X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylatory
Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni. Na rynku dostępne są przeróżne wentylatory i nie wszystkie z nich mają śmigła, które kręcąc się z dużą prędkością wytwarzają hałas. Które najlepiej sprawdzą się jako wentylatory domowe i biurowe?


Wentylatory ze śmigłem
Wentylator marki First AustriaWentylatory ze śmigłem stojące i wentylatory sufitowe ze śmigłem wciąż stanowią największą grupę produktową tego rodzaju. Klasyczne modele biurkowe, o rozpiętości łopatek 40-50 cm mają zasięg nawet kilku metrów. Dzięki funkcji cyklicznego obrotu wirnika wokół osi pionowej chłodne powietrze może zapewnić ochłodę nawet kilku osobom w pomieszczeniu.
Wentylatory stojące ze skrzydłami wirnika o większej rozpiętości mają większy zasięg i wydajność, a teleskopowy stojak pozwala ustawić wentylator na wybranej wysokości.

Im większy i mocniejszy wiatrak śmigłowy, tym większy hałas powoduje podczas pracy na wysokich obrotach. To główna przyczyna, dla której nie powinno się ich kupować do biura. Praca w upalne dni w pomieszczeniu chłodzonym przez hałaśliwe urządzenie może być bardzo uciążliwa.

Wentylatory kolumnowe
termowentylatorWiatraki kolumnowe to urządzenia przypominające swoim wyglądem kolumny głośnikowe. We wnętrzu kolumn umieszczone są małe śmigiełka. Od niedawna na rynku dostępne są już modele wentylatorów kolumnowych bez śmigieł ale ich cena jest nawet kilkukrotnie wyższa. Są to ciche wentylatory, a ich praca nie powoduje podmuchu.

Wentylatory sufitowe
Wentylatory śmigłowe sufitowe montuje się na stałe do sufitu wykorzystując przy tym typową instalację elektryczną 230V. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowane oświetlenie (od jednego do trzech punktów świetlanych) i posiadają bezgłośne silniki. Można je stosować zarówno w biurze oraz kiedy grawitacyjna wentylacja w domu nie jest wystarczająca.

Wentylatory przemysłowe
W sprzedaży dostępne są także wentylatory o charakterze przemysłowym, takie jak wentylatory promieniowe i osiowe. Stanowią one element systemów chłodzących.

Wentylatory osiowe przypominają wyglądem dmuchawę bądź sprężarkę. Używa się ich w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i odpylających. Natomiast wentylatory promieniowe (odśrodkowe) służą do przetłaczania bardzo dużej ilości powietrza pod dużym ciśnieniem, dlatego zdają egzamin w roli wentylatorów kanałowych w kanałach okrągłych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-11 05:38:33
Tagi do artykułu: wentylatory | wiatraki | wentylacja
 
    Najlepsze projekty domów