X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Prysznic bez brodzika (walk-in), czyli jak wykonać odwodnienie w podłodze

łazienka
Chcesz nowocześnie i przestronnie urządzić łazienkę? Cenisz wygodę i praktyczne rozwiązania? Urządzasz łazienkę i poszukujesz najbardziej odpowiedniego do niej natrysku? Być może prysznic typu walk-in okaże się strzałem w dziesiątkę!

Prysznic walk-in to inaczej natrysk otwarty, najczęściej bez brodzika, lub też z brodzikiem wpuszczonym w podłogę. Może być usytuowany we wnęce lub w kącie łazienki, oddzielony od reszty pomieszczenia np. ścianą ze szkła, murowaną albo z luksfer. Charakterystyczny dla tego typu prysznica jest brak drzwi, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne i praktyczne. To dobre rozwiązanie tak do małej, jak i dużej łazienki oraz dla każdego, a zwłaszcza – ze względu na brak barier architektonicznych – dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych.


Prysznic walk-in to nie tylko modnie zaaranżowana przestrzeń, to także oszczędność czasu i wysiłku, jaki wkładamy w mycie kabiny. Jeśli prysznic znajduje się we wnęce wyłożonej płytkami, nie musimy skupiać uwagi na precyzyjnym czyszczeniu i wycieraniu ścian – nie widać tu zacieków jak na tradycyjnej, szklanej tafli kabiny. Podobnie ma się rzecz z podłogą – czyszczenie tradycyjnego brodzika jest bardziej praco- i czasochłonne w porównaniu z myciem podłogi w prysznicu.

Zaletą prysznica walk-in jest jego wygoda i przestronność. Dysponując dużą łazienką, możemy zbudować obszerny prysznic, dzięki czemu kąpiel będzie wyjątkową przyjemnością, zwłaszcza jeśli zaprosimy do niej partnera. Możemy w nim także urządzić rodzinną kąpiel razem z dziećmi, co w przypadku standardowej kabiny jest trudne do wykonania, a z pewnością bardzo niewygodne.

Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą w takim prysznicu, musimy mieć pewność, że został prawidłowo wykonany. Najważniejsze, aby prysznic był szczelny – wszechobecna w nim woda nie może przedostawać się pod płytki i fugi, zwłaszcza te na podłodze. W standardowej kabinie sprawa wygląda nieco prościej – brodzik uszczelniony silikonem skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. W prysznicu walk-in, pozbawionym zarówno drzwi, jak i brodzika, ze szczególną uwagą należy wykonać instalację odprowadzającą wodę, tak by nie doszło ani do zalania łazienki, ani do przedostawania się wilgoci pod poziom płytek.

kabina prysznicowaDecyzję o wykonaniu prysznica walk-in w łazience należy podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki. W przeciwieństwie do kabiny z brodzikiem, gdzie instalacja wodna i kanalizacyjna znajduje się na podłodze, a rury zasłonięte są obudową lub płytkami, to w przypadku prysznica walk-in wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się pod powierzchnią podłogi. Stąd konieczność ich wcześniejszego dokładnego zaplanowania i wykonania. Na system odwodnienia liniowego należy bowiem pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi. Zatem decydując się na prysznic walk-in, pomyślmy odpowiednio wcześniej o wykonaniu właściwego odwodnienia w podłodze.

Na rynku dostępne są specjalne systemy odwodnień, dzięki którym nie musimy stosować brodzików ani wykonywać żadnych progów czy cokolików oddzielających prysznic od reszty łazienki. Możemy wybierać spośród trzech rodzajów odwodnień prysznicowych:
- linowe – składa się z kanału prysznicowego oraz przykrywającego go rusztu. Kanał znajduje się pod powierzchnią podłogi, zaś ruszt ułożony jest na równi z płytkami. Ruszt – jako element widoczny w kabinie – występuje w bogatej gamie wzorów, możemy więc dobrać najbardziej odpowiedni do naszej łazienki. Co więcej, można dokupić także specjalny zestaw oświetlenia do odwodnienia, który włącza się przy kontakcie z wodą, dając niezwykły efekt świetlny i kolorystyczny. Ruszt ma właściwości antypoślizgowe, wykonany jest ze stali nierdzewnej, choć dostępne są też ruszty szklane i mineralne. Różne są też długości rusztów, a tym samym całego kanału: od 485 do 1185 mm. Odwodnienie liniowe może znajdować się przy wejściu do prysznica, lub też przy jednej z jego ścian;
- łukowe – to ciekawsza, jednak trudniejsza do wykonania opcja odwodnienia – wymaga precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Jednak zastosowanie odwodnienia łukowego daje oryginalny, niezwykle udany aranżacyjnie efekt. Najczęściej montuje się go przy wejściu do prysznica;
- punktowe – czyli inaczej wpust podłogowy. Odpływ przykrywa się kratką, która może być okrągła lub kwadratowa. Jest ona, podobnie jak ruszt w odwodnieniu linowym i łukowym, ze stali nierdzewnej, choć można użyć do jej wykonania materiału, który znajduje się na podłodze łazienki (płytki, kamień naturalny). Wówczas podłoga jest jednolita, woda spływa przez szczeliny przy pokrywie, a system odprowadzania wody pozostaje niemal niewidoczny. Wpust takiego odwodnienia montuje się na środku prysznica.

łazienkaDecyzję o rodzaju zastosowanego odwodnienia należy również podjąć na etapie budowy domu czy projektowania łazienki, ponieważ wybrany typ ma bezpośredni wpływ na rodzaj prac budowlanych i zastosowanych rozwiązań w trakcie wylewania posadzki. W przypadku odwodnienia liniowego czy łukowego konieczne jest bowiem wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego), zaś przy odpływie punktowym – aż w czterech.

