Olej, lakier czy lakierobejca?

Emalia

fot. Emalia

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest oczekiwany rezultat: zachowanie naturalnego koloru drewna, albo całkowite przykrycie rysunku słojów. Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z tych materiałów daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

Jeśli chcemy zastosować kilka produktów dekoracyjnych na jednej powierzchni, to pamiętajmy, że lepiej nie łączyć ich bezpośrednio „jeden na drugim”. Jeśli drewno zostało wcześniej pomalowane lakierem, lakierobejcą lub emalią, liczmy się z tym, że inny środek po prostu spłynie. Podobnie – w drewno pokryte już lakierem, lakierobejcą lub emalią nie wniknie olej – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

W takiej sytuacji najlepiej podzielić powierzchnię, na której będziemy pracować, na obszary i każdy z nich potraktować innym produktem. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy i oryginalny efekt.

W naszym poradniku podpowiadamy, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne produkty, jaki rezultat można dzięki nim osiągnąć i na co zwracać uwagę przy ich odbiorze.

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Olej
Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to najlepiej sprawdzi się tu olej. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc przy tym żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem i wilgocią. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb, jesion oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki lub mopa.

Zobacz również: Domy kanadyjskie

Lakier
Inny rezultat uzyskamy, stosując lakier, który także pozwala podkreślić naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Jeśli przy malowaniu mebla lub elementu dekoracyjnego zdecydowaliśmy się na wersję kolorystyczną to pamiętajmy, że najlepiej unikać aplikacji wałkiem, który może nierówno rozprowadzać pigmenty. Zastanówmy się raczej nad pędzlem lub specjalnym aplikatorem. Powłoka jaka powstanie, będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Należy go nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu uzyskamy powierzchnię idealnie gładką i bez smug.

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Lakierobejca
Innym produktem ochronno-dekoracyjnym, który podobnie jak lakier nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk, jest lakierobejca. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest przeważnie dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Produkt ten najlepiej nakładać wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat dokładnie rozprowadzony za pomocą pędzla.

Emalia
Co jednak zrobić, jeśli rysunek i kolor drewna nam się nie podoba i najchętniej byśmy je przykryli? Z pomocą przychodzi nam emalia, która tworzy połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia, a do wyboru mamy całą paletę kolorów – od intensywnych żółci po heban. Jeśli nasze meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy tworzywa sztucznego, emalia doskonale sprawdzi się także i tu, ponieważ ma doskonałą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Bez obaw możemy też stosować emalię do malowania dziecięcych zabawek – należy szukać produktów spełniających europejską normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

Pamiętajmy o produktach szybkoschnących!
Jeśli zależy nam na tym, żeby prace ukończyć szybko, użyjmy produktów szybkoschnących, które zostały przygotowane na bazie wody. W przeciwieństwie do produktów rozpuszczalnikowych, maja niedrażniący zapach, a powierzchnia jest sucha po godzinie od pomalowania. Dzięki temu prace można ukończyć w jeden dzień – radzi Andrzej Wójcik.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)