X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
Najpopularniejsze
 
 
 
 

Wilgotność powietrza w domu

grzyby
Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu ma znaczący wpływ nie tylko na stan domowych mebli, ale także na zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze, jak i za duża wilgotność powietrza w domu mogą być powodem wielu przykrych niespodzianek związanych zarówno ze zdrowiem, jak i z mieszkaniem. Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza i czym można ją zmierzyć?


Wilgotność powietrza w domu jest różna w poszczególnych porach roku. Zimą grzejniki często włączone są na maksymalną moc a pomieszczenia nie są wietrzone. Wtedy wilgotność jest bardzo niska i może spaść nawet do 20%. Z kolei w okresie ciepłego i deszczowego lata może wynosić nawet 80%.

Wilgotność powietrza – norma
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 50-60%. Taki poziom wilgotności dobrze służy nie tylko organizmowi, ale także jest korzystny dla podłóg, mebli czy książek. Wilgotność w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość określa polska norma PN-78/B-03421.

Powietrze za wilgotne lub zbyt suche
Nawilżacz ultradźwiękowyZbyt suche powietrze to takie, w którym poziom wilgotności nie przekracza 40%. Przebywając w takim pomieszczeniu możemy odczuwać suchość w nosie i ustach oraz drapanie w gardle. Dodatkowo suche powietrze może spowodować pojawienie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.

Zbyt wilgotne powietrze, czyli o poziomie przekraczającym 60%, także dobrze nie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wielu z nas może skarżyć się na bóle głowy, uczucie chłodu a także kłopoty z oddychaniem przy wilgotnym powietrzu. Ponadto taki poziom wilgoci jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy i grzybów.

Za wysoka wilgotność powietrza ma także niekorzystny wpływ na meble i sprzęty, które niszczeją. Powoduje ona także puchnięcie drewna, rozklejanie się drewnianych elementów oraz pojawienie się korozji na metalowych częściach mebli czy narzędzi.

Taka wilgotność może także oznaczać straty na ogrzewaniu. Niewłaściwa wentylacja a także brak wietrzenia mieszkania zimową porą, powodują zawilgocenie ścian, przez które szybciej ucieka ciepło.

Czym mierzymy wilgotność powietrza?
termometrPoziom wilgotności można zmierzyć przy pomocy wilgotnościomierza. Urządzenie to można bez problemu kupić w markecie budowlanym. Obserwacja jego wskazań pozwoli na odpowiednie dostosowanie intensywności wentylacji do aktualnych warunków pogodowych.

W celu usprawnienia wentylacji w pomieszczeniu warto zamontować w oknach nawiewniki higrosterowane, dzięki którym można regulować intensywność wentylacji w stosunku do wilgotności powietrza. Jeżeli powietrze w domu jest za suche, warto dodatkowo zakupić przenośne nawilżacze mechaniczne lub ultradźwiękowe wytwarzające mgiełkę wodną. Dzięki nim w łatwy sposób podwyższymy wilgotność powietrza.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2016-07-31 15:44:47
Tagi do artykułu: wilgoć | grzejniki | wentylacja
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenie w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Parujące okna

okno
Zaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić?.

„Parowanie szyb nie świadczy o wadzie szyby czy okna...