Mniszek lekarski

roślina

fot. roślina

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) zwany pospolicie dmuchawcem lub mleczem, jest bardzo rozpowszechnioną byliną należącą do rodziny złożonych. Roślina ta zalicza się do uciążliwych chwastów, ponieważ bardzo łatwo się rozsiewa i w krótkim czasie potrafi zdominować przydomowy ogród. Warto jednak wiedzieć, że mniszek jest cenioną rośliną leczniczą, która może pomóc w przypadku niektórych dolegliwości.

Mniszek – opis rośliny i uprawa
Jest to bylina posiadająca języczkowate, żółte kwiaty osadzone na kwiatonośnych, pustych w środku łodygach. Długie, lancetowate i wcinane na brzegach liście układają się w rozetkę. Po przekwitnięciu, kwiaty wiążą się w owoce typu niełupki, które zakończone są puszystymi aparatami lotnymi przypominającymi puchaty pędzelek. Dzięki temu, przy pomocy wiatru, mniszek może się rozsiewać na bardzo duży obszar.

roślina

Przeczytaj również: Wszechstronna ceramika budowlana

fot. roślina

Część podziemna mniszka ma postać długiego, palowego korzenia, co w znaczny sposób utrudnia pozbycie się rośliny z ziemi.
W liściach, pędach, korzeniach i kwiatach występuje biały sok mleczny, który jest gorzki w smaku.

Uprawa mniszka lekarskiego nie sprawia zbyt wiele trudności. Rozsiewanie nasion powinno być przeprowadzane na wiosnę, na ziemię bogatą w azot. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne.

Do celów leczniczych wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń oraz kwiaty. Korzeń zawiera wiele substancji czynnych, takich jak kwasy organiczne, witaminy A.B.C.D, sole mineralne czy pektyny. Natomiast w kwiatach znajdują się flawonoidy, trójterpeny i karotenoidy.

Przeczytaj również: Męczennica

Zbiór liści powinien odbywać się wiosną, gdy są najmłodsze. Z kolei zbiór korzeni przeprowadza się jesienią, na drugi rok po wysiewie, gdy koncentrują się w nich substancje czynne. W trakcie wykopywania korzeni należy uważać, aby ich nie połamać.

Zastosowanie i działanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski

fot. Mniszek lekarski

Mniszek lekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim przy regulacji zaburzeń związanych z przepływem żółci do dwunastnicy. Poprawia apetyt i reguluje proces trawienia, a także zwiększa ilość produkowanego moczu, przy równoczesnej dezynfekcji układu moczowego.

Roślina ma dobry wpływ również na układ odpornościowy. Zawarty w mniszku interferon zmusza organizm do podjęcia walki z wirusami i bakteriami. Zioło to obniża także poziom cukru we krwi i działa rozkurczowo.

Mlecz stosowany zewnętrznie przyspiesza proces gojenia się uszkodzonej skóry, pomaga zwalczyć kurzajki i brodawki. W tym celu stosuje się okłady ze świeżych liści lub z białego sokuREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)