X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Domki dla dzieci jako element architektury ogrodowej

domki drewniane
Domki do zabawy w ogrodzie to marzenie praktycznie każdego dziecka. Jest to idealne miejsce zarówno do ukrycia skarbów, jak i zabawy w chowanego. Domki ogrodowe są miejscem, w którym reguły ustalają dzieci, a żaden dorosły nie powinien bez ich zgody mieć wstępu do królestwa.


Tego rodzaju ogrodowe atrakcje są świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw. Budowa domku nie jest skomplikowana, a czas spędzony na jego budowie wraz z dzieckiem może przynieść wiele radości. Oczywiście taka konstrukcja musi być bezpieczna i solidnie wykonana.

Budowa domku
Domki dla dzieci przeważnie wykonane są z drewna lub z tworzywa sztucznego. Drewniane konstrukcje należy odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych lakierami lub bejcami. Dzięki temu będą służyć dzieciom kilka lat. Z kolei domki plastikowe są przeznaczone dla młodszych dzieci. Kolorowe, często bajkowe stylizacje, doskonale pobudzają do twórczej zabawy. Ich zaletą jest trwałość i łatwość w utrzymaniu. W razie potrzeby w nieskomplikowany sposób można je złożyć i gdy zajdzie taka potrzeba, ponownie rozłożyć.Ogrodowy domek dla dzieci
Domki ogrodowe dla dzieci bardzo często odzwierciedlają prawdziwe domy - ze ścianami, dachem, drzwiami i oknami, często także z werandą. Niektóre modele posiadają zjeżdżalnię lub drabinki do wspinania. Gotowe elementy takich konstrukcji bez problemu można znaleźć zarówno w marketach budowlanych i ogrodniczych, jak i w sklepach internetowych. Domek ogrodowy dla dzieci wystarczy postawić na trawniku, w miejscu lekko zacienionym i jest on gotowy do użytkowania. Miejsce, w którym domek zostanie ustawiony powinno być dobrze widoczne. Taki domek może być doskonałym miejscem, w którym dzieci będą mogły schronić się przed całym światem i przenieść się w krainę wyobraźni i zabaw.

dom z drewna
Domki na drzewie
Innym elementem architektury ogrodowej przeznaczonej dla najmłodszych członków rodziny, są domki na drzewie. Do budowy domku na drzewie potrzebne jest duże i rozłożyste drzewo na działce. Jest to najważniejszy warunek, który czasami ciężko spełnić. Wybór powinien paść na stare drzewo, które już dawno się ukształtowało i posiada dorodne, rozłożyste konary. Jeżeli w ogrodzie nie ma odpowiedniego okazu, można postawić domek na palu.

Podczas budowy warto zadbać o to, by zanadto nie uszkodzić drzewa. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością podcięcia niektórych gałęzi i konarów. Warto pamiętać, aby domku nie umieszczać za wysoko – wystarczy 1,5-2 metry nad ziemią.

Domek na drzewie
Samodzielne wykonanie domku
Do domku na drzewie najłatwiej dostać się po drabince. Starszym dzieciom można sprawić drabinkę na linie, którą po wejściu będą mogły zwinąć. Dach domku można zrobić z blachy lub drewna pokrytego papą. Boczne ściany można wykonać z drewnianych desek, połączonych na pióro i wpust. Dzięki takiemu łączeniu deski podczas deszczu będą mniej namakać, będą bezpieczniejsze w użytkowaniu oraz mniej podatne na uszkodzenia. Oczywiście nie może zabraknąć okien, przez które do jego wnętrza będzie wpadać światło dzienne.

Aby pociechom zapewnić bezpieczeństwo, na fragmencie ziemi w obrębie domku można wysypać grubą warstwę wiórów lub pokryć to miejsce gęstą murawą. To pomoże zamortyzować ewentualny upadek.

Domki, niezależnie od tego czy umieścimy je na drzewie czy postawimy na ziemi, to doskonałe miejsce zabawy dla dzieci, które przyniesie im wiele radości, a także zaspokoi potrzebę posiadania własnego pomieszczenia. Odpowiednio urządzone i pomalowane sprawią, że dzieci zamiast spędzać czas przed telewizorem wybiorą bez specjalnego namawiania aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2012-10-01 11:26:17
Tagi do artykułu: ogrody | trawniki | drzewa
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
 
    Najlepsze projekty domów