X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Odbiór mieszkania krok po kroku

klucze
Odbiór mieszkania to moment, na który z niecierpliwością oczekują klienci deweloperów. Jednak zanim to nastąpi, warto poświęcić uwagę samej procedurze obioru. W mieszkaniu mogą pozostać skrzętnie ukryte usterki, które z czasem będą wymagały kosztownych napraw. Jak uchronić się przed fuszerką wykonawców?


Prawidłowy odbiór mieszkania od dewelopera wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu budownictwa. Niektóre, z pozoru niewielkie usterki, mogą z czasem urosnąć do rangi poważnych wad technicznych, których usunięcie będzie bardzo kosztowne.

Wsparcie specjalisty przy odbiorze mieszkania nie powinno kosztować więcej niż kilkaset złotych i warto z niego skorzystać. Krzywe ściany i sufity, brak pionów, nierówne kąty, zarysowane ramy i szyby okienne, ubytki w tynkach, to lista klasycznych wad, które występują praktycznie w każdej nowo wybudowanej nieruchomości. Mogą jednak zdarzyć się dużo poważniejsze usterki w mieszkaniach, które wykonawca ma obowiązek usunąć na swój koszt przed podpisaniem odbioru przez nabywcę.

Fachowy odbiór mieszkania ma na celu „wyłowienie” wszystkich uchybień i wpisanie ich do protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeśli usterki uniemożliwiają klientowi przystąpienie do prac wykończeniowych, ustalany jest termin ich usunięcia i kolejna data odbioru lokalu.

Odbiory mieszkań – groźne usterki
Wśród najpoważniejszych błędów wykonawczych wymienia się:
- wady w izolacjach termicznych i przeciwwilgociowych – powodują wychładzanie się pomieszczeń, przemakanie przegród, powstawanie mostków termicznych, a w konsekwencji rozwój grzybów i pleśni – takie usterki najłatwiej wyłapać w okresie jesienno-zimowym,
- oszukane profile okienne z cieńszymi stalowymi wzmocnieniami i gorszą izolacyjnością cieplną,
- szpary na styku parapetu i okna,
- niesprawny bądź niepodłączony wyłącznik różnicowoprądowy - grozi porażeniem,
- źle zamontowana stolarka drzwiowa – drzwi nie powinny otwierać się i zamykać same,
- krzywe posadzki, popękane, z wybrzuszeniami, uginające się,
- źle wykonane podłączenia instalacyjne – ze ścian wystają całe rury zamiast odpływów, zaworów i korków od zasileń – to jednak zależy od umowy z deweloperem,
- z sufitu powinny wystawać kable trójżyłowe – do dwużyłowego przewodu nie ma możliwości podłączenia lampy z trzema poziomami oświetlenia (np. takiej lampy gdzie świeci zamiennie jedna, dwie lub trzy żarówki bądź wszystkie naraz);

W protokół odbioru można wpisać wszystkie uwagi dotyczące wad mieszkania. Zdecydowanie trudniej sprawdzić podłączenia instalacyjne i hydrauliczne, gdyż wymagają instalacji docelowych urządzeń, np. kranów. W przypadku kontroli działania podłączeń elektrycznych można zaopatrzyć się w żarówkę z oprawką lub małą lampkę i w ten sposób sprawdzić gniazdka w każdym pomieszczeniu.

Przed podpisaniem odbioru należy też zmierzyć powierzchnię wszystkich pomieszczeń. Zasady wykonania obmiaru kontrolnego z pewnością zostały zawarte w umowie sprzedaży lokalu. Na koniec zostaje ona wpisana do przyrzeczonej notarialnej Księgi Wieczystej w chwili jej założenia. Od tego czasu nabywca ma 7 dni na ewentualne zweryfikowanie wymiaru lokalu i ewentualną korektę.

Odbiór mieszkania
Po podpisaniu protokołu odbioru mieszkania klient otrzymuje:
- komplet kluczy zarówno do mieszkania, jak i pozostałych części wspólnych budynku,
- dokumenty – w tym rzut mieszkania z powykonawczym pomiarem powierzchni, komplet pism niezbędnych do zawarcia umów z dostawcami mediów i zakładem telekomunikacyjnym.

Okres rękojmi
Okres rękojmi to 3 lata, podczas których nabywca ma możliwość zgłaszania wszelkich usterek w ramach gwarancji. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza, gdy nieprawidłowości zaczną pojawiać się podczas prac wykończeniowych lub krótko po nich.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Nadzór i odbiory
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-28 10:10:35
Tagi do artykułu: mieszkania | deweloperzy | odbiór | odbiór lokalu | protokół odbioru
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
domy jednorodzinne

Kupno domu – porady

Zakup domu zwykle poprzedzony jest długim okresem poszukiwań. Jednak kiedy nareszcie znajdzie się ten wymarzony, nie warto ulegać emocjom i bez zastanowienia biec do banku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Protokół odbioru mieszkania

Mieszkanie w stanie surowym
Długo wyczekiwany moment odbioru kluczy do naszego M. właśnie nadszedł. Jednak niech nasza radość nie przyćmi zdrowego rozsądku. Zanim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je dokładnie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej z zaprzyjaźnioną osobą z branży budowlanej.

Jak kupić mieszkanie i nie żałować?

projektowanie
O czym należy pamiętać kupując nieruchomość od dewelopera? Na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji, nie stracić pieniędzy i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem bez usterek?

Ekspercki odbiór mieszkania

mieszkanie
Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie od dewelopera, chce mieć pewność, że jest ono perfekcyjnie zrealizowane w każdym szczególe. Gwarancję najwyższej jakości będziemy mieć jedynie, gdy właściwie dokonamy jego odbioru. Jak to zrobić?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe

płaskorzeźba
Budowanie z wielkiej płyty odeszło już w zapomnienie. Obecnie deweloperzy dbają nie tylko o to, by zapewnić ludziom dach nad głową, ale coraz ważniejsza staje się forma architektoniczna, wykończenie klatki schodowej czy wygląd podwórka...