X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania w bloku w taki sposób by nie stracić dotychczasowego komfortu cieplnego? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na wysokość rachunków? Ile zależy od stanu technicznego budynku?


Zacznijmy od badania
Zanim zostaną wybrane rozwiązania technologiczne, które pomogą redukować chociażby o kilka procent koszty ogrzewania budynku, należy zapoznać się z termicznym obrazem budynku. – W Polsce badania termowizyjne stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak ze względu na łatwość ich wykonywania oraz zadziwiające efekty, które mogą przynieść w stosunku do ponoszonych przez właściciela nieruchomości kosztów – mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości. Termowizyjny obraz budynku wskazuje miejsca ucieczki ciepła z budynku. Ponadto pokazuje prawdziwy stan techniczny budynku. Dzięki tym informacjom wiadomo już, czy ewentualny remont bądź tremomodernizacja budynku może przynieść oczekiwane skutki. Obraz termowizyjny budynku wskaże punkty, które są słabo izolowane termicznie, a tym samym wymagają remontu.
- Badanie termowizyjne jest również doskonałym narzędziem do kontroli tego, jak działa instalacja grzewcza w naszym budynku. Dowiemy się między innymi czy jest sprawna w całości, albo gdzie występują jakiekolwiek problemy i utrata energii – dodaje Marek Kitliński, właściciel firmy Termocent. Badania termowizyjne pomagają także ustalić przebieg instalacji centralnego ogrzewania w budynku. To bardzo duże ułatwienie dla właścicieli starszych nieruchomości. W razie remontu pozwalają uniknąć pomyłek oraz zbędnych wierceń czy niepotrzebnego rozkuwania ścian.

Termomodernizacja kluczem do oszczędności
Poprzez termomodernizację należy rozumieć szereg prac budowlano-remontowych, pozwalających na osiągnięcie oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania budynku oraz zużycia energii cieplnej w nieruchomości. Może to być na przykład unowocześnienie instalacji centralnego ogrzewania, ale również ocieplanie ścian zewnętrznych bloku czy stropów bądź wymiana okien w budynku. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie na to pozwolić tylko zamożne wspólnoty. Dzięki tak zwanej premii termomodernizacyjnej, którą można otrzymać w razie zaciągnięcia kredytu, Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacyjnego i Remontów przyznaje premię na ten cel. Premia umożliwia spłacenie jednej piątej kredytu zaciągniętego na poczet termomodernizacji nieruchomości.

O ile zmniejszy się zużycie energii cieplnej?
- Każdy budynek jest inny i przed dokonaniem termomodernizacji wymaga się wykonania audytu energetycznego. Pozwoli on na ocenę czy w danym przypadku zmiany są opłacalne, oraz jakie oszczędności będzie można osiągnąć – dodaje Marek Kitliński. Według danych zawartych w publikacjach Jana Norwisza oraz Małgorzaty Popiołek (AGH) wprowadzenie termostatów może przynieść oszczędności na poziomie od 10 do 20%. Z kolei wymiana okien to ograniczenie zużycia energii cieplnej o 10 do 15%. Natomiast oczywiście największe oszczędności – do 25% – pozwala uzyskać termomodernizacja ścian i dachu. Średnio, jak wynika z analiz firmy BuildDesk Polska, opublikowanych w dzienniku „Rzeczpospolita”, w zależności od konkretnej nieruchomości termomodernizacja może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną nawet o 33 procent.

Nie tylko docieplanie
Jeśli nasz budynek jest odpowiednio docieplony lub z różnych przyczyn nie ma możliwości przeprowadzenie prac remontowych na zewnątrz, to pozostaje jeszcze opcja modyfikacji lub całkowitej wymiany systemu centralnego ogrzewania. Poza tym można zastosować alternatywne źródła energii zdecydować na przykład na wprowadzenie dodatkowych, alternatywnych źródeł energii cieplnej jak np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

W niektórych przypadkach (w zależności od powierzchni budynku) może się okazać, że dzięki temu nieruchomość będzie mogła stać się całkowicie niezależna od miejskiego dostawcy energii cieplnej. - Warto dodać, że wspólnoty mieszkaniowe, które chciałby zainstalować kolektory słoneczne produkujące energię cieplną umożliwiającą ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej mogą uzyskać nawet 45% dofinansowania takiej inwestycji
z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
– podkreśla Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

Jak mogą obniżyć koszty sami mieszkańcy?
Do obniżenia rachunków za ogrzewanie mogą przyczynić się także mieszkańcy budynku. Nie wymaga to wyrzeczeń czy skomplikowanych procesów. Wystarczy przekonać się do kilku zasad, a efekty mogą być bardzo konkretne i widoczne na rachunku za centralne ogrzewanie.

