X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sufit podwieszany

Przykład sufitu podwieszanego
Sufit jest najczęściej pomijanym elementem podczas aranżacji domowego wnętrza. Większość z nas raz na jakiś czas maluje go białą farbą i zapomina o nim na najbliższe lata. Wystarczy jednak odrobina wysiłku, aby sufit nabrał ciekawej formy, przyciągnął wzrok odważnym kolorem, a w parze z oświetleniem stworzył niepowtarzalny klimat w domowym wnętrzu.


Podwieszane sufity w sypialni, salonie czy łazience to coraz powszechniejsze rozwiązanie, które daje duże możliwości urozmaicenia przestrzeni poprzez kształtowanie ciekawych konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że sufit podwieszany wymaga wysokich wnętrz – minimum 2,8 m.

Przykładowy sufit podwieszanyPopularność sufitów podwieszanych jest spowodowana nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością. Dobrze wykonany i ładny sufit będzie odporny na wiele czynników, a także zapewni optymalną izolację akustyczną. Daje także szerokie pole manewru w kwestii doboru oświetlenia.

Kolor sufitu
Czasy, kiedy jedynym dopuszczalnym kolorem sufitu podwieszanego była biel dawno minęły. Obecnie można eksperymentować z całą paletą barw, zaczynając od delikatnych pasteli po bardziej intensywne barwy.

Sufit podwieszanyMiłośnicy nowoczesnych aranżacji mogą skusić się na odrobinę ekstrawagancji i pomalować sufit na intensywny kolor granatu, czerwieni lub śliwki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w połączeniu z białymi ścianami i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Z kolei w pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu, doskonale sprawdzą się odcienie beżu, błękitu i szarości.

Kształt i forma
Ciekawa forma sufitu jest zarazem sposobem na przełamanie monotonii, a także podkreśleniem wyjątkowego charakteru pomieszczenia. We wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu doskonale sprawdzą się wyspy sufitowe oraz proste, geometryczne formy. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach dobrze prezentować się będą gzymsy i wnęki.

Sufity podwieszane stwarzają możliwość nadania dowolnej formy, takiej jak łuki i okręgi, a także stworzenia wielopoziomowej aranżacji.

salonJak podświetlić podwieszany sufit
W aranżacji wnętrza istotnym elementem jest oświetlenie, dzięki któremu można wyeksponować niektóre fragmenty pomieszczenia. Podwieszane konstrukcje umożliwiają zastąpienie tradycyjnych żyrandoli i plafonów oprawami umieszczonymi bezpośrednio w suficie. Oprawy świetlne zastosowane w niewielkiej liczbie są delikatnym, neutralnym akcentem w suficie, natomiast liczne mogą stworzyć wyrazistą kompozycję podkreślającą sufit.

W zależności od funkcji pomieszczenia i pożądanego efektu dekoracyjnego można zastosować lampy halogenowe w postaci oczek lub świetlówki liniowe. Innym, bardziej dekoracyjnym rozwiązaniem jest użycie węży świetlnych i taśmy LED, które doskonale nadadzą się do podświetlenia stopni czy gzymsów.

Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie rampy świetlnej, czyli konstrukcji w postaci ramy okalającej sufit, za którą zamontowane jest źródło światła. Światło wydobywające się zza rampy jest rozproszone i daje ciepłe refleksy na suficie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stropy
2016-06-21 15:08:25
Tagi do artykułu: sufity | sufity podwieszane | oświetlenie
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów