X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Ogród - aranżacje

Ogród w stylu angielskim
Aranżacja ogrodu to zwykle nie lada wyzwanie z jakim musi zmierzyć się jego właściciel. Urządzanie ogrodu, tak jak aranżacja wnętrz, poddaje się zmiennym trendom. Na początku warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami i realizacjami.


Poszukiwanie inspiracji ułatwią pisma i książki o tematyce ogrodowej, odwiedziny ogrodu botanicznego lub wizyty w ogrodach znajomych. Jest to etap, na którym można przyjrzeć się różnym ogrodowym układom, zapisać nazwy najpiękniejszych roślin, zastanowić się nad kolorystyką rabat i charakterem małej architektury ogrodowej. Różnorodne ogrodowe style m.in. wiejski, naturalistyczny, francuski, japoński, angielski dają możliwość poznania różnych koncepcji założeń ogrodowych i rozwiązań w nich zastosowanych.

Ogród na wsi
Ogród w stylu wiejskim
Styl ten z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Motywem wiodącym ogrodu utrzymanego w stylu wiejskim jest naturalność. Do nasadzeń w tym stylu wybiera się zwykle rodzime rośliny. W ogrodzie wiejskim można znaleźć wielobarwne kwiaty, zioła, warzywa, sady i łąki kwietne. Naturalne elementy małej architektury ogrodowej, takie jak drewno, kamień i wiklina podkreślą charakter ogrodu.Ogród w stylu angielskim
Ogród w stylu angielskim
Jest to styl będący alternatywą dla aranżacji barokowych, pełnych ozdób i formalnego charakteru. Angielskie ogrody mają bardziej swobodny, naturalny i romantyczny charakter. W tego typu założeniach dominuje przede wszystkim spójność i naturalność. Obszerne, zielone trawniki, białe róże i piękne pelargonie to cechy charakterystyczne dla nich. W ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć altan, kamiennych ławeczek czy fragmentów starych murów, porośniętych mchem. Niewątpliwie jest to styl, który doskonale nadaje się do większych ogrodów.

Ogród w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim
Jest to styl ogrodowy przeznaczony dla osób cierpliwych i wytrwałych. Ogrody utrzymane w stylu francuskim są bardzo uporządkowane, mają zachowane proporcje i symetrię, której podlegają nawet najmniejsze elementy dekoracyjne. Główna aleja w ogrodzie francuskim przebiega przez sam środek założenia i symetrycznie rozgałęzia się na dwie strony. Dokładnie strzyżone krzewy mogą być sadzone pojedynczo lub tworzyć żywopłoty, a nawet labirynty. Kwietne rabaty mają ściśle określony kształt i wytyczone granice. Ogrody francuskie przeważnie otoczone są niskim żywopłotem, najczęściej z bukszpanu.

Ogród japoński
Ogród w stylu japońskim
Jest to styl charakteryzujący się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. W takim ogrodzie nawet najmniejszy szczegół ma swoją symbolikę. Ogród japoński naśladuje naturę. Najważniejszym jego elementem jest woda, symbolizująca życie i przemijanie. Z kolei kamień naturalny jest symbolem stałości i niezmienności natury. Do ogrodu japońskiego wybiera się roślinny delikatne i jasne, w jasnej kolorystyce, w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Ponadto ważną rolę w takim założeniu pełnią także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, czyli bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite czy sosny czarne.

Ogród naturalistyczny
Ogród w stylu naturalistycznym
Kompozycyjnie ogród naturalistyczny jest bardzo podobny do tego utrzymanego w stylu wiejskim. Motywem przewodnim jest naturalność, rozmieszczenie sadzonek powinno imitować wrażenie naturalnej przypadkowości. Ingerencja w ich formę powinna być jak najmniejsza. Wszystkie elementy w takim ogrodzie powinny ze sobą harmonizować i tworzyć spójną całość. Materiały wykorzystane do stworzenia alejek czy elementów małej architektury to przede wszystkim cegła, drewno, wiklina i żwir. W ogrodzie naturalistycznym dużą rolę odgrywają kolorowe, rodzime kwiaty. Kompozycje kwiatowe z ich udziałem nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2012-10-01 13:04:58
Tagi do artykułu: mała architektura | zioła | ogrody | Róże | krzewy | żywopłoty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Tarasy Tarasy Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
nawierzchnia

Kostka brukowa czy granitowa?

Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dachy pełne zieleni

zielony dach
W Polsce są rzeczą niezwykle rzadką, oryginalną, ale przepiękną i budzącą uśmiech u każdego. Zielone dachy - dachy porośnięte trawą. Pokryte trawą dachy chronią przed wiatrem i wpływami atmosferycznymi, łagodzą chłód i skwar, wygłuszają hałas. Chłodzą latem, zimną dają ciepło. Różnica temperatur panująca na dachu nie pokrytym roślinnością i na dachu zazielenionym jest ogromna.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Cyprysiki

Cyprysik Lawsona
Cyprysiki (Chamaecyparis) zadziwiają mnogością form różnorodnością kształtów i kolorów igieł. Doskonale potrafią udawać inne krzewy i drzewa iglaste, dlatego też bardzo często mylone są z tujami i jałowcami. W Polsce uprawianych jest kilka gatunków oraz bardzo duża liczba odmian tych roślin.

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.