Altany ogrodowe – garść inspiracji

Altana ozdobna

Odpoczynek na świeżym powietrzu dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Spędzanie czasu pod gołym niebem jest przyjemną formą odpoczynku, dlatego warto w przydomowym ogrodzie mieć gdzie schować się przed mocnymi promieniami słońca czy przelotnym deszczem. Takim idealnym miejscem z pewnością będzie ogrodowa altanka.

Altany ogrodowe są zazwyczaj niewielkimi budowlami ogrodowymi o lekkiej, ażurowej konstrukcji.

Większość domków ogrodowych charakteryzuje się ścianami ażurowymi, tzn. ścianka jest tylko do połowy wysokości altany. Dach pokryty gontem drewnianym lub bitumicznym, podtrzymuje się za pomocą słupów lub wąskich, ażurowych paneli. Droższy, ale bardziej efektowny jest dach pokryty strzechą, jednak wtedy należy umocnić konstrukcję nośną. Można również spotkać altanki o ścianach pełnych, które bardzo często traktowane są jako małe domki letniskowe.

Podłoga w altanie ogrodowej konstruuje się zazwyczaj z drewnianych desek gładkich lub z rowkami na całej długości, które spełniają funkcję antypoślizgową. W zależności od wykończenia pozostałych nawierzchni w ogrodzie możemy podłogę wybrukować z kostki betonowej, drewnianej lub ułożyć efektowny kamień naturalny.

Można również spotkać się z altankami o ażurowej, metalowej konstrukcji nieposiadającej ścian ani dachu. Są one wtedy obsadzane roślinami pnącymi, które z czasem utworzą zwarty, zielony, ale niestety przeciekający w czasie deszczu dach.

 Altanka drewniana zimą

fot. Altanka drewniana zimą

Jak powinna wyglądać altanka?

To zależy, czy w naszej altanie chcemy organizować większe przyjęcia, czy też ma ona posłużyć jako miejsce do trzymania narzędzi, oraz jaki styl najlepiej komponuje się z ogrodową aranżacją. Materiał na altanę ogrodową dobieramy nie tylko na podstawie wyglądu domu i otoczenia, ale także tego, czy jesteśmy przygotowani na coroczną konserwację, czy też wolimy pozostawić altanę samej sobie, nie przejmując się jej pielęgnacją.

Najczęściej wybierane są altany ogrodowe sześciokątne oraz czterokątne, ale istnieje także możliwość dobrania do ogrodu ośmiokątnej altany.

Zobacz również: Ponadczasowa kostka brukowa

Altana ogrodowa drewniana

Zazwyczaj wykonana jest z drewna sosnowego lub świerkowego, rzadziej z drewna jodłowego, modrzewiowego i dębowego. Aby konstrukcja altany ogrodowej z drewna była trwała, wszystkie elementy powinny zostać zaimpregnowane przed pleśnią i grzybami. Jeżeli do budowy altanki wykorzystano okrągłe drągi, najlepiej, aby były one bez kory, ponieważ pod nią mieszczą się szkodniki drewna.

Altana drewniana

fot. Altana drewniana

Altany ogrodowe metalowe

Jeżeli marzy Ci się altana ogrodowa nowoczesna, warto postawić na realizację jej z kutej stali lub gęstych prętów. Doskonale nadają się do małych ogrodów. Metalową konstrukcję należy zabezpieczać przed korozją. Po każdym sezonie warto sprawdzić, czy konstrukcja altany ogrodowej nie wymaga naprawy lub konserwacji.

fot. Altana metalowa

Altana ogrodowa murowana

Altana murowana

fot. Altana murowana

Doskonale nadaje się do dużych ogrodów. Słupy i filary można postawić z cegły, kamienia lub gotowych prefabrykatów betonowych. Murowana, prosta altana ogrodowa nie wymaga takiej konserwacji jak altany z innych materiałów i będzie prezentować się urokliwie w towarzystwie krzewów pnących.

Budowa altany ogrodowej

Przepisy

fot. Przepisy

Małe altanki ogrodowe nieprzekraczające 25 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do starosty. W takim zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia. Do dokumentów należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo w zależności od potrzeb istotne będą także szkice, pozwolenia i inne uzgodnienia wymagane odrębnymi przepisami.

Budowa altany ogrodowej może rozpocząć się dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie, w formie decyzji, sprzeciwu. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli na działce stoi już obiekt, którego budowa wymagała zgłoszenia, to łączna powierzchnia obiektu i altany nie może przekroczyć 50 m2.

Do budowy altany większej niż 25 m2 potrzebne jest pozwolenie. Wcześniej należy wystąpić o warunki zabudowy i sprawdzić, czy postawienie takiego elementu małej architektury ogrodowej jest możliwe.

Do wniosku o pozwolenie należy dołączyć gotowe projekty altany z wykonaną adaptacją w 4 egzemplarzach, obowiązującą mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500, a także wszystkie wymagane uzgodnienia oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Starosta w ciągu 65 dni wydaje pozwolenie. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy altany musimy zawiadomić o tym urząd.

Altanki ogrodowe – cena

Firmy ogrodnicze mają bardzo zróżnicowaną ofertę altan ogrodowych o różnych wielkościach, z różnych materiałów. Istnieje również możliwość zlecenia przygotowania projektu indywidualnego. W dużej mierze od skomplikowania struktury altany zależy jej cena. Na rynku dostępne są altany przeznaczone do samodzielnego montażu, prostsze, ale także takie bardziej ekskluzywne.

Wybudowanie altany nie musi być tylko marzeniem. Możliwości wyboru wielkości i kształtu altany, jej stylu, rodzaju materiału, z którego ją wybudujemy, jest mnóstwo. Jeśli dobrze zastanowimy się nad jej montażem, posłużyć może nam ona na długie lata, stanowiąc wspaniałe miejsce do chwili zadumy lub spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)