X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
Najpopularniejsze
 
 
 
 

Wilgotność powietrza w domu

grzyby
Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu ma znaczący wpływ nie tylko na stan domowych mebli, ale także na zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze, jak i za duża wilgotność powietrza w domu mogą być powodem wielu przykrych niespodzianek związanych zarówno ze zdrowiem, jak i z mieszkaniem. Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza i czym można ją zmierzyć?


Wilgotność powietrza w domu jest różna w poszczególnych porach roku. Zimą grzejniki często włączone są na maksymalną moc a pomieszczenia nie są wietrzone. Wtedy wilgotność jest bardzo niska i może spaść nawet do 20%. Z kolei w okresie ciepłego i deszczowego lata może wynosić nawet 80%.

Wilgotność powietrza – norma
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 50-60%. Taki poziom wilgotności dobrze służy nie tylko organizmowi, ale także jest korzystny dla podłóg, mebli czy książek. Wilgotność w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość określa polska norma PN-78/B-03421.

Powietrze za wilgotne lub zbyt suche
Nawilżacz ultradźwiękowyZbyt suche powietrze to takie, w którym poziom wilgotności nie przekracza 40%. Przebywając w takim pomieszczeniu możemy odczuwać suchość w nosie i ustach oraz drapanie w gardle. Dodatkowo suche powietrze może spowodować pojawienie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.

Zbyt wilgotne powietrze, czyli o poziomie przekraczającym 60%, także dobrze nie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wielu z nas może skarżyć się na bóle głowy, uczucie chłodu a także kłopoty z oddychaniem przy wilgotnym powietrzu. Ponadto taki poziom wilgoci jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy i grzybów.

Za wysoka wilgotność powietrza ma także niekorzystny wpływ na meble i sprzęty, które niszczeją. Powoduje ona także puchnięcie drewna, rozklejanie się drewnianych elementów oraz pojawienie się korozji na metalowych częściach mebli czy narzędzi.

Taka wilgotność może także oznaczać straty na ogrzewaniu. Niewłaściwa wentylacja a także brak wietrzenia mieszkania zimową porą, powodują zawilgocenie ścian, przez które szybciej ucieka ciepło.

Czym mierzymy wilgotność powietrza?
termometrPoziom wilgotności można zmierzyć przy pomocy wilgotnościomierza. Urządzenie to można bez problemu kupić w markecie budowlanym. Obserwacja jego wskazań pozwoli na odpowiednie dostosowanie intensywności wentylacji do aktualnych warunków pogodowych.

W celu usprawnienia wentylacji w pomieszczeniu warto zamontować w oknach nawiewniki higrosterowane, dzięki którym można regulować intensywność wentylacji w stosunku do wilgotności powietrza. Jeżeli powietrze w domu jest za suche, warto dodatkowo zakupić przenośne nawilżacze mechaniczne lub ultradźwiękowe wytwarzające mgiełkę wodną. Dzięki nim w łatwy sposób podwyższymy wilgotność powietrza.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2016-07-31 15:44:47
Tagi do artykułu: wilgoć | grzejniki | wentylacja
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów