X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sufit podwieszany

Przykład sufitu podwieszanego
Sufit jest najczęściej pomijanym elementem podczas aranżacji domowego wnętrza. Większość z nas raz na jakiś czas maluje go białą farbą i zapomina o nim na najbliższe lata. Wystarczy jednak odrobina wysiłku, aby sufit nabrał ciekawej formy, przyciągnął wzrok odważnym kolorem, a w parze z oświetleniem stworzył niepowtarzalny klimat w domowym wnętrzu.


Podwieszane sufity w sypialni, salonie czy łazience to coraz powszechniejsze rozwiązanie, które daje duże możliwości urozmaicenia przestrzeni poprzez kształtowanie ciekawych konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że sufit podwieszany wymaga wysokich wnętrz – minimum 2,8 m.

Przykładowy sufit podwieszanyPopularność sufitów podwieszanych jest spowodowana nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością. Dobrze wykonany i ładny sufit będzie odporny na wiele czynników, a także zapewni optymalną izolację akustyczną. Daje także szerokie pole manewru w kwestii doboru oświetlenia.

Kolor sufitu
Czasy, kiedy jedynym dopuszczalnym kolorem sufitu podwieszanego była biel dawno minęły. Obecnie można eksperymentować z całą paletą barw, zaczynając od delikatnych pasteli po bardziej intensywne barwy.

Sufit podwieszanyMiłośnicy nowoczesnych aranżacji mogą skusić się na odrobinę ekstrawagancji i pomalować sufit na intensywny kolor granatu, czerwieni lub śliwki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w połączeniu z białymi ścianami i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Z kolei w pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu, doskonale sprawdzą się odcienie beżu, błękitu i szarości.

Kształt i forma
Ciekawa forma sufitu jest zarazem sposobem na przełamanie monotonii, a także podkreśleniem wyjątkowego charakteru pomieszczenia. We wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu doskonale sprawdzą się wyspy sufitowe oraz proste, geometryczne formy. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach dobrze prezentować się będą gzymsy i wnęki.

Sufity podwieszane stwarzają możliwość nadania dowolnej formy, takiej jak łuki i okręgi, a także stworzenia wielopoziomowej aranżacji.

salonJak podświetlić podwieszany sufit
W aranżacji wnętrza istotnym elementem jest oświetlenie, dzięki któremu można wyeksponować niektóre fragmenty pomieszczenia. Podwieszane konstrukcje umożliwiają zastąpienie tradycyjnych żyrandoli i plafonów oprawami umieszczonymi bezpośrednio w suficie. Oprawy świetlne zastosowane w niewielkiej liczbie są delikatnym, neutralnym akcentem w suficie, natomiast liczne mogą stworzyć wyrazistą kompozycję podkreślającą sufit.

W zależności od funkcji pomieszczenia i pożądanego efektu dekoracyjnego można zastosować lampy halogenowe w postaci oczek lub świetlówki liniowe. Innym, bardziej dekoracyjnym rozwiązaniem jest użycie węży świetlnych i taśmy LED, które doskonale nadadzą się do podświetlenia stopni czy gzymsów.

Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie rampy świetlnej, czyli konstrukcji w postaci ramy okalającej sufit, za którą zamontowane jest źródło światła. Światło wydobywające się zza rampy jest rozproszone i daje ciepłe refleksy na suficie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stropy
2016-06-21 15:08:25
Tagi do artykułu: sufity | sufity podwieszane | oświetlenie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dobra kawiarnia przyciąga nie tylko kawą

kawiarnia
W Polsce od kilku lat rozwija się moda na spotkania w kawiarniach. Jeszcze jakiś czas temu takie lokale postrzegane były jako miejsce do wypicia kawy. Obecnie stają się obowiązkowym punktem spotkań ze znajomymi, przestrzenią dla sztuki lub pracy z laptopem na stoliku. Klientów przyciąga nie tylko dobra kawa, ale także charakter i wystrój wnętrza.

Aranżacje sufitów podwieszanych

sufit
Sufity podwieszane wykonuje się przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Jest to lekka konstrukcja zamontowana poniżej stropu. Wolna przestrzeń, powstała pomiędzy stropem a sufitem, zwana także „przestrzenią technologiczną”, może posłużyć do ukrycia instalacji lub docieplenia pomieszczenia.

Przestrzeń z duszą

biuro
Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz roztaczają przed architektami oraz specjalistami od designu i wzornictwa szerokie pole do popisu. Dzięki wyobraźni i dostępnym na rynku rozwiązaniom każda przestrzeń może stać się wyjątkowa, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Idealna powierzchnia sufitu podwieszanego

Sufity
Sufity podwieszane to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Dziś montuje się je nie tylko w biurowcach, ale również w budynkach edukacyjnych, placówkach opieki zdrowotnej, centrach handlowych czy w halach lotnisk.