X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Gabiony do ogrodu

ogrodzenie
Początkowo gabiony stosowane były tylko w budownictwie inżynieryjnym. Służyły jako wzmocnienia skarp, brzegów rzek oraz nasypów. Dziś wykorzystywane są także jako elementy dekoracyjne, głównie do aranżacji ogrodów i terenów zielonych.

Gabion to nic innego jak kosz o stalowej konstrukcji wykonanej ze zgrzewanego drutu. Stal jest ocynkowana lub zabezpieczona powłoką antykorozyjną. Może być także powleczona PVC. Taki gabion ogrodowy ma przeważnie kształt prostopadłościanu, ale można także tworzyć inne formy.


oczko wodneKosz wypełniony jest najczęściej kamieniami, szkłem, ziemią lub drewnem. Warstwowe ołączenie różnych materiałów będzie się ciekawie i dekoracyjnie prezentować w ogrodowym otoczeniu.

Pomysł na gabion
Gabiony można wykorzystać praktycznie w każdym otoczeniu. Znakomicie komponują się z budynkami utrzymanymi w nowoczesnym charakterze, a także dobrze wtopią się w wiejski krajobraz.

Możliwość zastosowania gabionów w ogrodzie jest niemal nieograniczona. Stalowy kosz doskonale spisze się w roli murku wzmacniającego skarpę lub osłony miejsca do wypoczynku. Bez problemu mogą pełnić funkcję stołów, siedzisk czy ław. Z drucianych koszów bez problemu można także zbudować schody czy osłony na śmietniki i studnie.

Takie druciane kosze wypełnione kamieniami mogą pełnić rolę ogrodzenia posesji. Jest to rozwiązanie bardzo wytrzymałe, które skutecznie chroni przed hałasem oraz spojrzeniami przechodniów. gabionyOgrodzenie gabionowe nie wymaga precyzyjnego wyrównywania podłoża czy wylewania fundamentów. Kosz z kruszywem może opierać się na jednym lub dwóch osadzonych w ziemi słupach stabilizujących. Nalezy pamiętać o zabezpieczeniu siatki przed korozją, ponieważ w innym przypadku szybko zardzewieje.

Ogrodzenie gabionowe można wypełniać kamieniami o różnym kształcie lub kolorze. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest wykorzystanie do tego gruzu budowlanego, kolorowego szkła lub pociętego drewnianego pnia.

ogrodzenieNiewątpliwą zaletą gabionów jest ich łatwość w montażu. Przeważnie dostarczane są na budowę gotowe, ułożone na płasko w palecie. Następnie w miejscu docelowym są rozkładanie i wypełniane kamieniami lub innym kruszywem.

Kamień do gabionów
Niemal każdy rodzaj kamienia nadaje się do wypełnienia siatki. Bardzo często stosowane są kamienie bazaltowe, wapienne, granitowe czy kruszony beton. Można także spróbować wypełnić kosz w sposób bardziej ekonomiczny – ozdobne kamienie ustawić przy siatce, a sam środek wypełnić tańszym materiałem.

Cena gabionów
Producenci gabionów na swoich stronach internetowych posiadają ogólne cenniki produktów i usług. Warto indywidualnie kontaktować się z firmami, aby doprecyzować szczegóły. Cena gabionów przede wszystkim uzależniona jest od wysokości kosza. Należy także doliczyć koszt wypełnienia oraz, w przypadku ogrodzeń, pozostałych elementów płotu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-05-26 03:24:15
Tagi do artykułu: ogrody | gabiony | ogrodzenia
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Skarpa przy domu – jak ją zabezpieczyć?

gabiony
Naturalne i sztuczne skarpy na terenie posesji trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed osuwaniem się materiału skalnego i ziemnego, które może skutkować naruszeniem konstrukcji Twojego domu lub ogrodzenia.

Pomysł na gabion w ogrodzie

murek
Jak wykorzystać ozdobne kamienie w aranżacjach architektury ogrodowej? Idealnym pomysłem mogą okazać się gabiony, za pomocą których stworzymy wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Koniec lata w ogrodzie

ogród
Często z aranżacją ogrodu czekamy do wiosny, chociaż szereg prac można wykonać jeszcze przed zimą. Montując już teraz ogrodzenie, oświetlenie czy robiąc chodnik prowadzący do wiaty z drewnem kominkowym zadbamy o to, by zimą czuć się bezpiecznej i nie brodzić w błocie. Wystarczy wszystko dokładnie zaplanować, aby zakończyć prace jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie kratowe VEGA B
Ogrodzenie to jeden z ważniejszych elementów przydomowego ogrodu. Wbrew powszechnej opinii nie jest ono wyłącznie wizytówką. To w jaki sposób ogrodzony jest nasz dom, widzą wszyscy. Także osoby niepowołane. Warto więc zadbać, aby było ono w jak najlepszej formie.