X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Szklarnie ogrodowe

ogród
Smaczne pomidory, świeża sałata, pachnące zioła czy piękne kwiaty to częste widoki spotykane w przydomowych ogrodach. Zmienna pogoda może zaszkodzić ogrodowym roślinom, a w szczególności tym, które pochodzą z cieplejszej strefy klimatycznej. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią osłonę i ochronę roślin. Idealnym rozwiązaniem może okazać się szklarnia ogrodowa.


Szklarnie ogrodowe to zamknięte pomieszczenia w całości pokryte szkłem. Wykorzystują one maksymalnie ciepło i światło, a także tworzą odpowiedni mikroklimat. Taka szklana budowla uchroni nasze ogrodowe warzywa i kwiaty przed przymrozkami, a rośliny o długim okresie wegetacji wydadzą lepsze plony.

ogród
Rodzaje szklarni
Obecnie na rynku dostępne są zestawy do montażu szklarni, które składają się z gotowych elementów do złożenia. Wyróżniamy szklarnie wolnostojące swoim wyglądem przypominające altany, szklarnie przyścienne wymagające dużej powierzchni, małe szklarnie ogrodowe drewniane czy wykonane z aluminium. Gotowe konstrukcje to niestety większy wydatek, jednak korzyści płynące z posiadania szklanego domku w ogrodzie są często bezcenne.

Lato i zima w szklarni

Szklarnie przydomowe latem należy dobrze wietrzyć, ponieważ temperatura wyższa niż 35 stopni Celsjusza hamuje wzrost roślin. Dodatkowo duże różnice między dniem, a nocą mogą zaburzyć gospodarkę wodną hodowanych roślin. Skutkiem tego może być np. pękanie skóry pomidorów. Latem warto także zadbać o ochronę roślin przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Z kolei zimą warto zatroszczyć się od odpowiednią izolację dachu i ścian szklarni specjalnie do tego przeznaczoną folią. Mróz jest szczególnie niebezpieczny dla roślin pochodzenia egzotycznego. Rośliny w szklarni powinny być także chronione przed przeciągami.

ogród
Szklarnię można ogrzewać za pomocą energii elektrycznej, gazu przesyłanego z sieci lub z butli. Ogrzewanie elektryczne jest co prawda kosztowną inwestycją, ale nie zwiększa wilgotności powietrza szklarni, która często jest przyczyną wielu chorób roślin.

Własnoręczna budowa szklarni
Pierwszym krokiem do stworzenia ogrodowej szklarni jest wykonanie pomiarów. Jej wielkość to oczywiście indywidualna sprawa, ale warto zadbać, by zajmowała nie mniej niż 10-15 m² powierzchni. Wolnostojącą szklarnię należy usytuować tak, by dłuższa oś przebiegała z kierunku wschodniego na zachód. Najlepsze miejsce dla szklarni to południowy skraj naszej działki.

Szklarnie ogrodowe to jedne z niewielu budowli (małej architektury), na których nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę. Natomiast zamiar postawienia takiej konstrukcji należy zgłosić we właściwym urzędzie terytorialnym, przedstawiając sposób, zakres i termin prowadzonych prac budowlanych. Szklarnia postawiona bez pozwolenia powinna mieć powierzchnie zabudowy nie większą niż 25 m². Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża, które powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Jeżeli gleba na naszej działce nie spełnia tych oczekiwań, warto zakupić odpowiednie podłoże i rozłożyć je na planowanym terenie szklarni. Warto pamiętać, że podłoże powinno być dobrane w zależności od rodzaju roślin, jakie zamierzamy uprawiać.

ogród
Gdy już podłoże mamy gotowe, można zabrać się za stawianie konstrukcji. Wielkość fundamentów należy dostosować do rozmiarów szklarni. Można wykonać je za pomocą wbitych w podłoże słupów i płyt fundamentowych lub wylać beton do wcześniej przygotowanej formy.

Do wykonania konstrukcji stosuje się różnego rodzaju materiały. Najczęściej są to gotowe konstrukcje z aluminium. Taki szkielet można także wykonać samodzielnie. Można to zrobić z metalowych teowników lub z drewna. W pierwszym przypadku materiał wymaga odpowiedniej ochrony przed rdzą, zaś w drugim należy zastosować impregnat do drewna, by było wytrzymałe i trwałe.

Do szklenia najlepiej jest używać specjalnego szkła ogrodniczego, które jest tańsze oraz posiada odpowiednią dla roślin przepuszczalność światła. Pochyłość takiego dachu nie powinno być mniejsza od 20 stopni. Podczas tworzenia dachu należy wziąć pod uwagę konieczność wietrzenia w trakcie upałów. W tym celu warto zastosować okna uchylne i możliwość otwierania ścian bocznych. Ze względu na to, że w Polsce w większości wieją wiatry z zachodu, ściana zachodnia szklarni powinna mieć możliwość otwierania, a także powinna mieć dodatkowe podpory.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-03-18 09:03:55
Tagi do artykułu: szklarnie | mała architektura | pozwolenie na budowę | konstrukcje | zioła | kwiaty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Gabiony

ogród
Konstrukcje gabionowe początkowo były dedykowane budownictwu inżynieryjnemu. Teraz coraz śmielej pojawiają się przestrzeni miejskiej i w przydomowych ogrodach, znajdując zastosowanie małej architekturze. Zobacz, dlaczego gabiony firmy Betafence podbijają serca tych, którzy chcą podkreślić swoją wyjątkowość.

Ogród japoński

Ogród japoński
Ogrody japońskie należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i perfekcyjnie urządzonych ogrodów. Wywodzą się z dalekowschodnich tradycji. Tworzenie ogrodów na Wschodzie uważane było za odrębną dziedzinę sztuki. Początkowo ogrody japońskie powstawały na wzór ogrodów chińskich. Z czasem narodził się odrębny styl architektury ogrodowej, w oparciu o japońską estetykę i kulturę. W Kraju Kwitnącej Wiśni opanowano tę sztukę do perfekcji.

Ogród - aranżacje

Ogród w stylu angielskim
Aranżacja ogrodu to zwykle nie lada wyzwanie z jakim musi zmierzyć się jego właściciel. Urządzanie ogrodu, tak jak aranżacja wnętrz, poddaje się zmiennym trendom. Na początku warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami i realizacjami.

Altanki ogrodowe

altana
Odpoczynek na świeżym powietrzu dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Spędzanie czasu pod gołym niebem jest przyjemną formą odpoczynku, dlatego warto w przydomowym ogrodzie mieć takie miejsce, gdzie można schować się przed mocnymi promieniami słońca czy przelotnym deszczem. Takim idealnym miejsce z pewnością będzie ogrodowa altanka.