X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Prysznic bez brodzika (walk-in), czyli jak wykonać odwodnienie w podłodze

łazienka
Chcesz nowocześnie i przestronnie urządzić łazienkę? Cenisz wygodę i praktyczne rozwiązania? Urządzasz łazienkę i poszukujesz najbardziej odpowiedniego do niej natrysku? Być może prysznic typu walk-in okaże się strzałem w dziesiątkę!

Prysznic walk-in to inaczej natrysk otwarty, najczęściej bez brodzika, lub też z brodzikiem wpuszczonym w podłogę. Może być usytuowany we wnęce lub w kącie łazienki, oddzielony od reszty pomieszczenia np. ścianą ze szkła, murowaną albo z luksfer. Charakterystyczny dla tego typu prysznica jest brak drzwi, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne i praktyczne. To dobre rozwiązanie tak do małej, jak i dużej łazienki oraz dla każdego, a zwłaszcza – ze względu na brak barier architektonicznych – dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych.


Prysznic walk-in to nie tylko modnie zaaranżowana przestrzeń, to także oszczędność czasu i wysiłku, jaki wkładamy w mycie kabiny. Jeśli prysznic znajduje się we wnęce wyłożonej płytkami, nie musimy skupiać uwagi na precyzyjnym czyszczeniu i wycieraniu ścian – nie widać tu zacieków jak na tradycyjnej, szklanej tafli kabiny. Podobnie ma się rzecz z podłogą – czyszczenie tradycyjnego brodzika jest bardziej praco- i czasochłonne w porównaniu z myciem podłogi w prysznicu.

Zaletą prysznica walk-in jest jego wygoda i przestronność. Dysponując dużą łazienką, możemy zbudować obszerny prysznic, dzięki czemu kąpiel będzie wyjątkową przyjemnością, zwłaszcza jeśli zaprosimy do niej partnera. Możemy w nim także urządzić rodzinną kąpiel razem z dziećmi, co w przypadku standardowej kabiny jest trudne do wykonania, a z pewnością bardzo niewygodne.

Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą w takim prysznicu, musimy mieć pewność, że został prawidłowo wykonany. Najważniejsze, aby prysznic był szczelny – wszechobecna w nim woda nie może przedostawać się pod płytki i fugi, zwłaszcza te na podłodze. W standardowej kabinie sprawa wygląda nieco prościej – brodzik uszczelniony silikonem skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. W prysznicu walk-in, pozbawionym zarówno drzwi, jak i brodzika, ze szczególną uwagą należy wykonać instalację odprowadzającą wodę, tak by nie doszło ani do zalania łazienki, ani do przedostawania się wilgoci pod poziom płytek.

kabina prysznicowaDecyzję o wykonaniu prysznica walk-in w łazience należy podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki. W przeciwieństwie do kabiny z brodzikiem, gdzie instalacja wodna i kanalizacyjna znajduje się na podłodze, a rury zasłonięte są obudową lub płytkami, to w przypadku prysznica walk-in wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się pod powierzchnią podłogi. Stąd konieczność ich wcześniejszego dokładnego zaplanowania i wykonania. Na system odwodnienia liniowego należy bowiem pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi. Zatem decydując się na prysznic walk-in, pomyślmy odpowiednio wcześniej o wykonaniu właściwego odwodnienia w podłodze.

Na rynku dostępne są specjalne systemy odwodnień, dzięki którym nie musimy stosować brodzików ani wykonywać żadnych progów czy cokolików oddzielających prysznic od reszty łazienki. Możemy wybierać spośród trzech rodzajów odwodnień prysznicowych:
- linowe – składa się z kanału prysznicowego oraz przykrywającego go rusztu. Kanał znajduje się pod powierzchnią podłogi, zaś ruszt ułożony jest na równi z płytkami. Ruszt – jako element widoczny w kabinie – występuje w bogatej gamie wzorów, możemy więc dobrać najbardziej odpowiedni do naszej łazienki. Co więcej, można dokupić także specjalny zestaw oświetlenia do odwodnienia, który włącza się przy kontakcie z wodą, dając niezwykły efekt świetlny i kolorystyczny. Ruszt ma właściwości antypoślizgowe, wykonany jest ze stali nierdzewnej, choć dostępne są też ruszty szklane i mineralne. Różne są też długości rusztów, a tym samym całego kanału: od 485 do 1185 mm. Odwodnienie liniowe może znajdować się przy wejściu do prysznica, lub też przy jednej z jego ścian;
- łukowe – to ciekawsza, jednak trudniejsza do wykonania opcja odwodnienia – wymaga precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Jednak zastosowanie odwodnienia łukowego daje oryginalny, niezwykle udany aranżacyjnie efekt. Najczęściej montuje się go przy wejściu do prysznica;
- punktowe – czyli inaczej wpust podłogowy. Odpływ przykrywa się kratką, która może być okrągła lub kwadratowa. Jest ona, podobnie jak ruszt w odwodnieniu linowym i łukowym, ze stali nierdzewnej, choć można użyć do jej wykonania materiału, który znajduje się na podłodze łazienki (płytki, kamień naturalny). Wówczas podłoga jest jednolita, woda spływa przez szczeliny przy pokrywie, a system odprowadzania wody pozostaje niemal niewidoczny. Wpust takiego odwodnienia montuje się na środku prysznica.

