X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż ościeżnicy

Decyzja o wymianie stolarki drzwiowej przeważnie wiąże się z kupnem nowych skrzydeł, do których nie pasują stare ościeżnice. Producenci ościeżnic dysponują szerokim asortymentem produktów. Dzięki bogatej palecie kolorów i dekorów, wybrany typ ościeżnicy, można dobrać do każdego rodzaju drzwi. Ponadto, montaż możemy wykonać samodzielnie.


Dobrze dobrana ościeżnica powinna być dopasowana do skrzydeł drzwiowych pod wieloma względami: kolorystycznym, stylistycznym i fakturowym. Szerokości otworów drzwiowych są zazwyczaj standardowymi wymiarami, natomiast grubość ściany może być różna, w zależności od materiałów z jakich została wykonana i pełnionej funkcji. Z myślą o niestandardowych grubościach ścian powstały ościeżnice regulowane.

Ościeżnica stała czy regulowana?
Ościeżnica stała to dobry wybór dla przegród o standardowej grubości. Modele do samodzielnego montażu składają się z dwóch zespołów belek bocznych i zespołu belki poprzecznej. Zespoły łączy się w poszczególne elementy w bardzo prosty sposób.


Ościeżnica regulowana może posłużyć do gustownego zamaskowania grubych ścian. Ponadto będzie się wspaniale prezentowała, zarówno w nowoczesnych, jak i stylizowanych wnętrzach. Dzięki systemowi regulacji można ją zamontować na przegrodach działowych o grubości od 11,5 cm do 20,0 cm, oraz od 20,0 cm, do 32,0 cm.
W sprzedaży dostępne są także ościeżnice, które można montować na osadzone już odrzwia stalowe, bez konieczności wcześniejszego demontażu.

Instrukcja montażu drzwi wewnętrznych
Montaż futryny jest integralnym etapem osadzania drzwi wewnętrznych. Zanim wybierzemy i kupimy drzwi i ościeżnicę, należy określić kilka niezbędnych wytycznych:
- kierunek otwarcia skrzydła drzwiowego
- szerokość, wysokość i grubość otworu w ścianie
Zgodnie z zebranymi informacjami należy dobrać rodzaj ościeżnicy i szerokość drzwi.

Jeśli planujemy kupno drzwi i ościeżnic do nowobudowanego domu, warto dobrać stolarkę drzwiową zgodnie z obowiązującymi standardami. Drzwi do pomieszczeń użytkowych w lokalu mieszkalnym: sypialni, pokojów, kuchni, WC i łazienki, powinny mieć min. 80 cm szerokości. Drzwi do łazienki i WC, dodatkowo, w dolnej części, muszą mieć kratkę, bądź otwory, które zapewnią wentylację.

Zanim rozpoczniemy montaż ościeżnicy, trzeba zgromadzić niezbędne narzędzia i przygotować otwór drzwiowy. Większe ubytki i nierówności należy uzupełnić i pozostawić do wyschnięcia, zgodnie z zaleceniami producenta.

Zestaw narzędzi, do montażu drzwi:
- poziomica,
- przymiar kątowy
- wiertarka z udarem
- wiertło widłowe
- wkrętak krzyżowy
- kliny drewniane
- niskoprężna pianka montażowa
- niewielkie gwoździki bądź silikon do montażu listew drewnianych, maskujących
piła ręczna do cięcia drewna
narzędzia
Kolejny etap prac, po przygotowaniu otworu drzwiowego polega na złożeniu zespołów belek bocznych i poprzecznej.