Wykonując odwodnienie pod prysznic walk-in, należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo i precyzyjnie podłączyć kanał do kanalizacji – króciec odprowadzający odwodnienia musi być możliwie jak najgłębiej włożony w łącznik oraz przewód uziemiający kanału należy podłączyć do uziemienia budynku. Ponadto trzeba dokładnie wypoziomować kanał w zaprawie murarskiej. Koniecznie należy także zabezpieczyć podłogę przed wilgocią – tak w strefie prysznica, jak i poza nią – za pomocą np. folii w płynie, a wokół kanału można ponadto położyć – w celu wzmocnienia izolacji – membranę wodoszczelną. Wokół kanału i na całej podłodze kładzie się następnie płytki, przy czym przestrzeń między glazurą a kanałem należy wypełnić silikonem. Na koniec prac związanych z wykonaniem odwodnienia w prysznicu walk-in nakłada się ruszt. Aby zabezpieczyć ściany i podłogę przed wilgocią, szczególnie w przestrzeni prysznica, do wypełnienia przestrzeni między płytkami warto zastosować elastyczną fugę wodoodporną.

Systemy odwodnień są tak wykonane, aby ich czyszczenie było proste i szybkie. Ruszt czyścimy uniwersalnymi środkami, najlepiej w postaci mleczka lub sprayu, by nie porysować powierzchni. Jeśli zaś woda nie spływa na bieżąco podczas kąpieli i zbiera się na podłodze prysznica, należy wyczyścić odpływ. Wystarczy w tym celu zdjąć ruszt, wyjąć syfon i usunąć nieczystości z rury odpływowej. Wybierając system odwodnień, sprawdźmy zatem – dla późniejszej wygody – czy wpust ma możliwość czyszczenia od góry.

Pamiętajmy także, aby na podłogę w łazience, a w szczególności na tej jej części, w której znajduje się prysznic, położyć płytki antypoślizgowe. Zadbajmy także o właściwe oświetlenie pod prysznicem, zwłaszcza jeśli prysznic walk-in usytuowany jest we wnęce otoczonej murowanymi ścianami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Armatura i ceramika
2012-12-07 12:08:45
Tagi do artykułu: brodziki | łazienki | odwodnienia liniowe | prysznice | WALK-IN
 
Niestety z obecnym planowanym wystrojem mi się kłóci, więc rezygnujemy z walk in ale potwierdzam,że praktyczne i piękny design, tyle, że teraz nam do całości pasować nie będzie.
brigida @ 2013-05-14 03:41:30
Chciałabym mieć docelowo walk-in jeszcze w takim wymiarze, by mieć połowę łazienki na samą kabinę. :)
iktoto @ 2013-01-18 01:42:43
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki Galeria Kabiny prysznicowe Kabiny prysznicowe Galeria Prysznice Prysznice  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
łazienka

Mała łazienka

Nawet mała łazienka musi zapewniać domownikom komfort i wygodę podczas użytkowania. Aranżacje niewielkiego pomieszczenia często jest efektem kompromisu, a nierzadko i wyrzeczeń. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, estetycznie i funkcjonalnie.
łazienka

Aranżacja i wyposażenie łazienki

Łazienki to pomieszczenia, które dotąd w Polsce nie uzyskały statusu salonowego i należą raczej do mniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Coraz częściej stanowią osobne pomieszczenie z WC – to bardzo pozytywne zjawisko. Każdą łazienkę, małą lub dużą, można urządzić tak, aby stała się czymś więcej, niż pomieszczeniem koniecznym do utrzymania codziennej higieny.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić małą łazienkę?

kabina prysznicowa
Każdy z nas ma inny gust i inne możliwości aranżacji łazienki. Wpływ na jej wygląd mają m.in.: ilość przestrzeni do zagospodarowania, tryb życia oraz przyzwyczajenia. Decydując się na wannę lub prysznic pamiętajmy, że to pierwsze rozwiązanie sprawdza się najlepiej w dużych pomieszczeniach. Dla osób dysponujących mniejszą powierzchnią lepsza będzie natomiast kabina prysznicowa...

Duży prysznic z płaszczyzną do stania w poziomie podłogi

łazienka
Dzięki swojej eleganckiej i ponadczasowej formie, brodziki Superplan XXL są w pełni dopasowane do współczesnych sposobów aranżacji pryszniców w salonach kąpielowych. Firma Kaldewei poszerza w 2009 roku swoją ofertę o 13 nowych modeli brodzików w rozmiarze XXL w zakresie wymiarów od 130 x 90 do 180 x 100 centymetrów. Brodziki do montażu w płaszczyźnie podłogi są, np. w porównaniu z płytkowymi aranżacjami pryszniców z tzw. odpływem liniowym, znacznie wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiejsze w montażu.

Urządzamy małą łazienkę – idealne meble do małych przestrzeni

wanna
Aguaform, producent wyposażenia łazienek, proponuje kompleksowe rozwiązania do małych łazienek. Jak urządzić łazienkę, gdy mamy mało miejsca – przedstawiamy kilka efektownych i funkcjonalnych pomysłów. Do końca roku 2012 trwa specjalna promocja Aquaform na produkty przeznaczone właśnie do małych łazienek.

Jak dobrać brodzik do łazienki

brodzik
Brodzik to element wyposażenia wnętrz, który z jednej strony decyduje o komforcie korzystania z prysznica, a z drugiej stanowi istotny walor architektoniczny, mający duży wpływ na wygląd łazienki. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę przy jego zakupie, aby był wygodny i pasował do wnętrza?