Pustaki Porotherm

pustaki i pianka

fot. pustaki i pianka

Podczas wyboru technologii budowy domu zasadniczą kwestią jest wartość współczynnika przenikania ciepła materiałów budowlanych. W dużej mierze to właśnie od niego zależą koszty realizacji inwestycji oraz późniejszych opłat eksploatacyjnych.

Na rynku dostępne są materiały budowlane do wznoszenia ścian w technologiach wielowarstwowych oraz jednowarstwowych. Jednowarstwowe ściany nośne muruje się z bloczków z pustkami powietrznymi, takich jak gazobeton czy pustaki. W zależności od grubości bloczków i współczynnika przenikania ciepła można budować z nich przegrody jednowarstwowe – bez dodatkowej izolacji cieplnej, a także dwuwarstwowe lub trójwarstwowe, gdzie dodatkowa izolacja dla ścian zewnętrznych jest wymagana.

Firma Wienerberger posiada w swojej ofercie pustaki Porotherm przeznaczone do budowy ścian konstrukcyjnych jednowarstwowych o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (symbol U), np. pustaki Porothem DRYFIX 38 (U=0,35 W/m2K), pustaki Porothem DRYFIX 44 (U=0,26 W/m2K), oraz nowość – pustaki Porotherm EKO+ (U(max)=0,23 W/m2K). Przegrodę jednowarstwową wymurowaną z pustaków Porotherm wystarczy wykończyć bez użycia dodatkowego ocieplenia.

Pustaki ścienne Porotherm produkowane są z surowców naturalnych. Głównym składnikiem mieszanki jest glina. Poryzacja (pustki powietrzne) zapobiega utracie ciepła zimą i pozwala zachować odpowiednią wilgotność powietrza wewnątrz budynku. Kształt każdego bloczka wykonany jest z niezwykłą precyzją dzięki czemu elementy idealnie do siebie pasują, a murowane przegrody są równe i szczelne.

Ekspresowe budowanie domu

budowa domu

fot. budowa domu

Pustaki ceramiczne Porotherm są duże. Ich średnia długość i wysokość to 248 mm x 249 mm. Łączenie bloczków odbywa się przy pomocy specjalnej zaprawy poliuretanowej. Klej w postaci pianki montażowej sprzedawany jest w pojemnikach o pojemności 750 ml wraz ze specjalnym pistoletem, a ilość opakowań niezbędnych do wymurowania domu średniej wielkości mieści się w bagażniku samochodu osobowego.

Budowa domu przy użyciu bloczków Porotherm przypomina układanie klocków i trwa nawet o połowę krócej w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.
Murowanie domu w technologii Porotherm to nie tylko krótszy czas realizacji inwestycji, ale i oszczędność. Łączenie bloczków pianką eliminuje konieczność kupna tradycyjnych zapraw, wynajmu sprzętu rozrabiającego i transportu na plac budowy. Dodatkową zaletą jest możliwość murowania w temperaturze do -5oC, dzięki czemu budowę domu można kontynuować do późnej jesieni.

Murowanie z pustaków ceramicznych Porotherm
Technologia murowania w systemie Porotherm nie wymaga specjalnych umiejętności od wykonawców. Na każdej ze ścianek pustaki mają łączenia na pióro-wpust, których nie wypełnia się zaprawą. Dodatkowo perfekcyjny kształt elementów niejako „wymusza” precyzyjne połączenie bloczków zarówno w pionie jak i w poziomie.

W ofercie dla fachowców firma Wienerberger przeprowadza szkolenia techniczne, po których uczestnicy otrzymują imienne świadectwa ukończenia "Budowania w systemie Porotherm". Usługi budowniczych legitymujących się tym certyfikatem są rekomendowane przez markę osobom poszukującym ekipy do budowy domu w technologii Porotherm.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)