Prawidłowe uszczelnianie okien – kiedy warto zastosować uszczelki silikonowe?

Uszczelnianie okien

Dobre uszczelnienie okien ma ogromne znaczenie przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Znacząco wpływa na temperaturę panującą domu, a co za tym idzie, także na wysokość rachunku za ogrzewanie. Prawidłowo zamocowane uszczelki silikonowe stanowią jednak nie tylko ochronę przed zimnym powietrzem, ale także wilgocią czy hałasem.

Uszczelnianie okien krok po kroku

Uszczelnianie okien przeprowadza się na kilka sposobów w zależności od tego, jaki element jest nieszczelny, przy czym najczęstsze źródła nieszczelności okien to nieprawidłowe dociski futryn lub szczeliny na szybach.

Technologia uszczelniania okien została w ostatnich latach znacznie rozwinięta. W przeszłości używano do tego celu kitu. Gęsta masa plastyczna posiadała jedną znaczącą zaletę – dość dużą odporność na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Kity produkowano jednak z tanich składników, a wykonywane za ich pomocą uszczelnienia miały stosunkowo niską skuteczność. Typowy kit okienny stanowił mieszaninę pokosu oraz kredy. W przypadku ram metalowych wzbogacano go natomiast o dodatek minii ołowianej.

Dziś najczęściej stosowany środek to silikon do uszczelniania okien. Dzięki jego korzystnym właściwościom oraz wszechstronnemu zastosowaniu uzyskujemy uszczelnienie najwyższej jakości. Warto wziąć pod uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele odmian silikonu. Do drewnianych okien najlepiej wybrać ten bezbarwny lub biały.

Uszczelnianie okien krok po kroku

fot. Uszczelnianie okien krok po kroku

Silikon do szyb – sposób użycia

Do rozprowadzenia produktu niezbędny będzie specjalny pistolet umożliwiający jego wystrzykiwanie. Opakowania sylikonu wyposażone są zwykle w dozownik w kształcie lejka. Po zmontowaniu dozownika z puszką silikonu całość wkładamy do automatu. Silikon do szyb rozprowadzamy cienką warstwą delikatnie wzdłuż łączenia, dociskając końcówkę lejka do styków szyby z ramą. Materiał wysycha po około 20 minutach.

Uszczelnianie futryn

Planując uszczelnianie futryn, należy zaopatrzyć się w uszczelki okienne. Przed przystąpieniem do pracy trzeba odpowiednio przygotować ramy okien. Zabrudzone powierzchnie musimy oczyścić z kurzu i brudu, a w przypadku odnawiania starych okien dodatkowo zetrzeć papierem ściernym bądź szlifierką stare warstwy farb czy nierówności. Po nałożeniu świeżej farby olejnej i pozostawieniu jej do wyschnięcia możemy przystąpić do uszczelniania. Futrynę oklejamy pojedynczym paskiem uszczelki na łączeniu okna. Niektóre produkty posiadają jednostronny pasek przylepny.

Uszczelki możemy kupić w sklepie na metry lub w paczkach wraz z instrukcją prawidłowego zastosowania. Na rynku dostępne są cztery rodzaje uszczelek: silikonowe, gąbkowe, gumowe i piankowe. Profil uszczelki powinien umożliwiać jej idealne wpasowanie w uszczelnianą szczelinę i na całej swojej długości mieć wypust z silikonu. Przy zamykaniu okna zostanie on dociśnięty do futryny i sprasowany, dzięki czemu bardzo dokładnie uszczelnia szpary.

Uszczelki silikonowe

Okna dostępne obecnie na rynku powstają według nowoczesnej technologii łączenia profili, okuć i szyb, a także uszczelniania. Uszczelki silikonowe mocowane są w rowku bez użycia gwoździ, zszywek czy kleju. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim olbrzymia funkcjonalność, skuteczność i łatwość stosowania. Uszkodzoną uszczelkę niezwykle łatwo wyjąć i zastąpić nową. Co więcej, można je także z powodzeniem stosować zamiast przestarzałego i nietrwałego kitu w starych oknach.

Uszczelnianie okien dachowych

Izolacje okien dachowych wykonuje się z papy lub folii paroprzepuszczalnej. Do ich uszczelnienia wykorzystuje się cztery pasy izolacji, którą mocuje się do ościeżnicy oraz konstrukcji dachu:

  • dolny pas – ma długość większą niż szerokość okna i jest przycięty w narożnikach tak, aby przylegał dokładnie do ościeżnicy;
  • dwa boczne pasy – dłuższe niż wysokość okna, połączone na zakład z dolnym pasem i nacięte w kształcie litery Y;
  • górny pas – identycznej długości jak pas dolny, połączony na zakład z bocznymi pasami w narożnikach. Górną część pasa montuje się pod rynną odwadniającą, stanowiącą element kołnierza uszczelniającego.

Rynnę odwadniającą montuje się, wycinając odpowiedniej wielkości fragment kontrłat. Pomiędzy krokwiami przybija się zlicowaną z nimi deskę, do której będzie zamocowana rynna.
Wreszcie, gumowym młotkiem formuje się fartuch, czyli część kołnierza uszczelniającego z miękkiej blachy.

Uszczelnianie okien dachowych

fot. Uszczelnianie okien dachowych

Prawidłowe uszczelnianie okien – sposób na ciepły i bezpieczny dom

Prawidłowo zamontowane uszczelki silikonowe pomogą ochronić Twój dom przed chłodem, hałasem i wilgocią. Jednak spełnią one swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostaną zamontowane precyzyjnie. Zanim zabierzemy się do pracy, warto poświęcić nieco uwagi na dobranie najwłaściwszych materiałów oraz dokładne zlokalizowanie źródła problemów.

Właściwe uszczelnianie okien

fot. Właściwe uszczelnianie okien

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)