X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wapno jako spoiwo budowlane

Zaprawa murarska
Wapno budowlane jest spoiwem powietrznym, czyli takim, które twardnieje tylko na powietrzu. Jego głównymi składnikami są tlenki, wodorotlenki wapnia z małą domieszką wodorotlenku magnezu, dwutlenku krzemu, tlenku glinu i tlenku żelaza. Zazwyczaj wapno służy jako dodatek do innych spoiw - cementu lub też gipsu. W ten sposób poprawiają się ich właściwości ciepłochronne, urabialność oraz reguluje się czas wiązania.


Wapno służy do sporządzania zapraw murarskich oraz tynkarskich. Stanowi dodatek, który poprawia nakładanie, wyrównywanie a zaprawy zawierające wapno nie rozwarstwiają się i można łatwiej wyrównać.
W zależności od rodzaju surowca, można rozróżnić trzy rodzaje wapna budowlanego:
- CL – czyli inaczej wapno wapniowe, które jest wytwarzane z czystych wapieni;
- DL - czyli wapno dolomitowe, które wytwarzane jest z wapieni zdolomityzowanych;


- HL – inaczej wapno hydrauliczne. Stosowane jest do betonów niskich marek, murowania ścianek fundamentowych lub też do zapraw, które zastępują zaprawy wapienno – cementowe. Wytwarzane jest z wapieni ilastych, które dostarczane są w gotowych opakowaniach.

Wapno może występować w postaci:
- wapno palone – inaczej niegaszone, które otrzymywane jest poprzez wypalanie kamienia wapiennego, w piecach wapiennych o temperaturze 900 -1250°C. Po wypaleniu, wapno ma formę bryły, której barwa zależy od domieszek. Im mniej domieszek, tym wapno jest bardziej białe;
Tego rodzaju wapno bardzo łatwo wchłania wilgoć z powietrza, wchodzi w reakcję chemiczną w wyniku której powstaje wodorotlenek wapnia. Jest to półprodukt do otrzymywania innych form wapna;
- wapno gaszone – zwane inaczej lasowanym. Proce gaszenia wapna może odbywać się metodą na mokro, w wyniku której otrzymuje się ciasto wapienne i mleko wapienne lub na sucho, z użyciem minimalnej ilości wody, która jest niezbędna do prawidłowej reakcji chemicznej. W wyniku tej reakcji otrzymywane jest wapno hydratyzowane;
- ciasto wapienne – otrzymywane jest z wapna gaszonego, poprzez połączenie wapna z dużą ilością wody. Prawidłowo zgaszone ciasto wapienne powinno mieć kolor biały lub lekko szary. Jeżeli ma kolor brązowy, oznacza to, że została użyta zbyt mała ilość wody. Dobre ciasto wapienne jest lepkie, tłuste i jednolite. Przechowywane jest w dołach pod niewielką warstwą piasku, które chroni wapno przed wysychaniem. W ten sposób, wapno może być przechowywane przez wiele lat.;
- mleko wapienne – otrzymuje się poprzez rozcieńczenie ciasta wapiennego wodą. Zazwyczaj używane jest jako dodatek do zapraw wapienno – cementowych oraz do bielenia ścian budynku i pomieszczeń gospodarczych. Cechuje się silnymi właściwościami odkażającymi;
- wapno hydratyzowane – czyli inaczej suchogaszone, jest suchym proszkiem, pakowany do toreb 50 kilogramowych. Używany do zapraw wapiennych i cementowo – wapiennych. Wapno powinno być przechowywane w suchych, szczelnych pomieszczeniach. Spoiwo to używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich oraz do przygotowywania tynków szlachetnych.

Warto pamiętać, że prawie wszystkie rodzaje wapna zawierają niewielkie ilości chromu i mogą wywoływać tzw. wypryski murarzy czyli egzemę chromową. Wapno suchogaszone ma bardzo silne działania żrące, dlatego szczególnie trzeba uważać na oczy i śluzówkę. Jednak warto wiedzieć, że wapno ma dobre właściwości użytkowe i polepsza klimat wnętrza. Reguluje wilgotność powietrza, ma wysoką zdolność sorpcyjną, przepuszczalność pary oraz działania bakteriobójcze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Materiały
Autor: Anna Dębiec
2016-01-19 10:59:06
Tagi do artykułu: Wapno budowlane | Wapno | gips | zaprawy murarskie | zaprawy | wapno dolomitowe | wapno hydrauliczne | wapno palone | wapno gaszone | ciasto wapienne | mleko wapienne | wapno hydratyzowane | tynki | Wapno suchogaszone
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cement jako spoiwo budowlane

Betoniarka
Spoiwa budowlane są to sproszkowane mieszkanki wiążące, które zmieszane z wodą lub też inną substancją płynną wiążą a następnie twardnieją. Mieszanki te służą do przygotowywania betonów, zapraw oraz różnego rodzaju materiałów tynkarskich oraz wykończeniowych.

Spoiwa budowlane

maszyna buowlana
Spoiwa budowlane to mieszanki wiążące, które służą m.in. do przygotowania betonów, zapraw, materiałów ściennych i wykończeniowych.

Gips- materiał znany od lat

tynki
W ostatnich czasie inwestorzy i wykonawcy coraz częściej kupują gotowe mieszanki tynkarskie, dające gwarancję wysokiej jakości. Ich oferta rynkowa jest bardzo różnorodna – od tradycyjnych cementowo-wapiennych, poprzez czystowapienne i gliniane, do najczęściej stosowanych wewnątrz pomieszczeń tynków gipsowych. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety gotowych mieszanek oraz relatywnie niską cenę, okazuje się, że w tej chwili nie ma lepszej alternatywy.

Faktura wielce pożądana

szpachlowanie
Wygląd i sposób wykończenia ścian to jeden z ważniejszych elementów nadających estetykę naszym wnętrzom. Jeszcze kilkanaście lat temu na polskim rynku nie było praktycznie żadnych materiałów do wyrównania i wygładzania ścian. Wygładzona ściana, zwłaszcza w budynkach nowych, stanowi standard, ale zgodnie z obowiązującą teraz modą masy szpachlowe wykorzystuje się także do oryginalnej dekoracji ścian.