X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ściany i podłogi korkowe

Korek
Korek to nic innego jak zebrana z dębu korkowego kora, która początkowo leżakuje sobie na powietrzu, a następnie jest gotowana w wodzie lub nad parą. Dzięki tym procesom staje się ona miękka i elastyczna. Następnie zostaje poddana procesom technologicznym, które umożliwiają wytworzenie z niej płytek i paneli podłogowych, płyt ściennych, tapet, mat podkładowych czy też płyt izolujących.

Wytwarzane są one z korka mielonego, czyli drobnych granulek korkowych, które są sklejane lepiszczem i prasowane w postaci bloków lub korka dekoracyjnego, czyli dużych kawałków korka sprasowanego w bloki.


Korek jest coraz bardziej znanym i lubianym materiałem wykończeniowym. Jest to materiał trwały ponieważ korkowe okładziny starzeją się bardzo wolno. Odpowiednio zaimpregnowany korek może być stosowany w pomieszczeniach o znacznej wilgotności (np. w kuchni, łazience). Oprócz tego, materiał ten jest dobrym izolatorem akustycznym. Podłoga wyłożona płytami korkowymi o grubości 4 mm redukuje hałas o 19-21dB. Natomiast okładzina ścienna o grubości 3mm o około 18 dB.


Korek jest bardzo elastyczny i sprężysty. Wszelkiego rodzaju odkształcenia spowodowane naciskiem np. kanapy, powrócą do pierwotnego kształtu.
Dużą jego zaletą jest to, że pali się trudno, powoli i tylko przy dużej ilości tlenu. Jest to doskonały materiał dla alergików, ponieważ posiada on właściwości antystatyczne. Pomieszczenia, które zostały pokryte płytami korkowymi bardzo łatwo utrzymać w czystości.

Pokrycia korkowe mogą występować w postaci płyt podłogowych, które przyklejane są na wylewkach samopoziomujących się lub też jako panele. Płytki korkowe mogą mieć grubość:
- 4 mm – zrobione są z warstwy spodniej z drobno mielonego korka oraz wierzchniej, utworzonej z dekoracyjnego korka naturalnego. Mają one kwadratowy lub prostokątny kształt.
- 3,2 mm – składają się z rdzenia utworzonego z aglomeratu korkowego, warstwy spodniej z PCV lub płyty pilśniowej oraz wierzchniej, dekoracyjnej warstwy, która jest utworzona z dekoracyjnego korka lub też cienkiego forniru z naturalnego drewna.

Obecnie bardzo popularne są płyty pokryte bezbarwnym lakierem ekologicznym lub tez bezbarwną, cienką i odporną na ścieranie warstwą PCV. Dzięki takiemu pokryciu, płytki są odporniejsze na ścieranie. Mogą być stosowane w przedpokoju, kuchni oraz w innych pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.
Montaż takiej posadzki jest prosty i można go wykonać samemu. Posadzkę układa się na wyrównanym, oczyszczonym i suchym podłożu. Korek podłogowy przyklejany jest za pomocą rozpuszczalnikowego kleju kontaktowego lub kleju wodorozcieńczalnego. Natomiast zasady układania tego materiału są takie same jak w przypadku paneli podłogowych. Nowoczesne panele wykonane z korka, bardzo często łączone są ze sobą bez użycia kleju, czyli na zatrzask.

Materiałem, jakim jest korek, można także dekorować ściany pomieszczeń. Płyty ścienne, tak samo jak płyty podłogowe, wykonane są warstwy podkładowej, czyli drobno zmielonego korka oraz wierzchniej, czyli grubego korka dekoracyjnego. Natomiast tapety tworzy się poprzez naklejanie na papierowy podkład cienką warstwę korkową.
Takie pokrycia ścienne klei się na równe, suche oraz mocne powierzchnie. Płyty korkowe doskonale kryją wszelkiego rodzaju drobne nierówności ścienne. Dodatkową zaletą jest duża giętkość materiału. Dzięki temu można wykładać nimi okrągłe kolumny. Bardzo często korek ścienny wykorzystywany jest w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, takich jak przedpokój czy pokój dziecięcy. W takich miejscach warto zastosować płyty, które pokryte są ochronną warstwą woskową. Dzięki niej, utrzymanie ścian w czystości będzie łatwiejsze – wystarczy zabrudzoną powierzchnie przetrzeć namydloną gąbką.
Podczas wykańczania ścian czy podłóg korkiem, warto unikać miejsc nasłonecznionych, ponieważ materiał ten jaśnieje pod wpływem działania promieni słonecznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ścienne
Autor: Anna Dębiec
2016-08-24 20:53:48
Tagi do artykułu: Korek | panele podłogowe | tapety | Płytki korkowe | PCV | Korek podłogowy | korek ścienny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zadbaj o ciepło domowego wnętrza

salony
O przytulności domowego wnętrza decydują zastosowane materiały wykończeniowe. To, jaki surowiec zdobić będzie ściany i podłogi ma znaczenie nie tylko na względu estetyczne, ale i funkcjonalność oraz trwałość dekoracji. Warto zatem lepiej poznać potencjał naturalnego korka, który w charakterze okładziny ściennej i podłogowej pomoże nam stworzyć wyjątkowo efektowną i trwałą aranżację.

Klejenie wykładzin z PVC i linoleum

klej do wykładziny dywanowej
Przyklejanie wykładzin, w szczególności PCV, wymaga cierpliwości i dbałości o każdy szczegół. Przeznaczone do tego celu produkty Tytan Professional – Klej do wykładzin uniwersalny WB-180 oraz Klej do wykładzin z PVC i linoleum WB-170 umożliwiają przeprowadzenie tych czynności w sposób szybki i dokładny...

Wykładziny linoleum

wykładziny
Przykrycia podłóg dzieli się ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wykonane. Wykładziny z tworzyw naturalnych są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak, że naturalne jest niepowtarzalne i niezastąpione...

Kolorowe podłogi w pokoju dziecka

wykładzina
Już wkrótce zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Dla wszystkich, którzy planują wymianę podłogi w pokoju ucznia, Sklepy Komfort przygotowały specjalną kolekcję paneli, wykładzin, dywanów oraz drzwi, dzięki którym pokój dziecięcy nabierze nowego atrakcyjnego wyglądu.