X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogrodzenie wokół domu

ogrodzenie
Ogrodzenie posesji stanowi wizytówkę domu. Warto zadbać, aby płot ogradzający posesję był estetycznie wykonany i dopasowany do stylu domu, a jednocześnie trwały i bezpieczny dla otoczenia. Podpowiadamy, czym ogrodzić posesję, aby dom był gustownie i solidnie zabezpieczony.


Ogrodzenie spełnia wiele funkcji. Oddziela dom od hałasu i kurzu a także utrudnia osobom postronnym wstęp na posesję. Warto zadbać, aby ten element małej architektury współgrał z wyglądem domu i podkreślał jego urodę, a także dobrze wyglądał na tle otoczenia. Ponadto dobrze, gdy ogrodzenie dopasowane jest do wielkości działki, by swoją kubaturą nie przytłaczało otoczenia.

Jakie ogrodzenie posesji?
To, z czego ogrodzenie posesji zostanie wykonane zależy nie tylko od upodobań domowników, ale także od architektury, w jakiej utrzymana jest bryła budynku. Wybór materiału do wykonania płotu zależy przede wszystkim od jego zalet i ceny – na rynku nie ma problemów z ich dostępnością.

ogrodzenie
Metal
Najefektowniejsze a zarazem najdroższe są ogrodzenia kute. Taki płot można zamówić według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie. Nieco tańszym rozwiązaniem są płoty żeliwne, które są odlewane w formach. Ich powierzchnia pokryta jest farbą lub materiałem, co zapobiega korozji. Natomiast najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka druciana. Najczęściej jest ona wykonana z drutu stalowego, powlekanego poliestrem lub tworzywem sztucznym. Taki rodzaj ogrodzenia pozwala na samodzielny montaż. Niestety minusem takiej siatki jest mało efektowny wygląd oraz to, że wszystko przez nią widać.

ogrodzenie
Drewno i kamień
Drewno i kamień to materiały, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Drewniane ogrodzenia buduje się przy użyciu sztachet, żerdzi lub bali. Wszystkie drewniane elementy ogrodzenia należy wcześniej starannie zaimpregnować specjalnym preparatem do drewna a także pomalować farbą. Płot wykonany z ogrodzenia może mieć wiele form – od płotu ze zwykłych sztachet, przez płot z desek lub bali drewnianych aż po solidny płot, którego przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, a wypełnienie stanowią deski.

ogrodzenie
Kamień natomiast jest nie tylko dużo trwalszym, ale także dużo droższym materiałem od drewna. Do budowy ogrodzeń używany jest najczęściej kamień łupany, cięty, a także kamień polny i rzeczne otoczaki. Tego rodzaju ogrodzenia doskonale znoszą zmienne warunki atmosferyczne, ale trzeba pamiętać, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Z kamienia można wznosić nie tylko mury, ale także słupki i cokoły ogrodzeń z wypełnieniami z innych materiałów, jak np. drewna czy metalu.

mur
Murowane
Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia wykonane z cegieł – licówki, klinkierowej lub pochodzącej np. z rozbiórki. Najlepiej nadaje się do tego cegła klinkierowa, która występuje w wielu kolorach. Dzięki temu nietrudno dopasować barwę płotu do koloru, w jakim wykonano elewację domu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się cegła klinkierowa, która w zależności od kąta padania promieni słonecznych zmienia barwę. Warto nadmienić, że klinkier jest materiałem bardzo wytrzymałym na zmieniające się warunki atmosferyczne - jest trwały, mrozoodporny oraz wodoodporny.

ogrodzenie
Inną możliwością jest ogrodzenie betonowe, które wykonywane jest z prefabrykowanych, betonowych segmentów. W zależności od upodobań, betonowy płot może być ażurowy lub lity. Mimo że materiał ten cechuje się dużą trwałością i mrozoodpornością, jego wygląd jest mniej atrakcyjny niż ogrodzenia wykonanego z cegły. Bardzo często są to ogrodzenia toporne i ciężkie w wyglądzie, co niejednokrotnie psuje wygląd całej posesji.
ogrodzenie
Ciekawym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem na odgrodzenie się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów może okazać się założenie żywopłotu. Taki płot odpowiednio zadbany oraz wypielęgnowany urzeka swoim wyglądem. Rośliny podkreślają urodę muru, ogrodzeń drewnianych, a nawet mało estetycznej siatki. Gęsta roślinność skutecznie chroni mieszkańców domu przed zanieczyszczeniami z ulicy, szczelnie odgradza od otoczenia, a jednocześnie sprawia, że ogród jest przytulniejszy. Jednak warto wiedzieć, że proces wzrastania żywopłotu jest dość długi i upłynie trochę czasu zanim będzie on okazały i reprezentacyjny.

ogrodzenie
Na niewielkie działki ogrodzone siatką można wybrać pnącza, które potrzebują mniej miejsca niż krzewy czy drzewa. Odpowiednimi roślinami będzie bluszcz, winobluszcz, winorośl, powojnik, rdest czy róże pnące. Większe żywopłoty można formować zarówno z roślin liściastych, jak i z iglastych. Najpopularniejszymi roślinami liściastymi, z których można formować żywopłoty są ligustr, forsycja i grab. Natomiast wśród roślin iglastych dużą popularnością cieszą się cis pospolity, jałowiec, kosodrzewina czy świerk kłujący.

Interesującym sposobem na oddzielenie ogrodowej przestrzeni są ogrodzenia wykonane z wiklinowych paneli ogrodzeniowych, płotki wiklinowe czy ogrodzenia z gałęzi. Ich dekoracyjny wygląd może w znacznym stopniu ozdobić każdą aranżację, dodając jej przy tym wyjątkowego charakteru lub podkreślając jej styl. Materiały, z których takie ciekawe ogrodzenia są wykonane, idealnie pasują do ogrodowych aranżacji utrzymanych w stylu naturalistycznym lub wiejskim.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
2016-05-06 05:52:26
Tagi do artykułu: mała architektura | ogrodzenia kute | ogrodzenia | klinkier | żywopłoty | Róże pnące
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mała architektura z klinkieru - przegląd możliwości

ogrodzenie
Ogrodzenie domu, grill, kwietnik – to tylko niektóre z elementów architektonicznych, które możemy stworzyć z cegły klinkierowej. Popularność elementów małej architektury ogrodowej wynika przede wszystkim z niepowtarzalnego, klasycznego stylu oraz długoletniej wytrzymałości takich budowli.

Ogrodzenie i mała architektura - kompleksowe rozwiązanie

ścieżki
Estetyczne ogrodzenie i uporządkowane otoczenie posesji jest wizytówką mieszkających w nim osób. Już na etapie projektowania domu warto opracować plan zagospodarowania przestrzeni. Koncepcja powinna zawierać m.in. projekt ogrodzenia, planowaną przestrzeń na ogród oraz przewidzieć miejsca dla ruchu pieszego, samochodów i miejsce rekreacji.

Gabiony

ogród
Konstrukcje gabionowe początkowo były dedykowane budownictwu inżynieryjnemu. Teraz coraz śmielej pojawiają się przestrzeni miejskiej i w przydomowych ogrodach, znajdując zastosowanie małej architekturze. Zobacz, dlaczego gabiony firmy Betafence podbijają serca tych, którzy chcą podkreślić swoją wyjątkowość.

Instrukcja montażu murku gabionowego

ogrody
Murki gabionowe z paneli, firmy Betafence zostały zaprojektowane z zmyślą o samodzielnym montażu. To bardzo efektowne elementy małej architektury, które można wykorzystać do każdego typu aranżacji ogrodowej.