Montaż ościeżnicy stałej
jarzmo zawiasuPracę rozpoczynamy od przykręcenia zawiasów do belki bocznej, a następnie składamy z elementów zespół dwóch belek bocznych i jednej poprzecznej. Podczas łączenia belek należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kątów prostych pomiędzy belkami, oraz dokładne zamocowanie montażowej listwy progowej. Trzeba zadbać o to, aby rozstaw belek bocznych przy listwie progowej był identyczny z ich rozstawem bezpośrednio pod belką górną.

okuciaPodczas osadzania w otworze drzwiowym ościeżnicy stałej i regulowanej najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. Trzeba pamiętać, żeby pozostawić ok. 2 cm luzu między belkami ościeżnicy, a ścianą, oraz ok. 1,5 cm luzu nad częścią nadprożową. Prawidłowo ustawione elementy trzeba zabezpieczyć przed wypadnięciem przy pomocy uchwytu montażowego. Górne narożniki blokujemy klinami drewnianymi, którymi korygujemy położenie ościeżnicy. Kliny muszą się znajdować na wysokości montażu rozpórek regulowanych.
montaż ościeżnicyKolejnym etapem jest wywiercenie przez fabrycznie wykonane otwory w pionowych belkach ościeżnicy, otworów pod kołki rozporowe w murze. W wywiercone otwory wkładamy kołki rozporowe i wkręcamy śruby do lekkiego oporu. Dokręcimy je dopiero po wyschnięciu pianki montażowej. Jeśli założymy skrzydła drzwiowe, kilkukrotnie zamkniemy je i otworzymy, sprawdzimy prawidłowe osadzenie ościeżnicy.

montaż ościeżnicyW kolejnym kroku zdejmujemy skrzydło drzwiowe i korygujemy ustawienie, przy pomocy klinów drewnianych i rozpórek regulowanych. Optymalnie jest założyć 4 rozpórki. Dzięki temu uzyskamy równe odległości między bocznymi belkami futryny na każdej wysokości.

Elementy ościeżnicy oklejamy taśmą ochronną, a szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem wypełniamy pianką montażową niskorozprężną. Pianę dozujemy równomiernie i dokładnie, koniec rurki powinien sięgać do środka szczeliny między ościeżnicą a murem.
montaż ościeżnicyCałkowite utwardzenie pianki trwa od dwóch do czterech godzin. Po tym czasie można usunąć kliny, rozpórki oraz montażową listwę progową oraz ostrożnie odkleić taśmę zabezpieczającą. Nadmiar piany usuwamy za pomocą nożyka, ścinając ją równo z krawędzią ramy.

Listwy przymykowe służą do zamaskowania wkrętów i nadają odrzwiom elegancki wygląd.
Można je przykleić za pomocą: kleju do drewna, silikonu lub kleju montażowego. Powierzchnie ościeżnicy stykające się z powierzchniami zmywalnymi, zabezpiecza się slilikonem o kolorystyce najbardziej zbliżonej do dekoru drewna.

Montaż ościeżnicy regulowanej
montaż ościeżnicyMontaż ościeżnicy regulowanej, składa się z etapu montażowego części stałej i części regulowanej. Mocowanie części stałej wykonuje się analogicznie do powyższej instrukcji.
Po zastygnięciu piany niskoprężnej, należy usunąć rozpórki oraz listwę progową. Następnie przystępujemy do montażu elementu regulowanego. Szerokość ościeżnicy regulowanej dopasowuje się poprzez przycięcie jej do szerokości muru. Fragmenty do odcięcia zostały zaznaczone fabrycznie.

Przycięty panel należy nawiercić w miejscach późniejszego montażu. Następnie wszystkie listwy wykończeniowe (boczne z górną) łączy się łącznikami metalowymi, a następnie z przyciętym panelem regulowanym.
montaż ościeżnicyCałość mocuje się w ścianie ościeżnicy stałej i łączy przy pomocy wkrętów do drewna.

Następnie dopasowuje się uszczelkę w rowek, w listwach maskujących otwory montażowe i mocujemy je do elementów bazowych.

montaż ościeżnicyTeraz wystarczy już tylko zamocować skrzydła drzwiowe.

Najczęstsze błędy, popełniane podczas montażu drzwi wewnętrznych:
- wmurowywanie ościeżnicy w ścianę,
- mocowanie bez kołków przy użyciu samej pianki montażowej
- niedbałość o zachowanie kątów prostych między belkami bocznymi a górną.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-07 16:13:26
Tagi do artykułu: ościeżnice | montaż | ościeżnice regulowane | drzwi wewnętrzne
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
 
    Najlepsze projekty domów