X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Inteligentne światło w naszym domu

Włącznik światła
Każdy chciałby żyć wygodnie. Czy wygodą można nazwać automatyczny włącznik światła? Na pewno tak. To co jeszcze parę lat temu było dla nas odległą przyszłością, teraz pomału staje się codziennością. Coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje Systemu Inteligenty Dom. Ma to szczególnie ważną rolę w przypadku oświetlenia. Jest to przecież jeden z ważniejszych elementów tworzących odpowiedni nastrój do odpoczynku czy pracy.


Większość z nas ma w domu stary, poczciwy wyłącznik światła. Żeby całość instalacji elektrycznej i oświetlenia w domu dobrze działała, trzeba go mieć zamontowanego w każdym pomieszczeniu. Niestety, nie pozwala on nam regulować natężenia światła w zależności od potrzeby jaką akurat mamy. Tutaj sprawdzi się tylko elektroniczny ściemniacz oświetlenia. Wygląda on jak klasyczny wyłącznik, jednak poprzez dotykowy regulator oświetlenia, jedno krótkie dotknięcie spowoduje włączenie bądź wyłączenie światła, natomiast dłuższe przytrzymanie powoduje regulacje jego natężenia.


Sama regulacja oświetlenia to nie wszystko. Każdy przecież ma na koncie nocne wędrówki do toalety, zakończone rozbitą nogą o niezauważone krzesło. Szukanie po omacku włącznika to żadna przyjemność. Inteligentny system oświetlenia w domu pozwoli uniknąć takich nocnych eskapad w ciemnościach. Automatyczny włącznik światła da nam jasność dokładnie w tym miejscu, w którym zarejestruje naszą obecność. Urządzenie również automatycznie to światło zgasi, kiedy już nas tam nie będzie. Tak samo użyteczny jest akustyczny włącznik światła. Światło będzie się zapalać po usłyszeniu dźwięku na jaki jest ustawiony.
Ale przecież ciemność jeszcze bardziej przeraża nasze pociechy. Dzieci nie lubią zasypiać przy zgaszonym świetle. Zostawia się więc im zapaloną lampkę, o której niestety często zapominamy i w konsekwencji pali się ona do rana. W takich właśnie przypadkach niezastąpiony wydaje się być czasowy wyłącznik światła. W pokoju nastanie ciemność po upływie ustawionego czasu.

Nie możemy zapomnieć, że samo zamontowanie światła to nie wszystko. Musi mieć ono odpowiednią jakoś. Ma to szczególnie duże znaczenie w miejscu naszej pracy. Pomiar natężenia światła jest przeprowadzany przez firmy zajmujące się właśnie takimi badaniami. Warto ten temat potraktować poważnie, gdyż światło na stanowisku pracy wpływa na szybkość i pewność widzenia, a także poprawia efektywność pracy.

Pamiętajmy, że najważniejsze przy planowaniu oświetlenia jest dopasowanie go do pomieszczenia i atmosfery jaką chcemy w nim uzyskać. Bo przecież innego światła potrzebujemy w salonie, a innego w sypialni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektryczne
2016-06-22 19:35:07
Tagi do artykułu: Inteligenty Dom | Instalacja elektryczna | włączniki | oświetlenie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Estetyka czy funkcjonalność? Już nie trzeba wybierać!

osprzęt elektryczny
Oryginalna linia, dopasowana kolorystyka i funkcjonalność – wszystkie te składniki to przepis na idealny osprzęt elektryczny pasujący do wielu różnorodnych aranżacji. Oferta rynkowa jest naprawdę duża – konkretne modele różnią się między sobą subtelnymi, ale wyrazistymi detalami, które najlepiej pasują do określonych wnętrz.

Jeden osprzęt w czterech stylach

salon
Jeszcze jakiś czas temu mieszkanie urządzało się raz na wiele lat. Dlatego przeważnie w pomieszczeniach dominował tradycyjny styl aranżacji. Obecnie wystrój ulega częstej zmianie – pragniemy podążać za trendami, zmieniają się także nasze upodobania. Jednak, o ile meble czy kolor ścian można łatwo odświeżyć, to niektóre elementy, tak jak osprzęt elektryczny, towarzyszy nam niezmiennie.

Jak zabezpieczyć dom przed wyładowaniami atmosferycznymi?

burza
Przepisy prawa budowlanego odnośnie instalacji odgromowej nie nakazują jej realizacji w przypadku gdy najwyższy element budowli nie przekracza 15 m wysokości.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Turbiny wiatrowe
Korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej wspomaga system centralnego ogrzewania czy ciepłej wody. Znacznie ogranicza zużycie konwencjonalnych nośników energii - oleju opałowego, gazu, węgla czy energii elektrycznej. Równocześnie zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery.