Patelnia grillowa

patelnia

fot. patelnia

Smażenie, duszenie, zapiekanie i grillowanie potraw wymaga zastosowania odpowiedniej patelni, tak jak krojenie, filetowanie, szatkowanie i siekanie wykonuje się innym rodzajem noża. Jakie właściwości powinna mieć dobra patelnia grillowa?

Technologia to podstawa
Patelnia powinna być wykonana z materiałów, które nie zmieniają właściwości chemicznych i organoleptycznych potraw oraz nie emitują szkodliwych mikroelementów. Wybór patelni zależy ściśle od jej przeznaczenia. Inne właściwości oraz wygląd będzie miała patelnia do naleśników i omletów a inne patelnia do duszenia potraw czy patelnia grillowa.

Jak wybrać patelnię?

patelnia

fot. patelnia

Patelnia służąca do grillowania powinna być masywna i mieć grube dno, które zapobiegnie przegrzewaniu potraw. Profesjonalne, mocne i ciężkie patelnie takich producentów jak Turk i Skeppshult, są wykonane z naturalnego żeliwa i mają bardzo długą lub nawet dożywotnią gwarancję. Produkty te znacznie różnią się od niedrogich patelni dostępnych w marketach. Między innymi nie posiadają warstwy nieprzywieralnej. Takiej właściwości produkt nabiera po pewnym czasie użytkowania. Ponadto podczas smażenia patelnia żeliwna uwalnia pierwiastki żelaza, które działają dobroczynnie dla osób cierpiących na schorzenia serca i choroby krwi.

Entuzjaści smażenia na patelni z powłoką ceramiczną, czy też z porcelanowej emalii z pewnością znajdą patelnię dla siebie wśród produktów francuskich marek Chasseur, Staub i Le Creuset.

Przeczytaj również: Światło rodem z wulkanu
patelnia

fot. patelnia

Nieprzywieralność powłok polega na tym, że między potrawą, a patelnią tworzy się mikroskopijna poduszka powietrzna. Ponadto powłoki nieprzywieralne odporniejsze są na dużo wyższe temperatury niż patelnie tradycyjne, dzięki czemu czas smażenia potrawy może się skrócić nawet o połowę, a to oznacza zdrowszy i lżejszy posiłek.

Patelnie grillowe mają charakterystyczne żeberka na dnie, które minimalizują wchłanianie tłuszczu, zapobiegają przywieraniu i przypalaniu przygotowywanych dań. W zestawie z pokrywką można je stosować także do duszenia potraw, ponieważ mają wysokie brzegi.

Sekrety dobrego smażenia mięsa
Mięso na patelni smaży się zwyczajowo z trzech stron, od półtora do dwóch minut na każdej. Jeśli smażenie musi trwać dłużej można je obrócić jeszcze kilka razy, ale na każdej ze stron powinno leżeć już dużo krócej.
Bardzo ważną rolę w zdrowym smażeniu potraw odgrywa prawidłowe rozgrzanie patelni i tłuszczu. Wówczas mięso nie wchłonie go wiele, będzie lekkostrawne, niskokaloryczne i delikatne w środku.

Do zredagowania niniejszej treści posłużyły artykuły i porady ze strony SmakProstoty.pl.
SmakProstoty.pl oferuje sprzedaż i profesjonalne doradztwo przy wyborze sprzętu kuchennego, modnego wyposażenia wnętrz oraz dodatków autorstwa znanych designerów.

Więcej artykułów na ten temat znajdziesz tu: http://www.projektoskop.pl/z-19-www.smakprostoty.pl.html
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)