X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?

termoizolacje
Nieodpowiednia izolacja cieplna przegród zewnętrznych, nieszczelna stolarka i nieefektywny system ogrzewania, to główne przyczyny wysokich rachunków za energię w sezonie grzewczym. Jeśli opłaty za ogrzewanie rosną w tym czasie nawet kilkukrotnie, to znak, że należy przeprowadzić termomodernizację. Inwestorzy, którzy zdecydują się na termomodernizację budynku i udowodnią, że poprawi ona audyt termiczny budynku, może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20% kwoty kredytu zaciągniętego na ten cel.


Od czego zacząć?
Na początek należy przeprowadzić audyt energetyczny. Jest to szczegółowe opracowanie zawierające ocenę stanu technicznego budynku oraz określające zakres i parametry techniczne możliwych wariantów termomodernizacji. Dokument ten powinien wskazać optymalne rozwiązania pozwalające możliwie najlepszą metodę oszczędności energii. W kolejnym kroku audyt energetyczny stanowi podstawę do sporządzenia projektu budowlanego i planu przebiegu termomodernizacji. Kiedy cała dokumentacja jest już gotowa, można złożyć wniosek o dofinansowanie do którego dołącza się wyniki audytu termomodernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie tzw. premii termomodernizacyjnych. Jeśli dokumenty zostaną pozytywnie zweryfikowane inwestor otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa, które może wynieść nawet 1/5 kwoty zaciągniętego kredytu. Wysokość dopłaty nie może jednak przekroczyć 16% całkowitych kosztów inwestycji lub dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności energii ustalonych w audycie energetycznym.
Ponadto premia termomodernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego, a przyznana kwota dopłaty przesyłana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego do banku kredytującego dopiero wtedy, gdy prace związane z termomodernizacją zostaną zakończone.

O czym należy pamiętać wnioskując o przyznanie premii termomodernizacyjnej?
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku „O wspieraniu termomodernizacji i remontów”, mówi o tym, że dofinansowanie rządowe na termomodernizację można otrzymać tylko wtedy, gdy wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z projektem budowlanym i założonym planem termomodernizacji.

Przywołany zapis wymaga zatem sporządzenia projektu budowlanego zgodnego z przepisami rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Co więcej, składając wniosek o kredyt wraz ze zgłoszeniem o dofinansowanie, inwestor musi określić datę zakończenia wszelkich prac. Dotrzymanie tego terminu pozwala na przekazanie funduszy na poczet spłaty kredytu zaciągniętego przez inwestora.

Wybierając bank należy najpierw sprawdzić czy kooperuje on z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pilotuje z ramienia Rządu program przyznawania i wypłacania tzw. premii termomodernizacyjnej ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Osobami wnioskującymi o przyznanie premii termomodernizacyjnej mogą być wyłącznie właściciele lub zarządcy nieruchomości. Warto także na zapoznać się ze stanem wolnych środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, które Bank Gospodarstwa Krajowego publikuje na swojej stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej raz na 3 miesiące. W przypadku ich braku, Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza informacje na stronie internetowej oraz zawiadamia inwestora o pozostawieniu jego wniosku bez rozpatrzenia.

„Regulacje prawne umożliwiające dofinansowania do termomodernizacji domu bądź budynku wielorodzinnego to korzyść zarówno dla inwestorów, jak i producentów materiałów budowlanych. Pierwsi otrzymują zwrot części kosztów poniesionych na inwestycję, z kolei producenci mają gwarancję, że wykonawcy będą potrzebować materiałów do przeprowadzenia wszelkich prac. Tego rodzaju wsparcie ze strony państwa może ożywić całą branżę budowlaną, gdyż inwestorzy będą poszukiwać fachowców, którzy przeprowadzą modernizację budynku zgodnie z założonym projektem oraz planem robót” – podsumowuje Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
2013-04-22 11:04:41
Tagi do artykułu: dopłaty | remonty | opłaty | ogrzewanie | termomodernizacja
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Premia termomodernizacyjna – jak uzyskać dofinansowanie​?

wełna mineralna
Planując docieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania warto postarać się o premię termomodernizacyjną. Jest to rodzaj wsparcia finansowego, które polega na umorzeniu części zaciągniętego na termomodernizację przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Remonty zimą – czy to dobry pomysł?

malowanie
Przeprowadzenie remontu przeważnie planujemy na okres wiosenny lub letni. Dlaczego? Ponieważ tak jest wygodniej. Czasem jednak może się zdarzyć, że jedyny odpowiadający nam lub ekipie remontowej termin przypadnie na zimowe miesiące. Podpowiadamy zatem, co należy wziąć pod uwagę przygotowując remont lub wykończenie mieszkania zimą.

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania w bloku w taki sposób by nie stracić dotychczasowego komfortu cieplnego? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na wysokość rachunków? Ile zależy od stanu technicznego budynku?

Czym jest program Rodzina na Swoim?

klucze
Coraz wyższe odsetki oraz wahania kursów walut powodują, że ludzie planujący zakup własnego mieszkania czy domu poszukują sposobów na obniżenie opłat. Szansę taką dają dopłaty programu rządowego Rodzina na Swoim, którego popularność wciąż rośnie...