X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogród - aranżacje

Ogród w stylu angielskim
Aranżacja ogrodu to zwykle nie lada wyzwanie z jakim musi zmierzyć się jego właściciel. Urządzanie ogrodu, tak jak aranżacja wnętrz, poddaje się zmiennym trendom. Na początku warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami i realizacjami.


Poszukiwanie inspiracji ułatwią pisma i książki o tematyce ogrodowej, odwiedziny ogrodu botanicznego lub wizyty w ogrodach znajomych. Jest to etap, na którym można przyjrzeć się różnym ogrodowym układom, zapisać nazwy najpiękniejszych roślin, zastanowić się nad kolorystyką rabat i charakterem małej architektury ogrodowej. Różnorodne ogrodowe style m.in. wiejski, naturalistyczny, francuski, japoński, angielski dają możliwość poznania różnych koncepcji założeń ogrodowych i rozwiązań w nich zastosowanych.

Ogród na wsi
Ogród w stylu wiejskim
Styl ten z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Motywem wiodącym ogrodu utrzymanego w stylu wiejskim jest naturalność. Do nasadzeń w tym stylu wybiera się zwykle rodzime rośliny. W ogrodzie wiejskim można znaleźć wielobarwne kwiaty, zioła, warzywa, sady i łąki kwietne. Naturalne elementy małej architektury ogrodowej, takie jak drewno, kamień i wiklina podkreślą charakter ogrodu.Ogród w stylu angielskim
Ogród w stylu angielskim
Jest to styl będący alternatywą dla aranżacji barokowych, pełnych ozdób i formalnego charakteru. Angielskie ogrody mają bardziej swobodny, naturalny i romantyczny charakter. W tego typu założeniach dominuje przede wszystkim spójność i naturalność. Obszerne, zielone trawniki, białe róże i piękne pelargonie to cechy charakterystyczne dla nich. W ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć altan, kamiennych ławeczek czy fragmentów starych murów, porośniętych mchem. Niewątpliwie jest to styl, który doskonale nadaje się do większych ogrodów.

Ogród w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim
Jest to styl ogrodowy przeznaczony dla osób cierpliwych i wytrwałych. Ogrody utrzymane w stylu francuskim są bardzo uporządkowane, mają zachowane proporcje i symetrię, której podlegają nawet najmniejsze elementy dekoracyjne. Główna aleja w ogrodzie francuskim przebiega przez sam środek założenia i symetrycznie rozgałęzia się na dwie strony. Dokładnie strzyżone krzewy mogą być sadzone pojedynczo lub tworzyć żywopłoty, a nawet labirynty. Kwietne rabaty mają ściśle określony kształt i wytyczone granice. Ogrody francuskie przeważnie otoczone są niskim żywopłotem, najczęściej z bukszpanu.

Ogród japoński
Ogród w stylu japońskim
Jest to styl charakteryzujący się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. W takim ogrodzie nawet najmniejszy szczegół ma swoją symbolikę. Ogród japoński naśladuje naturę. Najważniejszym jego elementem jest woda, symbolizująca życie i przemijanie. Z kolei kamień naturalny jest symbolem stałości i niezmienności natury. Do ogrodu japońskiego wybiera się roślinny delikatne i jasne, w jasnej kolorystyce, w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Ponadto ważną rolę w takim założeniu pełnią także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, czyli bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite czy sosny czarne.

Ogród naturalistyczny
Ogród w stylu naturalistycznym
Kompozycyjnie ogród naturalistyczny jest bardzo podobny do tego utrzymanego w stylu wiejskim. Motywem przewodnim jest naturalność, rozmieszczenie sadzonek powinno imitować wrażenie naturalnej przypadkowości. Ingerencja w ich formę powinna być jak najmniejsza. Wszystkie elementy w takim ogrodzie powinny ze sobą harmonizować i tworzyć spójną całość. Materiały wykorzystane do stworzenia alejek czy elementów małej architektury to przede wszystkim cegła, drewno, wiklina i żwir. W ogrodzie naturalistycznym dużą rolę odgrywają kolorowe, rodzime kwiaty. Kompozycje kwiatowe z ich udziałem nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-03 15:56:09
Tagi do artykułu: mała architektura | zioła | ogrody | Róże | krzewy | żywopłoty
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Tarasy Tarasy Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dachy pełne zieleni

zielony dach
W Polsce są rzeczą niezwykle rzadką, oryginalną, ale przepiękną i budzącą uśmiech u każdego. Zielone dachy - dachy porośnięte trawą. Pokryte trawą dachy chronią przed wiatrem i wpływami atmosferycznymi, łagodzą chłód i skwar, wygłuszają hałas. Chłodzą latem, zimną dają ciepło. Różnica temperatur panująca na dachu nie pokrytym roślinnością i na dachu zazielenionym jest ogromna.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.