X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogrody na dachach

Do niedawna posiadanie własnego skrawka zieleni było przywilejem wyłącznie tych, którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych, segmentach czy na parterach bloków. Jednak dysponowanie „parterowym” ogródkiem nie jest jednoznaczne z możliwością swobodnego wypoczynku - wścibscy przechodnie, czy śmieci przerzucane przez ogrodzenie, często odbierają radość z przebywania na świeżym powietrzu.


mieszkaniaOzdabianie dachów zielenią wywodzi się już z czasów starożytnych. To właśnie dzięki bujnej roślinności pałac zbudowany na polecenie króla Nabuchodonozora II trafił na prestiżową listę Siedmiu Cudów Świata. Jednak już przy projektowaniu ogrodów królowej Semiramidy, babilońscy architekci napotkali wiele przeszkód. Sztuka polega bowiem na takim skonstruowaniu elewacji, by roślinność nie obciążała zbytnio całości konstrukcji, oraz by nie powodowała zalegania wody. Z tymi oraz wieloma nowymi problemami technicznymi, mimo upływu tysięcy lat, zmagają się współcześni deweloperzy, którzy chcą wzbogacić swoją ofertę o zielony dach. Na przestrzeni wieków, zmieniła się jedynie funkcja zieleni na zwieńczeniach budynków. Kiedyś dominowały względy: cieplne – ogród pełnił funkcję izolacji termicznej budynku, akustyczne – zieleń skutecznie wyciszała hałas oraz przeciwpożarowe – zastosowanie odpowiedniej roślinności może pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Dziś ozdabianie dachów ma przede wszystkim zastosowanie rekreacyjne i estetyczne. W Polsce zielone dachy są jednak ciągle rzadkością. Uważa się je zazwyczaj za ekstrawagancki luksus, tymczasem mają wiele zalet.Ostrożności nigdy za wiele...
osiedlaZaaranżowanie dachów budynków mieszkalnych na ogrody staje się coraz bardziej docenianym rozwiązaniem architektonicznym i designerskim i to już nie tylko na Zachodzie. Jednak by osiągnąć pożądany efekt, należy wcześniej przewidzieć konstrukcję pod takiego typu rozwiązanie – technologię dachu odwróconego. Współcześni deweloperzy zapobiegają kwestii zbędnego obciążenia jakie daje tradycyjna gleba, zastępując ją specjalnym substratem, dzięki któremu unika się również problemu stojącej wody. Także dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności można otrzymać zamierzony efekt, który będzie znacznie bezpieczniejszy dla późniejszych użytkowników. Zrezygnowanie z wysokiej roślinności na rzecz krzewów i ziół, traw oraz bylin to jedna z metod uniknięcia przeciążeń.

W technologii dachu odwróconego nie tylko chodzi o ciężar właściwy rośliny, ale także o jej system korzeniowy. Należy pamiętać, iż nie można stosować roślin o bardzo rozwiniętym systemie korzeniowym, który może spowodować przebicie warstw dachu. Projektanci dodatkowo dbają o bezpieczeństwo dachu, poprzez stosowanie odpowiednich systemów hydroizolacyjnych. Z myślą o tych, którzy cenią sobie kameralność i spokój, spółka Mermaid Properties wprowadziła do swojej oferty możliwość zakupu własnego ogródka na dachu. Zielony dach w River House, to ogrody, które będzie mógł zakupić każdy mieszkaniec w nowo powstającym kompleksie mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Dzięki takiej możliwości, nawet lokator drugiego czy trzeciego piętra będzie mógł mieć na własność „zielony fragment dachu”, urządzając tę przestrzeń według swoich upodobań. Wielkość ogrodu waha się od 30 do 60 m.kw., a cena za metr zieleni to 1220 zł. Przewidywana liczba ogrodów na dachu w River House to 22. Właściciel ogrodu, niezależnie od lokalizacji mieszkania, będzie mógł wypocząć z rodziną na łonie natury, nie opuszczając osiedla.

Nie tylko zielone płuca
Zielone dachy, o które zadbał deweloper inwestycji River House będą pełnić podstawową funkcję terenów zielonych - pochłaniać dwutlenek węgla i jednocześnie wydzielać tlen. Zatrzymują one ponadto zanieczyszczenia oraz chronią przed hałasem i promieniowaniem ultrafioletowym. Zieleń na dachu doskonale chroni przed upałami, które są szczególnie dokuczliwe w miastach . Również zimą taki dach zapewni izolację przed mrozem i pozwali zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Obsadzenie dachu zielenią umożliwia zastosowanie w konstrukcji osiedla technologii dachu odwróconego. Mimo wyższej ceny oraz trudniejszego wykonania, dachy odwrócone dają możliwość czynnego ich użytkowania. Deweloper zastosował warstwę hydroizolacyjną oraz ociepleniową, na których spoczywać będzie substrat, gotowy do zasadzenia roślinnością.

Ciężka praca przynosi efekty
Duży nakład pracy oraz wysokie koszty ponoszone przez deweloperów związane
z zagospodarowaniem dachów, to inwestycja która przynosi długotrwały efekt - zarówno estetyczny jak i ekonomiczny. Mimo wielu przeszkód i trudności deweloperzy stawiają czoła wyzwaniom i wzbogacają przestrzeń miejską o kolejny fragment zieleni. Jednak nawet ich najszczersze chęci zawiodą, jeśli o ogrody nie będą odpowiednio dbać ich przyszli właściciele. Na szczęście perspektywa porannej kawy na dachu własnego mieszkania lub doprawiania posiłków ziołami z dachowego ogródka powinna działać mobilizująco.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2009-03-19 14:14:43
Tagi do artykułu: zielone dachy | aranżacje ogrodów | Mermaid Properties | River House | mieszkania | osiedla
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mieszkanie pokazowe w River House

osiedle
W jednym z budynków osiedla River House otwarto apartament pokazowy. Kompleks mieszkaniowy spółki Mermaid Properties znajduje się na warszawskim Mokotowie przy ulicy Bluszczańskiej.

Targi Mieszkaniowe Murator EXPO

osiedla
W dniach 7-8 marca br. na warszawskim Torwarze odbędzie się kolejna edycja największych w Polsce Targów Mieszkaniowych: Murator EXPO Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE. Spółka Mermaid Properties będzie obecna na targach z projektem osiedla River House.

Klucze do mieszkań osiedla River House

osiedla
Zgodnie z ustalonym terminem realizacji osiedla River House, spółka Mermaid Properties sfinalizowała jego budowę. Do użytku został oddany kompleks mieszkaniowy na warszawskim Mokotowie przy ulicy Bluszczańskiej.

Podsumowanie 20. edycji targów MIPIM

Pałac Młodziejowskiego
Skończyła się 20. edycja największych targów nieruchomości MIPIM w Cannes. Cztery marcowe dni upłynęły na licznych spotkaniach biznesowych i dyskusjach o sytuacji na światowych rynkach. Na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentowała się również Warszawa, z projektami rewitalizacji, w tym restauracji Pałacu Młodziejowskiego na warszawskim Starym Mieście.