X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Pustaki Porotherm

pustaki i pianka
Podczas wyboru technologii budowy domu zasadniczą kwestią jest wartość współczynnika przenikania ciepła materiałów budowlanych. W dużej mierze to właśnie od niego zależą koszty realizacji inwestycji oraz późniejszych opłat eksploatacyjnych.

Na rynku dostępne są materiały budowlane do wznoszenia ścian w technologiach wielowarstwowych oraz jednowarstwowych. Jednowarstwowe ściany nośne muruje się z bloczków z pustkami powietrznymi, takich jak gazobeton czy pustaki. W zależności od grubości bloczków i współczynnika przenikania ciepła można budować z nich przegrody jednowarstwowe – bez dodatkowej izolacji cieplnej, a także dwuwarstwowe lub trójwarstwowe, gdzie dodatkowa izolacja dla ścian zewnętrznych jest wymagana.


Firma Wienerberger posiada w swojej ofercie pustaki Porotherm przeznaczone do budowy ścian konstrukcyjnych jednowarstwowych o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (symbol U), np. pustaki Porothem DRYFIX 38 (U=0,35 W/m2K), pustaki Porothem DRYFIX 44 (U=0,26 W/m2K), oraz nowość - pustaki Porotherm EKO+ (U(max)=0,23 W/m2K). Przegrodę jednowarstwową wymurowaną z pustaków Porotherm wystarczy wykończyć bez użycia dodatkowego ocieplenia.

Pustaki ścienne Porotherm produkowane są z surowców naturalnych. Głównym składnikiem mieszanki jest glina. Poryzacja (pustki powietrzne) zapobiega utracie ciepła zimą i pozwala zachować odpowiednią wilgotność powietrza wewnątrz budynku. Kształt każdego bloczka wykonany jest z niezwykłą precyzją dzięki czemu elementy idealnie do siebie pasują, a murowane przegrody są równe i szczelne.

Ekspresowe budowanie domu
budowa domuPustaki ceramiczne Porotherm są duże. Ich średnia długość i wysokość to 248 mm x 249 mm. Łączenie bloczków odbywa się przy pomocy specjalnej zaprawy poliuretanowej. Klej w postaci pianki montażowej sprzedawany jest w pojemnikach o pojemności 750 ml wraz ze specjalnym pistoletem, a ilość opakowań niezbędnych do wymurowania domu średniej wielkości mieści się w bagażniku samochodu osobowego.

Budowa domu przy użyciu bloczków Porotherm przypomina układanie klocków i trwa nawet o połowę krócej w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.
Murowanie domu w technologii Porotherm to nie tylko krótszy czas realizacji inwestycji, ale i oszczędność. Łączenie bloczków pianką eliminuje konieczność kupna tradycyjnych zapraw, wynajmu sprzętu rozrabiającego i transportu na plac budowy. Dodatkową zaletą jest możliwość murowania w temperaturze do -5oC, dzięki czemu budowę domu można kontynuować do późnej jesieni.

Murowanie z pustaków ceramicznych Porotherm
Technologia murowania w systemie Porotherm nie wymaga specjalnych umiejętności od wykonawców. Na każdej ze ścianek pustaki mają łączenia na pióro-wpust, których nie wypełnia się zaprawą. Dodatkowo perfekcyjny kształt elementów niejako „wymusza” precyzyjne połączenie bloczków zarówno w pionie jak i w poziomie.

W ofercie dla fachowców firma Wienerberger przeprowadza szkolenia techniczne, po których uczestnicy otrzymują imienne świadectwa ukończenia "Budowania w systemie Porotherm". Usługi budowniczych legitymujących się tym certyfikatem są rekomendowane przez markę osobom poszukującym ekipy do budowy domu w technologii Porotherm.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-24 14:01:59
Tagi do artykułu: bloczki | Porotherm | pustaki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Wybór technologii budowy domu

budowa domu
Wybór technologii budowy domu dotyczy przede wszystkim wykonania konstrukcji nośnej i ścian zewnętrznych. Wciąż najwięcej domów powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej. Warto wiedzieć, że odmiany dzisiejszej cegły, bloczków i pustaków znacznie różnią się od materiałów z których budowali nasi dziadkowie, a alternatywne metody pozwalają na wybudowanie domu szybciej i taniej.

Zatrzymać ciepło w domu

budowa domu
To, czy nasz dom nie będzie się przegrzewał w lecie i wychładzał w zimie zależy w dużej mierze od bezwładności cieplnej, która określa podatność materiału na zmiany temperatury otoczenia.

Silikaty

budowa domu
Silikat to mieszanka wapna (7%), piasku (90%) i wody (3%). Można go zaliczyć do grupy ekologicznych materiałów budowlanych, ponieważ jest wykonany z produktów wykazujących najmniejszą promieniotwórczość. Zawartość wapna w mieszance zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni i rozwoju drobnoustrojów. Dodatkową zaletą jest gęstość materiału, która doskonale pochłania dźwięk.