Grzejniki źródłem ciepła w naszym domu

Oczywiste jest, że grzejniki służą do ogrzewania. W tej kwestii od ponad 150 lat nic się nie zmieniło, jednak należy zwrócić uwagę na zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie i walorach estetycznych. Pierwsza „ciepła skrzynka” (nazwa wymyślona przez wynalazce – Franza San Galli) została zamontowana już w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Jakie są współczesne grzejniki po przebyciu tej długiej drogi? Poniżej przedstawiamy mały przegląd obecnie dostępnych grzejników.

Grzejnik łazienkowy

fot. Grzejnik łazienkowy

Grzejniki łazienkowe zwane także drabinkami zbudowane są z pionowych przewodów rozdzielających, połączonych poziomymi rurkami. Najczęściej wykonane są ze stali, choć czasami można spotkać na rynku także miedziane. Grzejnik łazienkowy powinien być tak dobrany, aby jego moc grzewcza dała radę utrzymać we wnętrzu naszej łazienki +25°C. Często grzejniki te pełnią rolę dekoracyjną, dlatego dostępne są w wielu kolorach, kształtach, z nietypowo wyprofilowanym panelem grzewczym

Grzejniki pokojowe
wybieramy najczęściej kierując się ich wyglądem. Jednak nie wolno zapominać nam, że jego moc i rodzaj ma bardzo duże znaczenie. Grzejnik trzeba dostosować do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje oraz do parametrów instalacji. Obecnie stosuje się:

grzejniki płytowe – najczęściej instalowane, dzięki swemu estetycznemu wyglądowi i wysokiej efektywności przekazywania ciepła. Mogą różnić się między sobą liczbą płyt grzejnych i sposobem podłączenia.
grzejniki żeliwne lub aluminiowe – składają się z segmentów, przez co mogą mieć dowolną długość. Charakteryzują się wysoką odpornością na korozje.
grzejniki konwektorowe – często instaluje je się jako grzejniki kanałowe pod oknami sięgającymi podłogi (w kuchniach i łazienkach).
Grzejnik płytowy

fot. Grzejnik płytowy

Wprawdzie grzejniki CO są najbardziej popularne, to nie zawsze mamy możliwość z nich korzystać. W takim przypadku najczęściej stosuje się grzejniki elektryczne. Z wyglądu przypominają zwykłe grzejniki CO, jednak zasilane są energią elektryczną, podłączoną przez puszkę instalacyjną. Rozróżniamy dwa typy grzejników: pierwsze, które zawieszamy na ścianie i drugie, które można przenosić ze sobą z miejsca w miejsce. Grzejniki elektryczne mają wiele zalet – łatwość obsługi jak i samego podłączenia, bezpieczeństwo. Koszt zakupu również nie jest wygórowany, jednak późniejsza eksploatacja może być dość kosztowna. Grzejniki, które również bez trudu mogą zmieniać swoje miejsce to grzejniki olejowe. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju grzejniki nadają się tylko do szybkiego nagrzania pomieszczenie, a nie jako stałe źródło ciepła.

Pomnik grzejnika w Samarze

fot. Pomnik grzejnika w Samarze

Zobacz również: Grzejniki dwuwarstwowe

Ogólna zasada działania grzejnika jest bardzo prosta. Przekazuje do pomieszczenia ciepło, które napływa do niego z wodą krążącą w instalacji. Aby to ciepło rozchodziło się w sposób efektywny należy odpowiednio rozmieścić grzejniki. To znaczy, należy montować je tam gdzie występują największe straty ciepła, czyli w okolicach okien i drzwi. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią cyrkulacje powietrza, a także równomierne ogrzewanie pomieszczeń.

Wybierając odpowiednik grzejnik dla siebie warto zapoznać się z ofertą czołowych producentów: Kermi, Vasco, Buderus, Jaga, Brugman, Cosmonova, Diamond, Radson czy Purmo.. Mamy wtedy pewność kupienia produktu dobrej jakości.

Urządzenie to doczekało się nawet swojego pomnika. Z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, na początku sezonu grzewczego w 2005 roku, przed elektrociepłownią w Samarze stanął 31 tonowy pomnik żeliwnego grzejnika.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)