rury odpływowej. Wybierając system odwodnień, sprawdźmy zatem – dla późniejszej wygody – czy wpust ma możliwość czyszczenia od góry.

Pamiętajmy także, aby na podłogę w łazience, a w szczególności na tej jej części, w której znajduje się prysznic, położyć płytki antypoślizgowe. Zadbajmy także o właściwe oświetlenie pod prysznicem, zwłaszcza jeśli prysznic walk-in usytuowany jest we wnęce otoczonej murowanymi ścianami. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)