X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Grzejniki źródłem ciepła w naszym domu

Oczywiste jest, że grzejniki służą do ogrzewania. W tej kwestii od ponad 150 lat nic się nie zmieniło, jednak należy zwrócić uwagę na zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie i walorach estetycznych. Pierwsza „ciepła skrzynka” (nazwa wymyślona przez wynalazce – Franza San Galli) została zamontowana już w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Jakie są współczesne grzejniki po przebyciu tej długiej drogi? Poniżej przedstawiamy mały przegląd obecnie dostępnych grzejników.


Grzejnik łazienkowyGrzejniki łazienkowe zwane także drabinkami zbudowane są z pionowych przewodów rozdzielających, połączonych poziomymi rurkami. Najczęściej wykonane są ze stali, choć czasami można spotkać na rynku także miedziane. Grzejnik łazienkowy powinien być tak dobrany, aby jego moc grzewcza dała radę utrzymać we wnętrzu naszej łazienki +25°C. Często grzejniki te pełnią rolę dekoracyjną, dlatego dostępne są w wielu kolorach, kształtach, z nietypowo wyprofilowanym panelem grzewczymGrzejniki pokojowe
wybieramy najczęściej kierując się ich wyglądem. Jednak nie wolno zapominać nam, że jego moc i rodzaj ma bardzo duże znaczenie. Grzejnik trzeba dostosować do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje oraz do parametrów instalacji. Obecnie stosuje się:
- grzejniki płytowe – najczęściej instalowane, dzięki swemu estetycznemu wyglądowi i wysokiej efektywności przekazywania ciepła. Mogą różnić się między sobą liczbą płyt grzejnych i sposobem podłączenia.
- grzejniki żeliwne lub aluminiowe – składają się z segmentów, przez co mogą mieć dowolną długość. Charakteryzują się wysoką odpornością na korozje.
- grzejniki konwektorowe – często instaluje je się jako grzejniki kanałowe pod oknami sięgającymi podłogi (w kuchniach i łazienkach).

Grzejnik płytowyWprawdzie grzejniki CO są najbardziej popularne, to nie zawsze mamy możliwość z nich korzystać. W takim przypadku najczęściej stosuje się grzejniki elektryczne. Z wyglądu przypominają zwykłe grzejniki CO, jednak zasilane są energią elektryczną, podłączoną przez puszkę instalacyjną. Rozróżniamy dwa typy grzejników: pierwsze, które zawieszamy na ścianie i drugie, które można przenosić ze sobą z miejsca w miejsce. Grzejniki elektryczne mają wiele zalet – łatwość obsługi jak i samego podłączenia, bezpieczeństwo. Koszt zakupu również nie jest wygórowany, jednak późniejsza eksploatacja może być dość kosztowna. Grzejniki, które również bez trudu mogą zmieniać swoje miejsce to grzejniki olejowe. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju grzejniki nadają się tylko do szybkiego nagrzania pomieszczenie, a nie jako stałe źródło ciepła.

Pomnik grzejnika w SamarzeOgólna zasada działania grzejnika jest bardzo prosta. Przekazuje do pomieszczenia ciepło, które napływa do niego z wodą krążącą w instalacji. Aby to ciepło rozchodziło się w sposób efektywny należy odpowiednio rozmieścić grzejniki. To znaczy, należy montować je tam gdzie występują największe straty ciepła, czyli w okolicach okien i drzwi. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią cyrkulacje powietrza, a także równomierne ogrzewanie pomieszczeń.

Wybierając odpowiednik grzejnik dla siebie warto zapoznać się z ofertą czołowych producentów: Kermi, Vasco, Buderus, Jaga, Brugman, Cosmonova, Diamond, Radson czy Purmo.. Mamy wtedy pewność kupienia produktu dobrej jakości.

Urządzenie to doczekało się nawet swojego pomnika. Z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, na początku sezonu grzewczego w 2005 roku, przed elektrociepłownią w Samarze stanął 31 tonowy pomnik żeliwnego grzejnika.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
2016-05-11 22:20:50
Tagi do artykułu: łazienki | grzejniki | CO | ogrzewanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak wygrać z zimą – ogrzewanie łazienkowe

Grzejnik łazienkowy
Nic tak nie rozgrzewa podczas zimy jak gorąca kąpiel. Wyobraźmy sobie jednak, że wychodzimy spod prysznica i trafiamy na...lodowate kafelki. Podpowiadamy jak sprawić, by w naszej łazience było przytulnie i ciepło nawet podczas największych mrozów.

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem

ogrzewanie podłogowe
Nowoczesny zestaw zaworów Purmo TempCo VT zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. To system idealny do łazienki, gdzie ogrzewanie podłogowe współpracuje zwykle z grzejnikiem łazienkowym.

Jak wybrać grzejnik do łazienki

ogrzewanie
Wybierając odpowiedni grzejnik do łazienki należy pamiętać, aby nie kierować się jedynie jego kształtem czy kolorem, ale przede wszystkim funkcjonalnością najlepszą dla naszej łazienki.

Nowa odsłona grzejnika łazienkowego

grzejnik
Grzejnik łazienkowy Leros to idealne rozwiązanie w łazienkach urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Doskonała wydajność cieplna, wysokiej jakości profil stalowy oraz duży przekrój kolektorów to jedne z najważniejszych cech grzejnika.