Termomodernizacja, a może ekran zagrzejnikowy – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Budując dom od podstaw, mamy ogromny wpływ na grubość i jakość jego izolacji termicznej, a co się z tym wiąże także wysokość kosztów ogrzewania w przyszłości. Dużo trudniejsze bywa znalezienie sposobu na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku, bez utraty dotychczasowego komfortu cieplnego mieszkańców. Podpowiadamy, kiedy warto starać się o remont i docieplenie budynku oraz jakie rozwiązania możemy zastosować we własnym zakresie.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Termomodernizacja – rozwiązanie na lata

Termomodernizacja to szereg prac budowlano-remontowych, pozwalających na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku oraz zużycia energii cieplnej. Może ona polegać na przykład na unowocześnieniu instalacji centralnego ogrzewania, ale także ocieplaniu ścian wewnętrznych lub zewnętrznych czy stropów bądź wymianie okien.

Zobacz również: Oświetlenie w stylu Glamour
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - termomodernizacja

fot. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – termomodernizacja

Kiedy warto przeprowadzić badanie termowizyjne budynku?

Jeśli zastanawiamy się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu konkretnych rozwiązań technologicznych, warto zapoznać się z jego obrazem termicznym. Badania termowizyjne stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Dzieje się tak ze względu na łatwość ich zastosowania oraz wysoką skuteczność. Obraz termowizyjny nie tylko wskazuje miejsca ucieczki ciepła z budynku, ale także pomaga ustalić jego stan techniczny. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom dowiemy się, czy kosztowny remont ma szansę przynieść oczekiwane skutki, a także ustalimy, które elementy konstrukcji wymagają termomodernizacji. Dodatkowo będziemy mogli również skontrolować, działanie instalacji grzewczej oraz wykryć ewentualne problemy oraz punkty, w których następuje utrata energii. To duże ułatwienie szczególnie dla właścicieli starszych nieruchomości.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu bez gruntownego remontu?

Oczywiście z różnych względów nie zawsze mamy możliwość przeprowadzenia całkowitej termomodernizacji budynku. Bywa też tak, że mimo docieplenia domu nie osiągamy zadowalających efektów. Na szczęście istnieją mniej kosztowne, stosunkowo łatwe do zastosowania sposoby na odciążenie domowego budżetu.

Dobór właściwej temperatury do konkretnych pomieszczeń

Każdy z nas czuje się komfortowo w nieco innej temperaturze, eksperci wyznaczyli jednak pewne ogólne prawidłowości, które sprawdzają się w większości przypadków. Optymalna temperatura w pomieszczeniach dziennych oscyluje koło 21° Celsjusza, natomiast w łazience powinna być ona nieco wyższa. Co ważne, ze względu na procesy zachodzące w ludzkim organizmie podczas snu, temperatura w pomieszczeniach sypialnych powinna wynosić o około 2-3° mniej niż w pozostałych częściach domu. Należy wziąć pod uwagę, że nawet obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden czy dwa stopnie może w skali roku wiązać się z realną oszczędnością.

Na ponoszone przez nas koszty ogrzewania ma także wpływ sposób wietrzenia domu. Aby nie doprowadzić do zbędnego zużycia energii, należy przykręcić kaloryfer, zanim otworzymy okno. Szybka, trwająca kilka minut wymiana powietrza w pomieszczeniu nie powinna doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia wnętrza. Po zamknięciu okna ponownie ustawiamy kaloryfer na poprzednią pozycję tak, aby nie nagrzał się zbyt mocno.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i czuć się komfortowo?

fot. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i czuć się komfortowo?

Jakie grzejniki do mieszkania w bloku pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania?

Świetny sposób na utrzymanie optymalnej w mieszkaniu, a tym samym obniżenie rachunków za ogrzewanie to instalacja grzejników wyposażonych w termostat. Dostosowują one swoją moc w taki sposób, aby utrzymać w pomieszczeniu zadaną przez nas temperaturę oraz na bieżąco reagują na zmiany zachodzące w otoczeniu.

Jakie grzejniki do mieszkania w bloku wybrać?

fot. Jakie grzejniki do mieszkania w bloku wybrać?

Jak działa ekran zagrzejnikowy?

Wydajność urządzeń grzewczych możemy także zwiększyć, montując niedrogi ekran zagrzejnikowy. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje:

  • ekrany absorpcyjne – zwiększające powierzchnię, na której zachodzi wymiana ciepła, a także przynajmniej częściowo zapobiegające przedostawaniu się ciepła przez ścianę mieszkania,
  • ekrany refleksyjne – odbijające promieniowanie cieplne i w ten sposób zapobiegające jego ucieczce z pomieszczenia.

Rolety naokienne

Mniej oczywistym rozwiązaniem wpływającym na energooszczędność domu może być zastosowanie nowoczesnych zewnętrznych żaluzji Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze względu na to, że stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami, oraz pomagają w wyciszeniu mieszkania nocą. Ich zastosowanie sprzyja także obniżaniu kosztów ogrzewania lokalu. Przydadzą się one szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami okien drewnianych starego typu, których z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy wymienić.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w Twoim domu lub mieszkaniu?

Musimy wziąć pod uwagę, że jedna doskonała recepta na obniżenie kosztów ogrzewania po prostu nie istnieje. Metody, jakie zastosujemy, powinny zostać dopasowane do konkretnego budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Niekiedy, szczególnie w przypadku starego budownictwa, najbardziej skuteczne może okazać się przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji. Na szczęście w wielu przypadkach oczekiwane efekty możemy uzyskać, stosując proste oraz niedrogie rozwiązania, takie jak choćby ekran zagrzejnikowy. Pomocna może okazać się także instalacja grzejników z termostatem czy dostosowanie temperatury w konkretnych pomieszczeniach do naszych potrzeb oraz umiejętne wietrzenie pomieszczeń. Należy także pamiętać o tym, aby w żaden sposób nie zabudowywać czy zasłaniać kaloryferów.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)