Bazylia

zioła

fot. zioła

Zioła potrafią całkowicie odmienić smak i aromat przygotowywanych potraw. Najlepszy efekt daje stosowanie świeżych ziół, dlatego coraz częściej decydujemy się na ich hodowlę w przydomowym ogródku lub w doniczce na kuchennym parapecie.

Bazylia to roślina jednoroczna i miododajna, pochodząca z ciepłego klimatu tropikalnej Afryki i Azji. Aktualnie uprawia się na świecie ponad 150 jej odmian.

Uprawa
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) doskonale nadaje się do uprawy w przydomowym ogrodzie. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych, nasłonecznionych ale bez ostrych promieni słonecznych. Gleba pod uprawę bazylii powinna być lekko kwaśna, dobrze spulchniona i bogata w składniki pokarmowe. Bazylię należy regularnie podlewać, uważając przy tym aby jej nie przelać, żeby nie doprowadzić do gnicia. Niewskazane jest też podlewanie rośliny z góry.

zioła

fot. zioła

Rozmnażamy bazylię z nasion, które są wysiewane do pojemników na przełomie marca i kwietnia. Do gruntu przesadzamy roślinę w drugiej połowie maja. Należy przycinać jej wierzchołki pędów, aby mogła się rozkrzewić. Wato wiedzieć, że bazylia w ogrodzie odstrasza szkodniki, takie jak mszyce, mączlik czy muszki owocówki.

Bazylia nadaje się także do uprawy doniczkowej. Warto postawić ją na parapecie zachodnim, wschodnim lub południowym, w takim miejscu aby była dobrze oświetlona. Zimą bazylia w doniczce powinna stać na parapecie południowym, ponieważ z braku światła roślina może marnieć i gnić. Warto pamiętać o usuwaniu pąków kwiatowych, ponieważ wytwarzanie nasion znacznie ją osłabia.

Zbiory
Ziele na przyprawy zbiera się w okresie kwitnienia rośliny. Za każdym razem warto pozostawić kilka liści, aby roślina mogła się odmłodzić. Zbiory przeprowadza się przeważnie trzykrotnie w okresie od połowy czerwca do końca września.

zioła

fot. zioła

Zastosowanie
Bazylia, zarówno suszona jak i świeża, doskonale nadaje się do przyprawiania wielu potraw. Najczęściej używana jest jako dodatek do masła, jajecznicy, twarożku czy dań włoskich. Suszone liście doskonale komponują się z daniami mięsnymi, nadając im wspaniały smak i aromat. Pędy bazylii są bardzo często konserwowane w occie lub oliwie.

Bazylia pomaga także przy problemach z układem trawiennym, nerwowym oraz działa uspokajająco. Bardzo często stosowana jest w aromaterapii, likwiduje zmęczenie. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)