X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylatory
Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni. Na rynku dostępne są przeróżne wentylatory i nie wszystkie z nich mają śmigła, które kręcąc się z dużą prędkością wytwarzają hałas. Które najlepiej sprawdzą się jako wentylatory domowe i biurowe?


Wentylatory ze śmigłem
Wentylator marki First AustriaWentylatory ze śmigłem stojące i wentylatory sufitowe ze śmigłem wciąż stanowią największą grupę produktową tego rodzaju. Klasyczne modele biurkowe, o rozpiętości łopatek 40-50 cm mają zasięg nawet kilku metrów. Dzięki funkcji cyklicznego obrotu wirnika wokół osi pionowej chłodne powietrze może zapewnić ochłodę nawet kilku osobom w pomieszczeniu.
Wentylatory stojące ze skrzydłami wirnika o większej rozpiętości mają większy zasięg i wydajność, a teleskopowy stojak pozwala ustawić wentylator na wybranej wysokości.

Im większy i mocniejszy wiatrak śmigłowy, tym większy hałas powoduje podczas pracy na wysokich obrotach. To główna przyczyna, dla której nie powinno się ich kupować do biura. Praca w upalne dni w pomieszczeniu chłodzonym przez hałaśliwe urządzenie może być bardzo uciążliwa.

Wentylatory kolumnowe
termowentylatorWiatraki kolumnowe to urządzenia przypominające swoim wyglądem kolumny głośnikowe. We wnętrzu kolumn umieszczone są małe śmigiełka. Od niedawna na rynku dostępne są już modele wentylatorów kolumnowych bez śmigieł ale ich cena jest nawet kilkukrotnie wyższa. Są to ciche wentylatory, a ich praca nie powoduje podmuchu.

Wentylatory sufitowe
Wentylatory śmigłowe sufitowe montuje się na stałe do sufitu wykorzystując przy tym typową instalację elektryczną 230V. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowane oświetlenie (od jednego do trzech punktów świetlanych) i posiadają bezgłośne silniki. Można je stosować zarówno w biurze oraz kiedy grawitacyjna wentylacja w domu nie jest wystarczająca.

Wentylatory przemysłowe
W sprzedaży dostępne są także wentylatory o charakterze przemysłowym, takie jak wentylatory promieniowe i osiowe. Stanowią one element systemów chłodzących.

Wentylatory osiowe przypominają wyglądem dmuchawę bądź sprężarkę. Używa się ich w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i odpylających. Natomiast wentylatory promieniowe (odśrodkowe) służą do przetłaczania bardzo dużej ilości powietrza pod dużym ciśnieniem, dlatego zdają egzamin w roli wentylatorów kanałowych w kanałach okrągłych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-11 05:38:33
Tagi do artykułu: wentylatory | wiatraki | wentylacja
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Izolacja wentylacji

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia
15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek - znak zakazu palenia...

Pożegnaj tradycyjny wiatrak - nowe wentylatory Dyson

Wentylatory
Tradycyjne wentylatory elektryczne działają w oparciu o wiatrak, którego łopatki przecinają powietrze. Emitowany strumień jest nierównomierny i w związku z tym można odczuć nieprzyjemne podmuchy.

Mały grzejnik- duża moc

grzejnik kanałowy
Clima Canal firmy Jaga to prawdziwy produkt przyszłości. Niewielki, superwydajny grzejnik kanałowy łączy w sobie aż trzy systemy: grzewczy, wentylacyjny i klimatyzacyjny.

Instalacje

instalacje
O funkcjonalności domu, czy mieszkania nie stanowi jedynie układ pomieszczeń użytkowych i przestrzeni komunikacyjnych. Taki rozkład funkcjonalny jest podstawą do przemyślanej aranżacji wnętrz i lokalizacji urządzeń, które trzeba wygodnie podłączyć do instalacji.