X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Altanki ogrodowe

altana
Odpoczynek na świeżym powietrzu dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Spędzanie czasu pod gołym niebem jest przyjemną formą odpoczynku, dlatego warto w przydomowym ogrodzie mieć takie miejsce, gdzie można schować się przed mocnymi promieniami słońca czy przelotnym deszczem. Takim idealnym miejsce z pewnością będzie ogrodowa altanka.


Altanki ogrodowe to budowle o lekkiej konstrukcji, które przeważnie wykonane są z drewna, z ażurowymi ścianami i dachem. Altanki porośnięte pnączami nie tylko wyglądają estetycznie, ale także przynoszą upragniony cień w trakcie upalnego lata. Mogą mieć konstrukcję metalową lub murowaną, z oszklonymi oknami i drzwiami. Wszystkie łączy jedno – altanka ogrodowa jest często miejscem skupiającym życie rodzinne i towarzyskie.

altana
Budowa altanki ogrodowej – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Mała altana ogrodowa, nie przekraczająca 25 metrów kwadratowych, nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia do starosty. W takim zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia. Do dokumentów należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo w zależności od potrzeb należy dołączyć szkice, pozwolenia i inne uzgodnienia wymagane odrębnymi przepisami.

Altana ogrodowa
Budowa altany może rozpocząć się dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie, w formie decyzji, sprzeciwu.
Warto jednak wiedzieć, że jeżeli na działce stoi już obiekt, którego budowa wymagała zgłoszenia, to łączna powierzchnia obiektu i altany nie może przekroczyć 50 m2.

Do budowy altany większej niż 25 m2 potrzebne jest pozwolenie. Wcześniej należy wystąpić o warunki zabudowy i sprawdzić, czy postawienie takiego elementu małej architektury ogrodowej jest możliwe.

Do wniosku o pozwolenie należy dołączyć gotowe projekty altany z wykonaną adaptacją w 4 egzemplarzach, obowiązującą mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 a także wszystkie wymagane uzgodnienia oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Starosta w ciągu 65 dni wydaje pozwolenie. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy altany musimy zawiadomić o tym urząd.

altana
Jaka altana do ogrodu?
Jak powinna wyglądać altanka? To zależy, czy będzie to miejsce towarzyskich spotkań przy grillu, oraz jaki styl będzie najlepiej pasować do ogrodowej aranżacji.

Drewniane
Altanki ogrodowe drewniane przeważnie wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Aby konstrukcja była trwała, wszystkie elementy powinny być wcześniej ciśnieniowo zaimpregnowane.
Liczne centra ogrodnicze oferują konstrukcje drewniane czworo-, sześcio- i ośmiokątne z ażurowymi ściankami. Można także nabyć altany o konstrukcji parasola z dachem opartym na centralnie ustawionym słupie.

Altanka grillowa Archon+
Metalowe
Altany metalowe wykonane są przeważnie z kutej stali i gęstych prętów, prezentują się przeważnie elegancko. Doskonale pasują do niewielkich przydomowych ogrodów. Metalową konstrukcję należy wcześniej zabezpieczyć przed korozją. Dodatkowo po każdym sezonie warto sprawdzić, czy konstrukcja altany nie uległa uszkodzeniu i czy nie wymaga konserwacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-01-11 09:16:56
Tagi do artykułu: ogrody | altany | pozwolenie na budowę | mała architektura | drewno
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ażurowa podpora dla roślin

Altana ogrodowa
Pergola to obecnie bardzo popularny element małej architektury w naszych przydomowych ogrodach. Ubierając ją w piękne pnącza jesteśmy w stanie urozmaicić nawet przeciętny krajobraz. Bardzo często wykonywana jest z drewna, niestety podatnego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się nad alternatywą jaką mogą się okazać ażurowe pergole Legi.

Weranda w objęciach shabby chic

weranda
Dom jest najważniejszym miejscem w życiu każdego człowieka. Tworzą go nie tylko ludzie, ale także wszystkie otaczające ich przedmioty. Niepowtarzalny klimat,piękny, ciepły i przytulny zakątek można wyczarować stawiając na wystrój w stylu shabby chic. Królują w nim wnętrza z duszą i przedmioty z historią, które czynią nasze mieszkania oazą szczęścia oraz ich otoczenie: werandy, oranżerie czy ogrodowe altany.

Hiacynty

Hiacynty
Hiacynty to jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, jakie możemy spotkać wiosną w przydomowym ogrodzie. Należą do rodziny Hyacinthaceae. Te piękne kwiaty uprawiane były już w XVI wieku. Dzięki szerokiej palecie kolorów, wspaniałemu zapachowi i łatwości w uprawie goszczą nie tylko w ogrodach, ale także zdobią nasze domowe wnętrza.

Dekoracje ogrodowe

Rabaty ogrodowe
O atrakcyjności i urodzie naszego ogrodu decyduje przede wszystkim ciekawy projekt oraz dobrze dobrana roślinność. Znaczenie mają także dekoracje i elementy małej architektury. Jednak nawet najstaranniej stworzony ogród warto dodatkowo ozdobić dekoracyjnymi detalami. Dzięki nim podkreślimy charakter naszego ogrodu, odwrócimy uwagę od mało atrakcyjnego miejsca lub przełamiemy monotonię kompozycji. Zakup ozdób do ogrodu powinien być rozważny i przemyślany, tak by stały się integralnym ogrodowym elementem i budziły pozytywne odczucia.