Nowy ogród krok po kroku

Zakładanie ogrodu

fot. Zakładanie ogrodu

Stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli odpoczywać, robić przyjęcia czy czy po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu jest niemal tak istotne jak budowa domu. Aby nasz ogród wyglądał ładnie, nie sprawiał zbyt wielu kłopotów, a przede wszystkim był funkcjonalny, warto wcześniej zaplanować wszystkie istotne prace.

Pierwszym a zarazem jednym z ważniejszych kroków w projektowaniu ogrodów jest pomysł. Inspiracje można znaleźć w książkach, pismach ogrodniczych czy na stronach internetowych. Pomysł na swój własny ogród można także znaleźć obserwując inne ogrody.
Planując ogród trzeba wziąć pod uwagę jaki tryb życia prowadzimy, ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu. Dobrze zaprojektowany ogród odpowiada potrzebom użytkowników. Warto zastanowić się jakie elementy małej architektury ogrodowej chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie: altanki, grill ogrodowy, oczko wodne czy ogródek warzywny. Jeżeli mamy dzieci, warto przeznaczyć kawałek ogrodu na miejsce zabaw dla najmłodszych.

Zakładanie ogrodu

Przeczytaj również: Latarnia starego sługi

fot. Zakładanie ogrodu

Kiedy odpowiemy sobie na te podstawowe pytania możemy zabrać się za rozrysowanie planu naszego przyszłego ogrodu. Najlepsza skala do projektowania to 1:100. Aby rysowanie było łatwiejsze, można użyć papieru milimetrowego. Na planie trzeba zaznaczyć granice działki oraz istniejące już obiekty takie jak dom, garaż, różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze oraz różnice wysokości w terenie. Ważne, aby za pomocą kółek nanieść na nasz projekt średnice istniejących drzew, zarówno tych które znajdują się w granicach naszej działki jak i na samej granicy – mogą one rzucać cień na nasze rabaty. Jeżeli na naszej działce rosną jakieś krzewy, to zaznaczamy je w taki sam sposób.
Bardzo ważnym elementem jest zaznaczenie na planie wszystkich instalacji – elektrycznych, sanitarnych i gazowych. Podczas projektowania ogrodu trzeba pamiętać o tym, aby nie sadzić nad nimi drzew.

Baner grill

fot. Baner grill

Projektując nasz ogród, warto na samym początku podzielić go strefy:
– tzw. przedogródek, czyli przestrzeń znajdującą się przed budynkiem. W tej strefie warto sadzić rośliny, które najdłużej będą dekoracyjne. Ścieżki powinny zapewnić szybki i bezkolizyjny dostęp do furtki czy garażu. Podczas budowania ścieżki ogrodowej z pewnością przydatny będzie artykuł pt." Ogrodowa ścieżka";
wypoczynkowa – zazwyczaj znajduje się znajduje się za budynkiem. W tej strefie znajduje się taras, altana, grill ogrodowy, duży trawnik umożliwiający zabawy i gry czy mały placyk zabaw dla najmłodszych. Jak założyć i pielęgnować piękny trawnik przeczytasz w artykułach pt. Trawnik;
gospodarcza – strefa ta powinna znajdować się na uboczu naszej działki. Znajduje się tam śmietnik, kompostownik czy też domek gospodarczy.

Ogród pełen bylin

fot. Ogród pełen bylin

Projektowanie naszego zielonego miejsca warto rozpocząć od zaznaczania ścieżek. Powinny one prowadzić do celu np. do punktu widokowego lub wyjątkowego zakątka. Drogi prowadzące do różnych miejsc w ogrodzie powinny być utworzone z materiałów utwardzonych, widocznych nawet w nocy, a ścieżki ogrodowe tak wyznaczone, aby łączyły wszystkie ważniejsze miejsca. Należy pamiętać o tym aby pasowały stylem do całego charakteru ogrodu.
Planując zagospodarowanie ogrodu, trzeba zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniał. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród był miejscem dla dzieci – z piaskownicą, placykiem zabaw – powinniśmy ograniczyć roślinność.
Taras na którym organizujemy spotkania towarzyskie i rodzinne przyjęcia powinien być tak przemyślany, aby można na nim opalać się czy ustawiać stół do gry w ping-ponga.
Przed końcowym etapem, jakim jest posadzenie roślin, należy wykonać elementy małej architektury ogrodowej czyli schody, pergole, trejaże, oczka wodne czy altany. Dzięki nim ogród będzie urozmaicony i wygodny w użytkowaniu.
Bardzo ważną częścią ogrodu jest nawodnienie. Podczas pielęgnacji ogrodu bardzo dużo czasu zajmuje podlewanie, dlatego warto zastanowić się nad założeniem systemu nawadniającego, który może być w pełni zautomatyzowany. O tym w jaki sposób nawadniać rośliny ogrodowe można przeczytać w artykule pt: "Jak podlewać rośliny ogrodowe".
Kiedy już wszystkie elementy małej architektury ogrodowej i systemu nawadniającego mamy rozplanowane, możemy zacząć wprowadzać rośliny do naszego ogrodu. Na samym początku sadzimy drzewa, a obsadzanie rabat kwietnych na końcu.

oczko wodne

fot. oczko wodne

Dobierając roślinność warto zadbać o gatunki kwitnące w różnych porach roku.
Podczas zakładania ogrodu, bardzo pomocny może okazać się nasz dział "Urządzamy ogród".
Dzięki temu nasz ogród będzie atrakcyjny prawie przez cały rok.
Kompozycje roślinne można tworzyć z gatunków o tej samej tonacjo kolorystycznej lub kontrastowym zabarwieniu. Prócz koloru, bardzo istotnym elementem jest bryła oraz faktura.
Warto wiedzieć, że zbyt duża różnorodność gatunków może sprawić wrażenie chaosu, nieładu oraz zmniejszyć optycznie przestrzeń. Zwartą zieleń warto zastosować kiedy chcemy zasłonić mało atrakcyjny widok np. za płotem lub wydzielić cichy, wypoczynkowy zakątek.

W projektowaniu ogrodu mogą pomóc nam programy specjalnie do tego przeznaczone. Jednym z bardziej znanych programów jest Virtual Garden. Program ten umożliwia nam naniesienie na plan ogrodu wszystkich zaprojektowanych elementów.
Dzięki takim pomocom, możemy zobaczyć wizualizację naszego przyszłego , wymarzonego ogrodu.Trawnik bez tajemnic

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)