Wierzba płacząca

drzewo liściaste

fot. drzewo liściaste

Wierzba, symbol naszych rodzimych krajobrazów, bardzo często wykorzystywana jest jako ozdoba przydomowych ogrodów. Znanych jest około 350 gatunków wierzb, z czego w Polsce występuje 28. Wierzby w naturze rosną na półkuli północnej, nieliczne występują w Ameryce Południowej. Gatunki wierzb łatwo krzyżują się ze sobą i w ten sposób tworzą liczne mieszańce, które często są trudne do rozpoznania.

Zobacz również: Glony w oczku wodnym

Wierzby to drzewa, krzewy lub krzewinki, których liście opadają na zimę. Mają one, w zależności od gatunku, kształt lancetowaty, eliptyczny lub prawie okrągły. Wierzby są roślinami dwupiennymi – to znaczy, że na jednym osobniku występują kwiaty żeńskie a na innymi męskie. Ozdobne są kwiatostany męskie. Bazie ukazują się przed liśćmi wczesną wiosną.
Wierzby należą do roślin miododajnych, w szczególności gatunki wcześnie kwitnące. Miód wierzbowy jest jasny, o delikatnym aromacie.

drzewo liściaste

Zobacz również: Hippeastrum

fot. drzewo liściaste

Wierzby w przydomowych ogrodach sadzi się w celu dekoracyjnym. Wiele gatunków oraz mieszańców odznacza się barwną korą, dużymi baziami lub ciekawym pokrojem, który najbardziej wyeksponowany jest jesienią i zimą.

W niewielkich przydomowych ogrodach można bardzo często spotkać wierzbę argentyńską o korze żółtej lub pomarańczowej, wierzbę całolistną „Hakuro-nishiki”, która ma charakterystyczną formę kulistą i liście trójkolorowe lub wierzbę iwę, która bardzo często jest szczepiona w koronie.

Natomiast w dużych ogrodach i parkach najczęściej spotykanym gatunkiem jest wierzba płacząca. Jest to drzewo o szerokiej, gęstej i regularnej koronie. Gałęzie są długie, wiotkie i zwisające. Roślina ta jest mieszańcem pochodzącej z Chin wierzby babilońskiej oraz rodzimej wierzby białej.

Drzewo to nie ma wymagań odnośnie gleby, jednak jak każda wierzba preferuje wilgotne stanowiska. Sadzonki rośliny powinniśmy umieszczać w taki miejscu, które nie będzie ograniczać jej swobodnego wzrostu.

drzewo liściaste

fot. drzewo liściaste

Wierzba płacząca nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to roślina idealna dla początkujących ogrodników. Przycinanie jej nie jest koniczne. Jeżeli jednak decydujemy się na ten zabieg, należy przeprowadzić go po przekwitnięciu „kotków”. Warto wiedzieć, że jeżeli będziemy ją przycinać na wysokości 2-3 metrów, tuż przy pniu głównym, nie dopuścimy, aby urosło nam wysokie drzewo. Będziemy mieć za to drzewo o ładnie zwisających gałązkach.

Wierzba płacząca bardzo okazale prezentuje się nad ogrodowym oczkiem wodnym, sadzawką oraz na tle rozległego trawnika. Dodatkową zaletą jest fakt, że korzenie wierzb wzmacniają brzegi zbiornika.

Decydując się na posadzenie wierzby płaczącej w przydomowym ogrodzie, warto wiedzieć, że przy niekorzystnych warunkach klimatyczno-glebowych wierzby są bardziej narażone na choroby i atak szkodników – rdzę wierzby, zamieranie pędów wierzby, czerniaka, parcha, mszyce, przędziorka wierzbowego czy rynnicę wierzbową. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)