X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Domki dla dzieci jako element architektury ogrodowej

domki drewniane
Domki do zabawy w ogrodzie to marzenie praktycznie każdego dziecka. Jest to idealne miejsce zarówno do ukrycia skarbów, jak i zabawy w chowanego. Domki ogrodowe są miejscem, w którym reguły ustalają dzieci, a żaden dorosły nie powinien bez ich zgody mieć wstępu do królestwa.


Tego rodzaju ogrodowe atrakcje są świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw. Budowa domku nie jest skomplikowana, a czas spędzony na jego budowie wraz z dzieckiem może przynieść wiele radości. Oczywiście taka konstrukcja musi być bezpieczna i solidnie wykonana.

Budowa domku
Domki dla dzieci przeważnie wykonane są z drewna lub z tworzywa sztucznego. Drewniane konstrukcje należy odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych lakierami lub bejcami. Dzięki temu będą służyć dzieciom kilka lat. Z kolei domki plastikowe są przeznaczone dla młodszych dzieci. Kolorowe, często bajkowe stylizacje, doskonale pobudzają do twórczej zabawy. Ich zaletą jest trwałość i łatwość w utrzymaniu. W razie potrzeby w nieskomplikowany sposób można je złożyć i gdy zajdzie taka potrzeba, ponownie rozłożyć.Ogrodowy domek dla dzieci
Domki ogrodowe dla dzieci bardzo często odzwierciedlają prawdziwe domy - ze ścianami, dachem, drzwiami i oknami, często także z werandą. Niektóre modele posiadają zjeżdżalnię lub drabinki do wspinania. Gotowe elementy takich konstrukcji bez problemu można znaleźć zarówno w marketach budowlanych i ogrodniczych, jak i w sklepach internetowych. Domek ogrodowy dla dzieci wystarczy postawić na trawniku, w miejscu lekko zacienionym i jest on gotowy do użytkowania. Miejsce, w którym domek zostanie ustawiony powinno być dobrze widoczne. Taki domek może być doskonałym miejscem, w którym dzieci będą mogły schronić się przed całym światem i przenieść się w krainę wyobraźni i zabaw.

dom z drewna
Domki na drzewie
Innym elementem architektury ogrodowej przeznaczonej dla najmłodszych członków rodziny, są domki na drzewie. Do budowy domku na drzewie potrzebne jest duże i rozłożyste drzewo na działce. Jest to najważniejszy warunek, który czasami ciężko spełnić. Wybór powinien paść na stare drzewo, które już dawno się ukształtowało i posiada dorodne, rozłożyste konary. Jeżeli w ogrodzie nie ma odpowiedniego okazu, można postawić domek na palu.

Podczas budowy warto zadbać o to, by zanadto nie uszkodzić drzewa. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością podcięcia niektórych gałęzi i konarów. Warto pamiętać, aby domku nie umieszczać za wysoko – wystarczy 1,5-2 metry nad ziemią.

Domek na drzewie
Samodzielne wykonanie domku
Do domku na drzewie najłatwiej dostać się po drabince. Starszym dzieciom można sprawić drabinkę na linie, którą po wejściu będą mogły zwinąć. Dach domku można zrobić z blachy lub drewna pokrytego papą. Boczne ściany można wykonać z drewnianych desek, połączonych na pióro i wpust. Dzięki takiemu łączeniu deski podczas deszczu będą mniej namakać, będą bezpieczniejsze w użytkowaniu oraz mniej podatne na uszkodzenia. Oczywiście nie może zabraknąć okien, przez które do jego wnętrza będzie wpadać światło dzienne.

Aby pociechom zapewnić bezpieczeństwo, na fragmencie ziemi w obrębie domku można wysypać grubą warstwę wiórów lub pokryć to miejsce gęstą murawą. To pomoże zamortyzować ewentualny upadek.

Domki, niezależnie od tego czy umieścimy je na drzewie czy postawimy na ziemi, to doskonałe miejsce zabawy dla dzieci, które przyniesie im wiele radości, a także zaspokoi potrzebę posiadania własnego pomieszczenia. Odpowiednio urządzone i pomalowane sprawią, że dzieci zamiast spędzać czas przed telewizorem wybiorą bez specjalnego namawiania aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2012-10-01 11:26:17
Tagi do artykułu: ogrody | trawniki | drzewa
 
Fajny ten domek ze zjeżdżalnią. Też mamy podobny.
alfredaD @ 2015-03-24 02:09:19
projekt z płyt OSB znalazłem też tutaj: http://tablica.pl/of...28-ID5bJVR.html
alius @ 2014-03-06 10:32:19
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
zegar słoneczny

Porcelanowy czas ogrodu

Niezależnie od tego, jak współczesny człowiek daleko rozwinie swoje umiejętności techniczne i technologiczne, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinie się sama cywilizacja, ludzkość zawsze będzie podporządkowana prawom natury. Ten nierozłączny związek, namiętny i burzliwy romans budzi od zawsze chęć ubrania w słowa i kształty człowieczego oddania naturze.

Jedną ze słynniejszych światowych firm, której designerzy traktują przyrodę jako źródło nieustających inspiracji, jest luksusowa, duńska marka MENU...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Wygraj wojnę z chwastami

Mniszek lekarski
Już niedługo rozpoczniemy zapewne coroczną wojnę z chwastami, bo któż z nas jej nie prowadzi? Każdej wiosny męczy nas widok żółtych mleczy i dmuchawców na naszym wielkim trawniku. Jak co roku wypowiadamy im wojnę…, ale nie jesteśmy konsekwentni. A w tej walce konsekwencja to podstawa sukcesu.

Nawadnianie ogrodu

trawnik
Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie - sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Krokusy i zimowity jesienne

kwiaty
Jesień to jedna z pięknieszych pór roku w naszym kilimacie, oczywiście pod warunkiem, że nie jest zbyt zimna i deszczowa. Niestety musisz pogodzić się z faktem, że niebawem z twego ogrodu zniknie zieleń krzewów i piękne kolory kwiatów. Rośliny powoli przygotowują się do zimy, wymagają więc specjalnej troski w postaci jesiennych nawozów. Istnieje jednak metoda na zachowanie żywych kolorów w jesiennych okolicznościach.