- Odpowiednia temperatura w różnych pomieszczeniach
Komfort termiczny jest sprawą indywidualną, ale istnieją pewne zalecenia co do temperatury, która powinna panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Lekarze od lat potwierdzają tezę, że idealną temperaturą dla większości ludzi w pomieszczeniach dziennych w mieszkaniu jest 20 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu kąpielowym, temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 22 stopni, a w sypialni 17 stopni. - Wynika to między innymi ze specyfiki zachowania i funkcjonowania organizmu ludzkiego w czasie snu, kiedy to jak wiadomo nasze ciało zwalnia i osiąga komfort w innych warunkach niż wtedy, gdy jesteśmy aktywni – dodaje dr n. med. Barbara Jasiówka-Konik.

- Przyjrzyj się grzejnikowi
Aby obniżyć koszty ogrzewania w naszym mieszkaniu to warto sprawdzić jakie mamy zainstalowane kaloryfery oraz czy są one wyposażone w termostat. Obniżając temperaturę zmniejszamy przepływ wody, a tym samym zużywamy mniej ciepła, co wpłynie na wysokość rachunków. Statystycznie rzecz biorąc regulacja temperatury w mieszkaniu oraz obniżenie jej chociażby o jeden stopień może przynieść realne oszczędności w skali roku.

- Jak zwiększyć efektywność kaloryferów?
Efektywność pracy kaloryferów można zwiększyć niedrogimi metodami, np. na ścianie za kaloryferem można zainstalować specjalny ekran zagrzejnikowy. Wyróżniamy dwa rodzaje takich ekranów: absorpcyjne i refleksyjne. Ekrany absorpcyjne dzięki swojej budowie zwiększają powierzchnię odpowiadającą za wymianę ciepła oraz jednocześnie powodują, że mniej energii przedostaje się poprzez ścianę na zewnątrz budynku. Z kolei ekrany refleksyjne jedynie odbijają promieniowanie cieplne i zapobiegają jego nadmiernemu przedostawaniu się na zewnątrz budynku. Ponadto nie powinniśmy zabudowywać czy zasłaniać kaloryferów. Jedna z sosnowieckich spółdzielni mieszkaniowych oceniła, że zabudowanie kaloryferów może zwiększać starty energii cieplnej nawet o jedną piątą w porównaniu z grzejnikami nie osłoniętymi.

- Nowe pomysły na obniżenie kosztów ogrzewania
Coraz większą popularnością cieszą się także zewnętrzne żaluzje naokienne, które nie tylko doskonałe zabezpieczenie przed włamywaczami, a w nocy dobre wyciszenie mieszkania, lecz również pomagają w obniżaniu kosztów ogrzewania lokalu. Dzięki nim, nawet przy wiekowej stolarce, ciepłe powietrze ma utrudnioną drogę ucieczki na zewnątrz budynku. W ciągu dnia w zatrzymaniu ciepła w pomieszczeniu mogą pomóc nawet zwykłe rolety materiałowe. Zakrywają szyby w oknach, przez które ciepło „ucieka” najszybciej.
Przy obniżaniu kosztów ogrzewania ważne jest również umiejętne i efektywne wietrzenie pomieszczeń. Przed otwarciem okna w pokoju należy najpierw przykręcić kaloryfer, a następnie otwórzmy szeroko okno na kilka minut. Nastąpi wtedy szybka wymiana powietrza w pomieszczeniu, a sam pokój nie wychłodzi się zbytnio. Po zamknięciu okna termostat powinien być ustawiony na poprzednią pozycję. Te proste sposoby na pewno przyczynią się do zmniejszenia naszych rachunków.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
2012-11-06 15:41:28
Tagi do artykułu: ogrzewanie | komfort cieplny | centralnego ogrzewania | termomodernizacja | wspólnoty mieszkaniowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach tego rodzaju ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Tzw. „podłogówka” ma wiele zalet, jednak na inwestora czyha sporo pułapek związanych z jej instalacją.

Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?

termoizolacje
Nieodpowiednia izolacja cieplna przegród zewnętrznych, nieszczelna stolarka i nieefektywny system ogrzewania, to główne przyczyny wysokich rachunków za energię w sezonie grzewczym. Jeśli opłaty za ogrzewanie rosną w tym czasie nawet kilkukrotnie, to znak, że należy przeprowadzić termomodernizację.

Stropy chłodząco-grzewcze

stropy
Obecnie budynki użyteczności publicznej w standardzie wyposażane są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Utrzymanie i eksploatacja tych urządzeń jest bardzo kosztowna. Alternatywnie można zastosować zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych.