Pokrzywa

bylina

fot. bylina

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) należy do rodziny pokrzywowatych. Jest jedną z bardziej znanych bylin występujących powszechnie nie tylko na terenie całej Europy, ale także w Afryce, Ameryce i Azji. Można ją spotkać na obrzeżach lasów, bezdrożach, nieużytkach, polanach czy w zaroślach. Jest także częstym gościem w przydomowych ogrodach, gdzie traktowana jest jako chwast.

Uprawa
Pokrzywa posiada czterokanciastą łodygę, osiągającą nawet do 1,5 metra wysokości. Liście pokrzywy są charakterystycznie piłkowane, a od spodu pokryte parzącymi włoskami. Roślina kwitnie od czerwca do października. Osobniki męskie mają delikatne i niepozorne kwiaty, natomiast żeńskie są zielonkawe i zebrane w podłużne wiechy.

Z racji tego, że pokrzywa występuje często na zróżnicowanym podłożu, bez problemu poradzi sobie zarówno na glebach żyznych, jak i tych uboższych. Nie jest dla niej problemem także zacienione stanowisko. Roślinę można bez problemu rozmnożyć zarówno poprzez nasiona, jak i kłącza.

Zobacz również: Wazony w rozmiarze XL
bylina

fot. bylina

Ta powszechnie uznawana za chwast roślina ma właściwości lecznicze. Posiada liczne substancje czynne m.in. witaminy C, K, B2, A, chlorofil, kwasy organiczne, żelazo, karoten, wapń, potas, garbniki i flawonoidy. Najwięcej wartości odżywczych wykazują rośliny o młodych liściach, czyli te ze zbioru wiosennego. Drugi zbiór dokonywany jest latem. Kłącza natomiast zbiera się jesienią lub wiosną, należy je oczyścić, umyć i wysuszyć.

Z pokrzywy można także przygotować nawóz. W tym celu liście i łodygi należy wrzucić do zbiornika z wodą na parę dni. Po fermentacji woda używana jest jako naturalny nawóz do podlewania i oprysku innych ogrodowych roślin. Taki nawóz nie tylko dostarcza wielu składników odżywczych ale także chroni rośliny przed pasożytami.

Zobacz również: Lantana pospolita

Właściwości i zastosowanie pokrzywy
Pokrzywa posiada coraz bardziej doceniane właściwości lecznicze. Bogactwo składników sprawia, że roślina ta ma dobroczynny wpływ na wiele pospolitych dolegliwości. Przede wszystkim działa przeciwkrwotocznie, stosowana jest do tamowania krwawień wewnętrznych. Posiada także właściwości moczopędne, bardzo często wykorzystywana jest przy problemach z układem moczowym i substancjami toksycznymi.
Dodatkowo pozytywnie działa na przewód pokarmowy, wspomagając przemianę materii. Łagodzi biegunki, obniża poziom cukru we krwi i zbija ciśnienie.
Pokrzywa znajduje swoje zastosowanie także w kosmetologii. Bardzo często jest składnikiem szamponów i płukanek do włosów. Dzięki niej włosy są wzmocnione, zregenerowane i ładnie błyszczą. Dodatkowo pokrzywa zmniejsza przetłuszczanie się włosów, a także wspomaga walkę z łupieżem.

Z pokrzywy można przyrządzać odwary, napary, wyciągi oraz soki. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek czy składnik zupy. Natomiast herbata z pokrzywy odtruwa organizm, a jej regularne picie może pomóc zwalczyć trądzik. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)