Osuszacze powietrza

Wilgoć na ścianie

fot. Wilgoć na ścianie

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.

Osuszacze pomieszczeń to urządzenia, które umożliwiają pozbycie się niechcianej wilgoci. Do wnętrz mieszkalnych należy wybrać osuszacz, który usuwa wilgoć z niewielkich powierzchni. Jest to urządzenie przydatne także w trakcie remontów, ponieważ pozwala na pozbycie się wilgoci technologicznej znajdującej się na świeżo położonych tynkach i wylewkach.

Odwilżacze powietrza można stosować tylko wtedy, gdy w domu jest izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Jeżeli ich nie ma, osuszacz będzie pobierał wilgoć z gruntu oraz zza ściany i wtedy może dojść do wzrostu zawilgocenia ścian.

Osuszacze powietrza dzielimy na:

osuszanie

fot. osuszanie

osuszacze kondensacyjne – są to pochłaniacze wilgoci, posiadające tzw. kompresor. Powietrze, które zasysa urządzenie jest początkowo skraplane w parowniku a woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W części zwanej skraplaczem, powietrze jest ponownie ogrzewane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura powietrza wydmuchiwanego jest cieplejsza o 2 stopnie Celsjusza.
Osuszanie powietrza przy pomocy tego rodzaju urządzenia jest bardzo skuteczne, jednak wydajność osuszaczy nie jest stała. Zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. Największa wydajność osiągają one przy temperaturze 3 stopni i wilgotności sięgającej 80%.
osuszacze absorpcyjne – to pochłaniacze wilgoci, które są wyposażone w rotor pokryty higroskopijną substancją. Wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor jest absorbowana, skraplana, a następnie trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Powietrze wydostające się na zewnątrz jest cieplejsze o ok. 10 stopni Celsjusza.

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, do jakiej wielkości metrażu jest on przeznaczony. Istotną kwestią jest także poziom hałasu, jaki urządzenie wytwarza oraz zużycie prądu. Warto także zastanowić się nad sposobem jego sterowania – elektronicznym lub mechanicznym. Ważne są także parametry podające zdolność urządzenia do oczyszczania powietrza z dymu, kurzu, roztoczy i pyłków, co jest istotne dla alergików i astmatyków.

Warto także zdecydować się na model, który będzie dobrze komponować się z wystrojem domowego wnętrza. Na rynku dostępna jest szeroka oferta osuszaczy w różnych kolorach. Ważny jest także ciężar osuszacza, który jest istotny podczas transportu lub podczas przenoszenia między pomieszczeniami. Zaletą niektórych urządzeń jest możliwość ustawienia w orientacji poziomej lub pionowej, a także wyświetlacze LED, które pokazują wilgotność powietrza czy temperaturę.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)