Grzejniki kanałowe

grzejnik kanałowy

fot. grzejnik kanałowy

Coraz częściej w domach pojawiają się duże przeszklenia o powierzchni wielkości prawie całej ściany. To efektowne rozwiązanie bardzo często determinuje urządzenie i wyposażenie całego wnętrza.

Przez płaszczyznę szkła, nawet jeśli ma niską przenikalność, ucieka więcej ciepła niż przez ściany budynku. Dlatego, by zredukować jego utratę, a także by poprawić cyrkulację powietrza, grzejniki powinno umieszczać się pod oknem. Co jednak zrobić, gdy pod oknem nie ma miejsca, a całe przeszklenie sięga podłogi? Rozwiązaniem mogą być coraz popularniejsze grzejniki kanałowe, montowane w podłodze, tuż przed oknem lub drzwiami balkonowymi.

Decyzja o montażu grzejników kanałowych powinna być podjęta już na etapie budowy domu. Wtedy koszty pracy nie będą bardzo wysokie, przy i tak dość kosztownej instalacji. Takie grzejniki montowane są pod poziomem podłogi w specjalnej rynnie, tzw. wannie. W zależności od modelu i zaleceń producenta trzeba zachować od 3 do 8,20 cm odległości między oknem, a kanałem.

Grzejniki kanałowe występują w trzech rodzajach – bez wentylatora, z wentylatorem oraz z wzmocnionym wentylatorem. Wentylatory nadmuchują ciepłe powietrze i tym samym zwiększają wydajność grzejnika. Niestety takie modele nie należą do cichych, dlatego nie są zalecane do sypialni.

Grzejniki tradycyjne czy kanałowe?

grzejniki kanałowe

fot. grzejniki kanałowe

Przeczytaj również: Instalacje podtynkowe w łazience

Ogrzewanie kanałowe posiada bardzo dużo zalet. Przede wszystkim montaż grzejników w podłodze pozwala na dowolną aranżację wnętrza, bez konieczności instalowania alternatywnych urządzeń grzewczych.

Grzejniki podłącza się do instalacji wodnej c.o. Działają one na zasadzie konwekcji, czyli unoszą ciepłe powietrze do góry. Są wykonywane z materiałów dobrze przewodzących ciepło oraz mają małą pojemność wodną, dlatego też zapewniają szybkie nagrzewanie się pomieszczeń.

Konwektory umieszczone bezpośrednio przy oknie czy drzwiach stanowią barierę termiczną, uniemożliwiającą przenikanie zimnego powietrza do wnętrza. Dodatkowo, takie rozwiązanie zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Połączenie grzejnika z regulatorem temperatury umożliwia łatwe sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Grzejniki kanałowe ceny
Ceny takiego ogrzewania są bardzo zróżnicowane. O ile ceny samego grzejnika zaczynają się już od 300 zł, to cała instalacja wraz z montażem jest dość dużym wydatkiem.

Grzejniki kanałowe stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych przeszkleń, jednak nie we wszystkich pomieszczeniach spełnią swoją rolę. Z pewnością w łazience lepszym rozwiązaniem będą grzejniki łazienkowe, czyli tzw. drabinki.

Warto wiedzieć, że takie nowoczesne grzejniki wykańczane są kratką, której kolor można dobrać indywidualnie do wnętrza pomieszczenia. Kratki zdejmuje się bez problemu, w celu odkurzenia kanału, w którym gromadzi się kurz i brud.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)