X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Wierzba płacząca

drzewo liściaste
Wierzba, symbol naszych rodzimych krajobrazów, bardzo często wykorzystywana jest jako ozdoba przydomowych ogrodów. Znanych jest około 350 gatunków wierzb, z czego w Polsce występuje 28. Wierzby w naturze rosną na półkuli północnej, nieliczne występują w Ameryce Południowej. Gatunki wierzb łatwo krzyżują się ze sobą i w ten sposób tworzą liczne mieszańce, które często są trudne do rozpoznania.


Wierzby to drzewa, krzewy lub krzewinki, których liście opadają na zimę. Mają one, w zależności od gatunku, kształt lancetowaty, eliptyczny lub prawie okrągły. Wierzby są roślinami dwupiennymi – to znaczy, że na jednym osobniku występują kwiaty żeńskie a na innymi męskie. Ozdobne są kwiatostany męskie. Bazie ukazują się przed liśćmi wczesną wiosną.
Wierzby należą do roślin miododajnych, w szczególności gatunki wcześnie kwitnące. Miód wierzbowy jest jasny, o delikatnym aromacie.

drzewo liściasteWierzby w przydomowych ogrodach sadzi się w celu dekoracyjnym. Wiele gatunków oraz mieszańców odznacza się barwną korą, dużymi baziami lub ciekawym pokrojem, który najbardziej wyeksponowany jest jesienią i zimą.

W niewielkich przydomowych ogrodach można bardzo często spotkać wierzbę argentyńską o korze żółtej lub pomarańczowej, wierzbę całolistną „Hakuro-nishiki”, która ma charakterystyczną formę kulistą i liście trójkolorowe lub wierzbę iwę, która bardzo często jest szczepiona w koronie.

Natomiast w dużych ogrodach i parkach najczęściej spotykanym gatunkiem jest wierzba płacząca. Jest to drzewo o szerokiej, gęstej i regularnej koronie. Gałęzie są długie, wiotkie i zwisające. Roślina ta jest mieszańcem pochodzącej z Chin wierzby babilońskiej oraz rodzimej wierzby białej.

Drzewo to nie ma wymagań odnośnie gleby, jednak jak każda wierzba preferuje wilgotne stanowiska. Sadzonki rośliny powinniśmy umieszczać w taki miejscu, które nie będzie ograniczać jej swobodnego wzrostu.

drzewo liściasteWierzba płacząca nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to roślina idealna dla początkujących ogrodników. Przycinanie jej nie jest koniczne. Jeżeli jednak decydujemy się na ten zabieg, należy przeprowadzić go po przekwitnięciu „kotków”. Warto wiedzieć, że jeżeli będziemy ją przycinać na wysokości 2-3 metrów, tuż przy pniu głównym, nie dopuścimy, aby urosło nam wysokie drzewo. Będziemy mieć za to drzewo o ładnie zwisających gałązkach.

Wierzba płacząca bardzo okazale prezentuje się nad ogrodowym oczkiem wodnym, sadzawką oraz na tle rozległego trawnika. Dodatkową zaletą jest fakt, że korzenie wierzb wzmacniają brzegi zbiornika.

Decydując się na posadzenie wierzby płaczącej w przydomowym ogrodzie, warto wiedzieć, że przy niekorzystnych warunkach klimatyczno-glebowych wierzby są bardziej narażone na choroby i atak szkodników – rdzę wierzby, zamieranie pędów wierzby, czerniaka, parcha, mszyce, przędziorka wierzbowego czy rynnicę wierzbową.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
2013-03-11 12:50:49
Tagi do artykułu: drzewa | mszyce
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jodła koreańska - odmiany, odporność, choroby

szyszki
Jodła jest jednym z ładniejszych drzew iglastych. Osiąga nawet do 50 metrów wysokości. Początkowo ma regularny, stożkowy pokrój, który z wiekiem drzewa staje się coraz bardziej nieregularny. Jodły preferują miejsca słoneczne, gleby żyzne, zasobne i dostatecznie wilgotne. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków tych drzew. W Polsce w naturalnych warunkach można spotkać tylko jeden gatunek - jodłę pospolitą.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Oczko wodne

Oczko
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu. Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować.

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.