Gabiony do ogrodu

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Początkowo gabiony stosowane były tylko w budownictwie inżynieryjnym. Służyły jako wzmocnienia skarp, brzegów rzek oraz nasypów. Dziś wykorzystywane są także jako elementy dekoracyjne, głównie do aranżacji ogrodów i terenów zielonych.

Gabion to nic innego jak kosz o stalowej konstrukcji wykonanej ze zgrzewanego drutu. Stal jest ocynkowana lub zabezpieczona powłoką antykorozyjną. Może być także powleczona PVC. Taki gabion ogrodowy ma przeważnie kształt prostopadłościanu, ale można także tworzyć inne formy.

Kosz wypełniony jest najczęściej kamieniami, szkłem, ziemią lub drewnem. Warstwowe ołączenie różnych materiałów będzie się ciekawie i dekoracyjnie prezentować w ogrodowym otoczeniu.

Pomysł na gabion
Gabiony można wykorzystać praktycznie w każdym otoczeniu. Znakomicie komponują się z budynkami utrzymanymi w nowoczesnym charakterze, a także dobrze wtopią się w wiejski krajobraz.

Możliwość zastosowania gabionów w ogrodzie jest niemal nieograniczona. Stalowy kosz doskonale spisze się w roli murku wzmacniającego skarpę lub osłony miejsca do wypoczynku. Bez problemu mogą pełnić funkcję stołów, siedzisk czy ław. Z drucianych koszów bez problemu można także zbudować schody czy osłony na śmietniki i studnie.

Przeczytaj również: Odpowiedni impregnat to podstawa

Takie druciane kosze wypełnione kamieniami mogą pełnić rolę ogrodzenia posesji. Jest to rozwiązanie bardzo wytrzymałe, które skutecznie chroni przed hałasem oraz spojrzeniami przechodniów.

gabiony

fot. gabiony

Ogrodzenie gabionowe nie wymaga precyzyjnego wyrównywania podłoża czy wylewania fundamentów. Kosz z kruszywem może opierać się na jednym lub dwóch osadzonych w ziemi słupach stabilizujących. Nalezy pamiętać o zabezpieczeniu siatki przed korozją, ponieważ w innym przypadku szybko zardzewieje.

Ogrodzenie gabionowe można wypełniać kamieniami o różnym kształcie lub kolorze. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest wykorzystanie do tego gruzu budowlanego, kolorowego szkła lub pociętego drewnianego pnia.

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Niewątpliwą zaletą gabionów jest ich łatwość w montażu. Przeważnie dostarczane są na budowę gotowe, ułożone na płasko w palecie. Następnie w miejscu docelowym są rozkładanie i wypełniane kamieniami lub innym kruszywem.

Kamień do gabionów
Niemal każdy rodzaj kamienia nadaje się do wypełnienia siatki. Bardzo często stosowane są kamienie bazaltowe, wapienne, granitowe czy kruszony beton. Można także spróbować wypełnić kosz w sposób bardziej ekonomiczny – ozdobne kamienie ustawić przy siatce, a sam środek wypełnić tańszym materiałem.

Cena gabionów
Producenci gabionów na swoich stronach internetowych posiadają ogólne cenniki produktów i usług. Warto indywidualnie kontaktować się z firmami, aby doprecyzować szczegóły. Cena gabionów przede wszystkim uzależniona jest od wysokości kosza. Należy także doliczyć koszt wypełnienia oraz, w przypadku ogrodzeń, pozostałych elementów płotu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)