X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Rysy i pęknięcia w ścianie - jak je naprawić?

pęknięcie
Przyczyny powstawania pęknięć w ścianie mogą być różne, od poważnych wad konstrukcyjnych po naturalne naprężenia materiałów i skurcze tynku. Jeśli rysy nie świadczą o nieprawidłowościach w konstrukcji budynku, można podjąć się ich naprawy we własnym zakresie. Jak naprawić pęknięcia w ścianach?


Jak odróżnić rysy skurczowe od pęknięcia w ścianie?
Płytkie i wąskie rysy przybierające najczęściej kształt pajęczyny to niegroźne pęknięcia powstałe w wyniku skurczu tynku. Trudniej jest odróżnić rysy wynikające z naprężeń materiałów od pęknięć powstałych na skutek wad konstrukcyjnych. Chodź ich szerokość bywa identyczna, mogą sięgać dużo głębiej i przechodzić nawet przez kilka warstw materiałów budowlanych, z których zbudowana jest przegroda.
Rysy w ścianie powstałej w wyniku błędów konstrukcyjnych nie da się usunąć samodzielnie. Nawet jeśli zostanie wypełniona i zaszpachlowana, po kilkunastu dniach pojawi się na nowo.

Czym wypełnić pękniętą ścianę?
Likwidacja rys w ścianie nie jest trudna. Aby się ich pozbyć, wystarczy dobrać odpowiedni wypełniacz do rodzaju tynku na ścianie. Można użyć masy szpachlowej lub specjalnej masy do naprawiania tynków gipsowych i gipsowo-cementowych.

Naturalne i niegroźne rysy będące wynikiem naprężeń pojawiają się przeważnie w narożach ścian, okien lub drzwi i pod kątem biegną aż do sufitu lub podłogi.

Do naprawy pęknięcia w ścianie potrzebna jest specjalna taśma z włókna szklanego lub włókniny i zaprawa szpachlowa bądź akryl malarski i pistolet.

Naprawa przy pomocy taśmy z włókniny propylenowej polega na wypełnieniu rysy zaprawą, przyklejeniu taśmy i ponownym naniesieniu zaprawy. Przedtem jednak należy dokładnie oczyścić brzegi rysy z resztek popękanego tynku i farby najpierw przy pomocy metalowej szpachelki a następnie przy użyciu drucianej szczotki i papieru ściernego.

Jak wypełnić pęknięcia akrylem?
akryl malarskiAkryl do ścian to modyfikowany kit uszczelniający na bazie wodnej dyspersji akrylowej. Dzięki specjalnemu dodatkowi nie przebarwia się. Ma dobrą przyczepność i gęstą konsystencję zapewniającą łatwość aplikacji i formowania. Można nim wypełniać rysy, spoiny i pęknięcia w betonie, gipsie, ceramice, metalu i drewnie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Wypełnianie pęknięć w ścianie przy pomocy akrylu malarskiego należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Szczelinę trzeba oczyścić z wolnych zanieczyszczeń, czyli kurzu, rdzy, oleju czy smaru. Do odtłuszczania można użyć acetonu, izopropanolu, etanolu lub detergentu. Suche powierzchnie, takie jak tynk, gips lub beton warto wcześniej nieco zwilżyć dla lepszej przyczepności uszczelniacza.

Do aplikacji wypełniacza akrylowego na ścianę trzeba użyć specjalnego pistoletu do wyciskania gęstej masy z kartuszy. Po wciśnięciu akrylu w szczelinę jego powierzchnię należy wygładzić mokrym palcem, szmatką lub gładką szpatułką.

Po wyschnięciu miejsce łączenia wystarczy przeszlifować drobnym papierem, oczyścić z pyłu i pomalować.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2016-08-09 04:28:47
Tagi do artykułu: rysy | pęknięcia | spoiny | uszczelniacze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wszechstronne zastosowanie silikonu akrylowego

uszczelnianie
W grupie uszczelniaczy firmy Selena znajduje się Silikon akrylowy Tytan Professional. Produkt ten posiada cechy typowe dla silikonów, jak krótki czas utwardzania złącza oraz jego wodoszczelność, a także właściwe dla akryli – brak zapachu oraz możliwość malowania i szlifowania spoiny.

Jak usunąć silikon sanitarny?

silikon
Kiedy spoiny silikonowe w łazience tracą swój estetyczny wygląd żółknąc i pokrywając się pleśnią oznacza to, że trzeba je usunąć i zastąpić nowymi. W jaki sposób szybko i dokładnie pozbyć się starego silikonu w spoinach?

Akryl wypełniający rysy i pęknięcia na ścianie

akryl malarski
Rysy i pęknięcia na ścianie nie tylko negatywnie wpływają na estetykę powierzchni, ale również utrudniają jej malowanie. Używając standardowych środków do ich wypełnienia narażamy się jednak na ryzyko, że położona później farba ulegnie przebarwieniu, a końcowy efekt dekoratorski będzie daleki od zamierzonego...

Pęknięcia, rysy i szczeliny na ścianie

pęknięcie
Pękające ściany występują głównie w nowych budynkach. Ich przyczyną może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej).