X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Osuszacze powietrza

Wilgoć na ścianie
Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.


Osuszacze pomieszczeń to urządzenia, które umożliwiają pozbycie się niechcianej wilgoci. Do wnętrz mieszkalnych należy wybrać osuszacz, który usuwa wilgoć z niewielkich powierzchni. Jest to urządzenie przydatne także w trakcie remontów, ponieważ pozwala na pozbycie się wilgoci technologicznej znajdującej się na świeżo położonych tynkach i wylewkach.

Odwilżacze powietrza można stosować tylko wtedy, gdy w domu jest izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Jeżeli ich nie ma, osuszacz będzie pobierał wilgoć z gruntu oraz zza ściany i wtedy może dojść do wzrostu zawilgocenia ścian.

Osuszacze powietrza dzielimy na:
osuszanie- osuszacze kondensacyjne – są to pochłaniacze wilgoci, posiadające tzw. kompresor. Powietrze, które zasysa urządzenie jest początkowo skraplane w parowniku a woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W części zwanej skraplaczem, powietrze jest ponownie ogrzewane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura powietrza wydmuchiwanego jest cieplejsza o 2 stopnie Celsjusza.
Osuszanie powietrza przy pomocy tego rodzaju urządzenia jest bardzo skuteczne, jednak wydajność osuszaczy nie jest stała. Zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. Największa wydajność osiągają one przy temperaturze 3 stopni i wilgotności sięgającej 80%.
- osuszacze absorpcyjne – to pochłaniacze wilgoci, które są wyposażone w rotor pokryty higroskopijną substancją. Wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor jest absorbowana, skraplana, a następnie trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Powietrze wydostające się na zewnątrz jest cieplejsze o ok. 10 stopni Celsjusza.

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, do jakiej wielkości metrażu jest on przeznaczony. Istotną kwestią jest także poziom hałasu, jaki urządzenie wytwarza oraz zużycie prądu. Warto także zastanowić się nad sposobem jego sterowania – elektronicznym lub mechanicznym. Ważne są także parametry podające zdolność urządzenia do oczyszczania powietrza z dymu, kurzu, roztoczy i pyłków, co jest istotne dla alergików i astmatyków.

Warto także zdecydować się na model, który będzie dobrze komponować się z wystrojem domowego wnętrza. Na rynku dostępna jest szeroka oferta osuszaczy w różnych kolorach. Ważny jest także ciężar osuszacza, który jest istotny podczas transportu lub podczas przenoszenia między pomieszczeniami. Zaletą niektórych urządzeń jest możliwość ustawienia w orientacji poziomej lub pionowej, a także wyświetlacze LED, które pokazują wilgotność powietrza czy temperaturę.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2016-08-14 07:46:33
Tagi do artykułu: wilgoć | grzyby | osuszacze
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Izolacja wentylacji

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Remont ścian po powodzi

remont
Opadająca woda odsłania najczęściej znaczne zniszczenia ścian. Początek lata to jednak dobry okres, aby przywrócić naszemu mieszkaniu dawny blask. Piotr Nowacki, ekspert marek Dekoral Professional i Sigma Coatings, pokazuje, jak przeprowadzić gruntowny remont ścian wewnętrznych...

Skuteczne farby na wilgoć i grzyby

LATEX SATINE – BIO
Wyjątkowo wilgotna aura ostatnich tygodni i skutki powodzi oznaczają często przykre dolegliwości pojawiające się w wielu mieszkaniach. Ciemne wykwity na ścianach i nieprzyjemny zapach stęchlizny oznaczają, że mamy do czynienia z grzybami pleśniowymi.
Praktyka uczy, że nie można lekceważyć pierwszych, najmniejszych nawet oznak pojawienia się tych nieproszonych gości. Nieusunięte w porę kolonie grzybów rozsiewają szybko nowe zarodniki, co bywa przyczyną ciężkich stanów alergicznych, czasami powodujących nawet przewlekłe choroby dróg oddechowych.