X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Mapy geodezyjne

pomiary geodezyjne
Budowa domu to długotrwała droga, którą pokonuje się krok po kroku. W tym czasie inwestor odwiedza różne urzędy i wypełnia liczne dokumenty dotyczące wybranej działki. Wśród szeregu dokumentów, które trzeba posiadać aby rozpocząć budowę domu, znajdują się m.in. mapki geodezyjne oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki poznaniu funkcji map i celów ich wykorzystania, można usystematyzować wiedzę oraz ułożyć dobry plan działania. Podpowiadamy, co to jest MPZP, gdzie zdobyć mapę zasadniczą, do jakich celów projektowych i ile kosztuje mapa geodezyjna.


MPZP
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa co i w jaki sposób inwestor może wybudować na danej działce. Jest to także źródło wiedzy na temat przyszłych inwestycji planowanych w sąsiedztwie wybranej działki. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego precyzuje także, czy inwestor na danej działce może postawić dom jednorodzinny, bliźniak czy szeregowy. Ponadto wskazuje wysokość zabudowy, kąt nachylenia dachu, a czasem nawet kolor dachówki.
Niestety nie dla każdego terenu został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie warunków zabudowy. Koszt uzyskania wypisu z miejscowego planu waha się w granicach 50-100 zł.

Projekt architektonicznyCzym się różni mapa zasadnicza od mapy do celów projektowych?
Pośród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje - mapy zasadnicze oraz mapy do celów projektowych.

Mapę zasadniczą można uzyskać w urzędzie kartografii i geodezji właściwym ze względu na położenie działki. Tego rodzaju mapa geodezyjna pokaże, którędy przebiegają granice wybranego gruntu i w jakie media jest on uzbrojony. Z tej mapy można także dowiedzieć się, jak ukształtowany jest teren.

Mapa ta najczęściej występuje w skali 1:1000. Niestety tego rodzaju dokumenty są stosunkowo rzadko aktualizowane i mogą nie zawierać aktualnych informacji o zabudowie i zagospodarowaniu wybranego terenu. W związku z tym mapa często ma jedynie charakter poglądowy. Koszt mapy zasadniczej jest niewielki – za format A4 trzeba zapłacić ok.30-50 zł. Mapa zasadnicza jest zwykle wykorzystywana do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

kaskMapa do celów projektowych jest mapą sytuacyjno-wysokościową dla danego terenu. Jest ona niezbędna, jeżeli staramy się o pozwolenie na budowę domu, a także do opracowania projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania działki.

Wykonanie takiej mapy zleca się geodecie. Inwestor powinien zamówić 3 egzemplarze mapy do celów projektowych. To, ile kosztuje mapa do celów projektowych uzależnione jest od wielkości działki. Cena wykonania mapy waha się w granicy od 500-1000 zł. Na mapę czeka się około 4 tygodni.

Do czego potrzebna jest mapa inwentaryzacyjna?
Mapa inwentaryzacyjna wykorzystywana jest na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonywane są osobno dla domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. Koszt wykonania dokumentu jednorazowo wynosi ok 400 zł.

Pomocne, aczkolwiek jeszcze mało znane, są mapy geodezyjne multimedialne. Mają one szczególne znaczenie, gdy inwestor przychodzi po poradę do pracowni projektowej, bez mapy zasadniczej ani do celów projektowych. Są to mapy geodezyjne online, czyli zamieszczone na portalu geoportal.gov.pl. Takie rozwiązanie pozwala na orientacyjne sprawdzenie szerokości i długości działki oraz jej otoczenia.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Działki budowlane
2016-04-19 12:10:53
Tagi do artykułu: działki | MPZP | mapa geodezyjna | pozwolenie na budowę
 
    Najlepsze projekty domów