X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Silikon - niezastąpiony podczas remontu

Kto chociaż raz robił remont w domu, ten na pewno przyzna, że silikon jest niezastąpiony. Zarówno przy uszczelnianiu przestrzeni pomiędzy brodzikiem, a ścianą, jak i podczas montażu okien.

uszczelnianieDobrze dobrany silikon zapewni nam trwałość i skuteczność na lata. Silikon, czyli elastyczna masa klejąco-uszczelniająca ma bardzo wszechstronne zastosowanie, zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Jest odporny na zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, wpływy atmosferyczne, a nawet różnego rodzaju chemikalia.


Silikony występują w dwóch odmianach: neutralnej i kwaśnej. Kwaśne (octanowe) można stosować tylko na materiały kwasoodporne, ponieważ mogą powodować uszkodzenie niektórych materiałów (np. metal czy kamień). Mają one słabą przyczepność do tworzyw sztucznych. Duże bardziej uniwersalne zastosowanie ma silikon neutralny. Stosuje się je na materiały wrażliwe na kwasy. Nie powoduje korozji metali i dobrze przylega do materiałów gładkich oraz tworzyw sztucznych.Oprócz silikonów uniwersalnych kwaśnych i uniwersalnych neutralnych znajdziemy te bardziej specjalistyczne:
- silikon sanitarny – ma dodatek środka grzybobójczego, stosuje się go w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wilgoci;
- silikon dekarski – nadaje się do uszczelnień dekarskich, ponieważ jest odporny na warunki atmosferyczne, ma dużą siłę wiązania oraz nie powoduje korozji metali i uszkodzeń w innych materiałach;
- silikon spieniony (gąbką silikonowa) – ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. jako uszczelka bądź też podkładka usztywniającą przy haftowaniu;
- silikon akrylowy – stosuje się go przy uszczelnianiu szczelin przy oknach, parapetach, między schodami a ścianą, łączeniu płyt stropowych. Współpracuje z wieloma materiałami budowlanymi, także z tymi wilgotnymi; jest odporny na mróz jednak nie należy poddawać go ciągłemu działaniu wody, jego rozciągliwość wynosi ok. 500%.
- silikon szklarski – bardzo dobra przyczepność do szkła, powierzchni glazurowanych ,a także cegły i drewna. Stosuję się go do fugowania płytek ceramicznych, szklenia okien i przy instalacjach klimatyzacyjnych.

Silikon powinno nakładać się na oczyszczoną i suchą powierzchnię, starając się wypełnić ją jednym pociągnięciem.

Czym usunąć silikon?
Stary silikon należy zerwać, uważając przy tym, by nie uszkodzić powierzchni brodzika czy wanny. Na rynku dostępne są specjalne środki, które ułatwiają usuwanie silikonu. Tego rodzaju środek należy nanieść na starą spoinę i pozostawić środek na parę godzin. Następnie bez problemu można usunąć rozpuszczony silikon.

Silikon stosuje się również jako dodatek do niektórych materiałów budowlanych, m.in. do farb. Farby silikonowe są farbami organicznymi (zawierają związki węgla i wodoru). Stosuje się je do malowania elewacji. Mają one doskonałą przyczepność do podłoża , są paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie, chronią ścianę przed wnikaniem wody oraz mają właściwości samoczyszczące.

Przy łączeniu szczelin pomiędzy płytkami a wanną, brodzikiem czy umywalką najlepiej zastosować fugi silikonowe. Do tego typu czynności wykorzystuje się najczęściej silikon sanitarny lub szklarski. Aby na takich fugach nie pojawiła się pleść, musimy pamiętać o odpowiednim położeniu fugi. Przy jej nakładaniu należy nadać jej odpowiedni kształt, tak aby nie powstał rów w którym będzie zbierać się woda.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykończeniowe
2009-07-01 14:25:01
Tagi do artykułu: silikon | Farby silikonowe | fugi silikonowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
DrzwiAV3

Zamek dla zapominalskich, czyli drzwi ryglujące się automatycznie

Zamykanie drzwi bez klucza – to możliwe. I nie chodzi tu o zwykłe zatrzaśnięcie drzwi, ale ich bezpieczne zaryglowanie, a więc zabezpieczenie przed włamaniem. Takie możliwości daje zamek Winkhaus autoLock.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
nowoczesna kuchnia

Blaty kuchenne

Blaty kuchenne to elementy robocze, najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ciężki tłuczek do mięsa, plamy organiczne i ostre noże mogą zostawić trwały ślad. Ponadto poza właściwościami funkcjonalnymi nie można zapomnieć o walorach estetycznych. Wytrzymały i piękny blat, dobrany zgodnie z zamysłem aranżacyjnym, będzie nam służył przez długie lata...
kamień naturalny

Kamień naturalny w aranżacji wnętrz

Elementy wykończeniowe wykonane z kamienia naturalnego można dopasować do każdego stylu wnętrza. Dzięki niemu wystrój nabiera dostojnego i ekskluzywnego charakteru. Jak wykorzystać kamień naturalny w aranżacji wnętrz?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak uszczelnić wannę akrylową

uszczelnianie
Uszczelnianie wanien akrylowych wymaga używania produktów dedykowanych do tego celu. Powinny one cechować się elastycznością, doskonałą przyczepnością oraz odpornością na pleśnie i grzyby. Profesjonalni wykonawcy, doceniając łatwość aplikacji, rekomendują silikon do wanien akrylowych i PVC z aplikatorem 360°...

Uszczelnianie okien

Uszczelnianie okienHermetyczność okien to bardzo istotna kwestia. Przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym wpływa na temperaturę panująca w naszym domu a co za tym idzie także na rachunek za jego ogrzewanie. Prawidłowo wykonane uszczelnienie stanowi osłonę dla naszego domu nie tylko przed zimnym powietrzem, ale także trwałą barierę dla wody deszczowej. Jego zadaniem jest też odpowiednia izolacja akustyczna.

Usuwanie silikonu sanitarnego

silikon
Spoiny silikonowe, z racji swojej szczelności i elastyczności, są stosowane w łazienkach do uszczelniania i łączenia materiałów różnego typu. Jednak ze względu na skład chemiczny silikonu oraz warunki panujące w łazience po pewnym czasie żółkną lub pokrywają się pleśnią, tracąc swoje walory estetyczne. Należy wówczas usunąć silikon i zastąpić go nowym.

Duża wilgotność powietrza oraz temperatury panujące w łazience, powodują powstawanie pleśni na powierzchni spoin...

Wszechstronne zastosowanie silikonu akrylowego

uszczelnianie
W grupie uszczelniaczy firmy Selena znajduje się Silikon akrylowy Tytan Professional. Produkt ten posiada cechy typowe dla silikonów, jak krótki czas utwardzania złącza oraz jego wodoszczelność, a także właściwe dla akryli – brak zapachu oraz możliwość malowania i szlifowania spoiny.