X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Silikon - niezastąpiony podczas remontu

Kto chociaż raz robił remont w domu, ten na pewno przyzna, że silikon jest niezastąpiony. Zarówno przy uszczelnianiu przestrzeni pomiędzy brodzikiem, a ścianą, jak i podczas montażu okien.

uszczelnianieDobrze dobrany silikon zapewni nam trwałość i skuteczność na lata. Silikon, czyli elastyczna masa klejąco-uszczelniająca ma bardzo wszechstronne zastosowanie, zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Jest odporny na zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, wpływy atmosferyczne, a nawet różnego rodzaju chemikalia.


Silikony występują w dwóch odmianach: neutralnej i kwaśnej. Kwaśne (octanowe) można stosować tylko na materiały kwasoodporne, ponieważ mogą powodować uszkodzenie niektórych materiałów (np. metal czy kamień). Mają one słabą przyczepność do tworzyw sztucznych. Duże bardziej uniwersalne zastosowanie ma silikon neutralny. Stosuje się je na materiały wrażliwe na kwasy. Nie powoduje korozji metali i dobrze przylega do materiałów gładkich oraz tworzyw sztucznych.Oprócz silikonów uniwersalnych kwaśnych i uniwersalnych neutralnych znajdziemy te bardziej specjalistyczne:
- silikon sanitarny – ma dodatek środka grzybobójczego, stosuje się go w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wilgoci;
- silikon dekarski – nadaje się do uszczelnień dekarskich, ponieważ jest odporny na warunki atmosferyczne, ma dużą siłę wiązania oraz nie powoduje korozji metali i uszkodzeń w innych materiałach;
- silikon spieniony (gąbką silikonowa) – ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. jako uszczelka bądź też podkładka usztywniającą przy haftowaniu;
- silikon akrylowy – stosuje się go przy uszczelnianiu szczelin przy oknach, parapetach, między schodami a ścianą, łączeniu płyt stropowych. Współpracuje z wieloma materiałami budowlanymi, także z tymi wilgotnymi; jest odporny na mróz jednak nie należy poddawać go ciągłemu działaniu wody, jego rozciągliwość wynosi ok. 500%.
- silikon szklarski – bardzo dobra przyczepność do szkła, powierzchni glazurowanych ,a także cegły i drewna. Stosuję się go do fugowania płytek ceramicznych, szklenia okien i przy instalacjach klimatyzacyjnych.

Silikon powinno nakładać się na oczyszczoną i suchą powierzchnię, starając się wypełnić ją jednym pociągnięciem.

Czym usunąć silikon?
Stary silikon należy zerwać, uważając przy tym, by nie uszkodzić powierzchni brodzika czy wanny. Na rynku dostępne są specjalne środki, które ułatwiają usuwanie silikonu. Tego rodzaju środek należy nanieść na starą spoinę i pozostawić środek na parę godzin. Następnie bez problemu można usunąć rozpuszczony silikon.

Silikon stosuje się również jako dodatek do niektórych materiałów budowlanych, m.in. do farb. Farby silikonowe są farbami organicznymi (zawierają związki węgla i wodoru). Stosuje się je do malowania elewacji. Mają one doskonałą przyczepność do podłoża , są paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie, chronią ścianę przed wnikaniem wody oraz mają właściwości samoczyszczące.

Przy łączeniu szczelin pomiędzy płytkami a wanną, brodzikiem czy umywalką najlepiej zastosować fugi silikonowe. Do tego typu czynności wykorzystuje się najczęściej silikon sanitarny lub szklarski. Aby na takich fugach nie pojawiła się pleść, musimy pamiętać o odpowiednim położeniu fugi. Przy jej nakładaniu należy nadać jej odpowiedni kształt, tak aby nie powstał rów w którym będzie zbierać się woda.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykończeniowe
2016-08-31 03:16:00
Tagi do artykułu: silikon | Farby silikonowe | fugi silikonowe
 
    Najlepsze projekty domów