łazienkaDecyzję o rodzaju zastosowanego odwodnienia należy również podjąć na etapie budowy domu czy projektowania łazienki, ponieważ wybrany typ ma bezpośredni wpływ na rodzaj prac budowlanych i zastosowanych rozwiązań w trakcie wylewania posadzki. W przypadku odwodnienia liniowego czy łukowego konieczne jest bowiem wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego), zaś przy odpływie punktowym – aż w czterech.

Wykonując odwodnienie pod prysznic walk-in, należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo i precyzyjnie podłączyć kanał do kanalizacji – króciec odprowadzający odwodnienia musi być możliwie jak najgłębiej włożony w łącznik oraz przewód uziemiający kanału należy podłączyć do uziemienia budynku. Ponadto trzeba dokładnie wypoziomować kanał w zaprawie murarskiej. Koniecznie należy także zabezpieczyć podłogę przed wilgocią – tak w strefie prysznica, jak i poza nią – za pomocą np. folii w płynie, a wokół kanału można ponadto położyć – w celu wzmocnienia izolacji – membranę wodoszczelną. Wokół kanału i na całej podłodze kładzie się następnie płytki, przy czym przestrzeń między glazurą a kanałem należy wypełnić silikonem. Na koniec prac związanych z wykonaniem odwodnienia w prysznicu walk-in nakłada się ruszt. Aby zabezpieczyć ściany i podłogę przed wilgocią, szczególnie w przestrzeni prysznica, do wypełnienia przestrzeni między płytkami warto zastosować elastyczną fugę wodoodporną.

Systemy odwodnień są tak wykonane, aby ich czyszczenie było proste i szybkie. Ruszt czyścimy uniwersalnymi środkami, najlepiej w postaci mleczka lub sprayu, by nie porysować powierzchni. Jeśli zaś woda nie spływa na bieżąco podczas kąpieli i zbiera się na podłodze prysznica, należy wyczyścić odpływ. Wystarczy w tym celu zdjąć ruszt, wyjąć syfon i usunąć nieczystości z rury odpływowej. Wybierając system odwodnień, sprawdźmy zatem – dla późniejszej wygody – czy wpust ma możliwość czyszczenia od góry.

Pamiętajmy także, aby na podłogę w łazience, a w szczególności na tej jej części, w której znajduje się prysznic, położyć płytki antypoślizgowe. Zadbajmy także o właściwe oświetlenie pod prysznicem, zwłaszcza jeśli prysznic walk-in usytuowany jest we wnęce otoczonej murowanymi ścianami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Armatura i ceramika
2012-12-07 12:08:45
Tagi do artykułu: brodziki | łazienki | odwodnienia liniowe | prysznice | WALK-IN
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki Galeria Kabiny prysznicowe Kabiny prysznicowe Galeria Prysznice Prysznice  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić małą łazienkę?

kabina prysznicowa
Każdy z nas ma inny gust i inne możliwości aranżacji łazienki. Wpływ na jej wygląd mają m.in.: ilość przestrzeni do zagospodarowania, tryb życia oraz przyzwyczajenia. Decydując się na wannę lub prysznic pamiętajmy, że to pierwsze rozwiązanie sprawdza się najlepiej w dużych pomieszczeniach. Dla osób dysponujących mniejszą powierzchnią lepsza będzie natomiast kabina prysznicowa...

Duży prysznic z płaszczyzną do stania w poziomie podłogi

łazienka
Dzięki swojej eleganckiej i ponadczasowej formie, brodziki Superplan XXL są w pełni dopasowane do współczesnych sposobów aranżacji pryszniców w salonach kąpielowych. Firma Kaldewei poszerza w 2009 roku swoją ofertę o 13 nowych modeli brodzików w rozmiarze XXL w zakresie wymiarów od 130 x 90 do 180 x 100 centymetrów. Brodziki do montażu w płaszczyźnie podłogi są, np. w porównaniu z płytkowymi aranżacjami pryszniców z tzw. odpływem liniowym, znacznie wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiejsze w montażu.

Urządzamy małą łazienkę – idealne meble do małych przestrzeni

wanna
Aguaform, producent wyposażenia łazienek, proponuje kompleksowe rozwiązania do małych łazienek. Jak urządzić łazienkę, gdy mamy mało miejsca – przedstawiamy kilka efektownych i funkcjonalnych pomysłów. Do końca roku 2012 trwa specjalna promocja Aquaform na produkty przeznaczone właśnie do małych łazienek.

Jak dobrać brodzik do łazienki

brodzik
Brodzik to element wyposażenia wnętrz, który z jednej strony decyduje o komforcie korzystania z prysznica, a z drugiej stanowi istotny walor architektoniczny, mający duży wpływ na wygląd łazienki. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę przy jego zakupie, aby był wygodny i pasował do wnętrza?