X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Mapy geodezyjne

pomiary geodezyjne
Budowa domu to długotrwała droga, którą pokonuje się krok po kroku. W tym czasie inwestor odwiedza różne urzędy i wypełnia liczne dokumenty dotyczące wybranej działki. Wśród szeregu dokumentów, które trzeba posiadać aby rozpocząć budowę domu, znajdują się m.in. mapki geodezyjne oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki poznaniu funkcji map i celów ich wykorzystania, można usystematyzować wiedzę oraz ułożyć dobry plan działania. Podpowiadamy, co to jest MPZP, gdzie zdobyć mapę zasadniczą, do jakich celów projektowych i ile kosztuje mapa geodezyjna.


MPZP
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa co i w jaki sposób inwestor może wybudować na danej działce. Jest to także źródło wiedzy na temat przyszłych inwestycji planowanych w sąsiedztwie wybranej działki. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego precyzuje także, czy inwestor na danej działce może postawić dom jednorodzinny, bliźniak czy szeregowy. Ponadto wskazuje wysokość zabudowy, kąt nachylenia dachu, a czasem nawet kolor dachówki.
Niestety nie dla każdego terenu został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie warunków zabudowy. Koszt uzyskania wypisu z miejscowego planu waha się w granicach 50-100 zł.

Projekt architektonicznyCzym się różni mapa zasadnicza od mapy do celów projektowych?
Pośród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje - mapy zasadnicze oraz mapy do celów projektowych.

Mapę zasadniczą można uzyskać w urzędzie kartografii i geodezji właściwym ze względu na położenie działki. Tego rodzaju mapa geodezyjna pokaże, którędy przebiegają granice wybranego gruntu i w jakie media jest on uzbrojony. Z tej mapy można także dowiedzieć się, jak ukształtowany jest teren.

Mapa ta najczęściej występuje w skali 1:1000. Niestety tego rodzaju dokumenty są stosunkowo rzadko aktualizowane i mogą nie zawierać aktualnych informacji o zabudowie i zagospodarowaniu wybranego terenu. W związku z tym mapa często ma jedynie charakter poglądowy. Koszt mapy zasadniczej jest niewielki – za format A4 trzeba zapłacić ok.30-50 zł. Mapa zasadnicza jest zwykle wykorzystywana do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

kaskMapa do celów projektowych jest mapą sytuacyjno-wysokościową dla danego terenu. Jest ona niezbędna, jeżeli staramy się o pozwolenie na budowę domu, a także do opracowania projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania działki.

Wykonanie takiej mapy zleca się geodecie. Inwestor powinien zamówić 3 egzemplarze mapy do celów projektowych. To, ile kosztuje mapa do celów projektowych uzależnione jest od wielkości działki. Cena wykonania mapy waha się w granicy od 500-1000 zł. Na mapę czeka się około 4 tygodni.

Do czego potrzebna jest mapa inwentaryzacyjna?
Mapa inwentaryzacyjna wykorzystywana jest na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonywane są osobno dla domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. Koszt wykonania dokumentu jednorazowo wynosi ok 400 zł.

Pomocne, aczkolwiek jeszcze mało znane, są mapy geodezyjne multimedialne. Mają one szczególne znaczenie, gdy inwestor przychodzi po poradę do pracowni projektowej, bez mapy zasadniczej ani do celów projektowych. Są to mapy geodezyjne online, czyli zamieszczone na portalu geoportal.gov.pl. Takie rozwiązanie pozwala na orientacyjne sprawdzenie szerokości i długości działki oraz jej otoczenia.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Działki budowlane
2016-04-19 12:10:53
Tagi do artykułu: działki | MPZP | mapa geodezyjna | pozwolenie na budowę
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zmiana przeznaczenia gruntu

grunty rolne - slider
Jeśli chcesz zacząć budowę domu na wiosnę, rozpocznij niezbędne formalności. Polscy inwestorzy planując inwestycje, zwykle w złym okresie inicjują sprawy formalne względem najlepszego terminu rozpoczęcia budowy. Powinni o tym pomyśleć jak najszybciej właściciele działek o przeznaczeniu rolnym lub leśnym.

Pozwolenie na budowę w 2013 r.

budowa domu
Trudno uwierzyć, że Prawo budowlane było nowelizowane aż 70 razy. Wnoszone zmiany miały uprościć zawiłe zasady uzyskania pozwolenia na budowę, ale stało się na odwrót. Powstał chaos, w którym gubią się nawet urzędnicy. Co miałby wnieść Kodeks Budowlany w zastępstwie Prawa budowlanego?

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Decyzja o warunkach zabudowy

formalności
Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.