X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Szkodniki drzew

Mszyce
Drzewa w Polsce (zarówno w lasach i parkach) narażone są na zniszczenia mechaniczne, niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz ingerencję szkodników, które powodują anomalie rozwojowe i zakłócają ich gospodarkę hormonalną.

Jednym z najpopularniejszych gatunków, spotykanych w obszarach parków miejskich, jest mszyca. Jej wzmożona aktywność przypada w okresie wiosenno-letnim i przyczynia się do rozwoju grzybów sadzowych, które zajmują powierzchnie liści, zostawiając na nich charakterystyczny czarny nalot. Szacuje się, że w Polsce występuje kilkaset gatunków mszycy, żerujących na roślinach i utrudniających wymianę gazową pomiędzy nimi. Najpopularniejsze szkodniki drzew liściastych to: mszyca burakowa, mszyca bzowa i mszyca jabłoniowa. Natomiast szkodniki drzew iglastych stanowią w szczególności zagrożenie dla popularnych roślin ogrodowych takich jak sosna, kosodrzewina, cyprysik czy jałowiec.


Szkodniki w ogrodzieObok mszyc, masowo występującymi szkodnikami są także wielożerne motyle, takie jak: brudnica mniszka, zwójka zieloneczka czy białka wierzbówka. Samice motyli składają jaja na pniach i spodnich stronach liści. Gąsienice natomiast, w okresie wylęgania (przedwiośnie), żerują na młodych pączkach roślin i pozbawiają je liści. Wskutek gradacyjnego (masowego) występowania szkodników może dochodzić do częściowej lub całkowitej defoliacji.

Wśród szkodników, zagrażających drzewom, znajdują się także chrząszcze (hurmak olchowiec czy rynnica topolówka). Larwy owadów szkieletują liście, pozbawiając je miękiszu i skórki, co prowadzi do zasychania. Dorosłe chrząszcze atakują głównie topole i wierzby, wygryzając w liściach nieregularne otwory. Ich żerowanie wpływa niekorzystnie przede wszystkim na młode drzewa].

Roztocza to kolejny gatunek, zagrażający prawidłowemu rozwojowi drzew. Najpopularniejsze wśród nich są: przędziorek lipowiec, przędziorek chmielowiec i przędziorek głogowiec. Przędziorki żerują zazwyczaj na spodnich stronach liści, żywiąc się ich sokiem. Masowa ilość roztoczy powoduje brązowienie i usychanie liści, a nawet częściowe lub całkowite obumieranie roślin.

szkodnikIstnieje wiele sposobów walki ze szkodnikami na obszarach zieleni miejskiej, które powinny być poparte szczegółowymi analizami. Okres występowania niektórych z nich zbiega się z fazami rozwoju poszczególnych roślin, co można ustalić za pomocą tzw. wskaźników fenologicznych i skutecznie przeciwdziałać ich rozmnażaniu. W procesie ochrony drzew przed szkodnikami wykorzystuje się również pułapki feromonowe, czyli wabiące substancje zapachowe. Dzięki nim można określić termin roju szkodników i skutecznie zapobiegać ich rozprzestrzenianiu.

Ochroną drzew w tym zakresie powinni zajmować się specjaliści, którzy mogą udokumentować swoją wiedzę za pomocą odbytych kursów i dyplomu kierunkowej uczelni. Zabiegi ochronne na drzewach nie powinny bowiem zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, znajdującym się na zabezpieczanych terenach zieleni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-20 07:29:34
Tagi do artykułu: szkodniki | mszyce | sosna | przędziorki | szkodników
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

nornik
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.

Pielęgnacja roślin doniczkowych

kwiaty
Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?