X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?


Nagrzewnice zbudowane są z urządzenia promiennikowego, komory grzewczej lub komory spalania i wentylatora. W komorze grzewczej lub spalania, w zależności od typu nagrzewnicy, następuje proces grzewczy a wentylator wydmuchuje ogrzane powietrze na zewnątrz. Czym różnią się nagrzewnice elektryczne od gazowych?

nagrzewniceNagrzewnice elektryczne najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Nie emitują groźnych spalin, a urządzenia marki Master nie zużywają tlenu, dlatego można je stosować w pomieszczeniach bez wentylacji. Większość nagrzewnic elektrycznych to przenośne urządzenia z wbudowanym termostatem i regulatorem mocy. Dzięki temu można je ustawić w dowolnym miejscu i regulować moc grzania w zależności od indywidualnych potrzeb.


Urządzenia te pracują cicho i nie wydzielają zapachu. Niestety przy intensywnym i długofalowym trybie pracy pobierają dużo prądu, przez co nie są tanie w utrzymaniu. Jedna godzina pracy nagrzewnicy o przykładowej mocy 5kW to max. 5kWh zużycia prądu.

nagrzewnica gazowa
Nagrzewnice gazowe
ogrzewają powietrze w procesie spalania gazu propan-butan (LPG). Powietrze najpierw jest zasysane przez wentylator, potem ogrzewane w komorze spalania, a na koniec wydmuchiwane na zewnątrz. W sprzedaży dostępne są wersje z termostatem oraz modele, które nie są wyposażone w regulator.
Nagrzewnice gazowe można stosować wyłącznie w pomieszczeniach z dobrze funkcjonującą wentylacją lub możliwością efektywnego wietrzenia, ponieważ powietrze ogrzane przez urządzenie zawiera spaliny.
Nagrzewnice gazowe, w porównaniu do elektrycznych, są stosunkowo tanie – także w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że do procesu spalania gazu i ogrzania pomieszczenia potrzebują tlenu, a jednym z produktów ubocznych jest woda. Podczas spalania 1 litra gazu oprócz spalin powstaje 1,5 litra wody. Jeśli więc pomieszczenie nie ma sprawnej wentylacji istnieje duże prawdopodobieństwo zaczadzenia, a także zawilgocenia murów i powstania grzybów czy pleśni.

Jak dobrać nagrzewnicę?
Nic prostszego – wystarczy obliczyć kubaturę pomieszczenia, które ma być ogrzewane przez urządzenie i określić, ile razy w ciągu godziny powietrze ma przechodzić przez urządzenie. Dla przykładu, pomieszczenie o kubaturze 100 m3, w którym powietrze ma przepłynąć przez urządzenie 5 razy powinno mieć dobraną nagrzewnicę o przepływie 500 m3.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-13 06:24:46
Tagi do artykułu: ogrzewanie | nagrzewnice
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Izolacja wentylacji

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wodne ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
TECEflex wodne ogrzewanie podłogowe, to kompleksowy system przeznaczony do budowy niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych, a także w budynkach o znacznie większej kubaturze - halach wystawowych i produkcyjnych, obiektach sakralnych, basenach, salach widowiskowych i ekspozycyjnych,
a nawet dworcach.

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Kolektory słoneczne na dachu

kolektory słoneczne
Równoważony rozwój, dom pasywny, a także ekologiczne formy pozyskiwania i wykorzystania naturalnych zasobów środowiska to jedne z popularniejszych haseł w dzisiejszym budownictwie.

Grzejniki źródłem ciepła w naszym domu

Grzejnik płytowy
Oczywiste jest, że grzejniki służą do ogrzewania. W tej kwestii od ponad 150 lat nic się nie zmieniło, jednak należy zwrócić uwagę na zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie i walorach estetycznych. Pierwsza „ciepła skrzynka” (nazwa wymyślona przez wynalazce – Franza San Galli) została zamontowana już w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Jakie są współczesne grzejniki po przebyciu tej długiej drogi? Poniżej przedstawiamy mały przegląd obecnie dostępnych grzejników.