X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Nowy ogród krok po kroku

Zakładanie ogrodu
Stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli odpoczywać, robić przyjęcia czy czy po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu jest niemal tak istotne jak budowa domu. Aby nasz ogród wyglądał ładnie, nie sprawiał zbyt wielu kłopotów, a przede wszystkim był funkcjonalny, warto wcześniej zaplanować wszystkie istotne prace.


Pierwszym a zarazem jednym z ważniejszych kroków w projektowaniu ogrodów jest pomysł. Inspiracje można znaleźć w książkach, pismach ogrodniczych czy na stronach internetowych. Pomysł na swój własny ogród można także znaleźć obserwując inne ogrody.
Planując ogród trzeba wziąć pod uwagę jaki tryb życia prowadzimy, ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu. Dobrze zaprojektowany ogród odpowiada potrzebom użytkowników. Warto zastanowić się jakie elementy małej architektury ogrodowej chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie: altanki, grill ogrodowy, oczko wodne czy ogródek warzywny. Jeżeli mamy dzieci, warto przeznaczyć kawałek ogrodu na miejsce zabaw dla najmłodszych.Zakładanie ogroduKiedy odpowiemy sobie na te podstawowe pytania możemy zabrać się za rozrysowanie planu naszego przyszłego ogrodu. Najlepsza skala do projektowania to 1:100. Aby rysowanie było łatwiejsze, można użyć papieru milimetrowego. Na planie trzeba zaznaczyć granice działki oraz istniejące już obiekty takie jak dom, garaż, różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze oraz różnice wysokości w terenie. Ważne, aby za pomocą kółek nanieść na nasz projekt średnice istniejących drzew, zarówno tych które znajdują się w granicach naszej działki jak i na samej granicy – mogą one rzucać cień na nasze rabaty. Jeżeli na naszej działce rosną jakieś krzewy, to zaznaczamy je w taki sam sposób.
Bardzo ważnym elementem jest zaznaczenie na planie wszystkich instalacji - elektrycznych, sanitarnych i gazowych. Podczas projektowania ogrodu trzeba pamiętać o tym, aby nie sadzić nad nimi drzew.

Baner grillProjektując nasz ogród, warto na samym początku podzielić go strefy:
– tzw. przedogródek, czyli przestrzeń znajdującą się przed budynkiem. W tej strefie warto sadzić rośliny, które najdłużej będą dekoracyjne. Ścieżki powinny zapewnić szybki i bezkolizyjny dostęp do furtki czy garażu. Podczas budowania ścieżki ogrodowej z pewnością przydatny będzie artykuł pt." Ogrodowa ścieżka";
- wypoczynkowa – zazwyczaj znajduje się znajduje się za budynkiem. W tej strefie znajduje się taras, altana, grill ogrodowy, duży trawnik umożliwiający zabawy i gry czy mały placyk zabaw dla najmłodszych. Jak założyć i pielęgnować piękny trawnik przeczytasz w artykułach pt. Trawnik;
- gospodarcza – strefa ta powinna znajdować się na uboczu naszej działki. Znajduje się tam śmietnik, kompostownik czy też domek gospodarczy.

Ogród pełen bylinProjektowanie naszego zielonego miejsca warto rozpocząć od zaznaczania ścieżek. Powinny one prowadzić do celu np. do punktu widokowego lub wyjątkowego zakątka. Drogi prowadzące do różnych miejsc w ogrodzie powinny być utworzone z materiałów utwardzonych, widocznych nawet w nocy, a ścieżki ogrodowe tak wyznaczone, aby łączyły wszystkie ważniejsze miejsca. Należy pamiętać o tym aby pasowały stylem do całego charakteru ogrodu.
Planując zagospodarowanie ogrodu, trzeba zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniał. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród był miejscem dla dzieci – z piaskownicą, placykiem zabaw – powinniśmy ograniczyć roślinność.
Taras na którym organizujemy spotkania towarzyskie i rodzinne przyjęcia powinien być tak przemyślany, aby można na nim opalać się czy ustawiać stół do gry w ping-ponga.
Przed końcowym etapem, jakim jest posadzenie roślin, należy wykonać elementy małej architektury ogrodowej czyli schody, pergole, trejaże, oczka wodne czy altany. Dzięki nim ogród będzie urozmaicony i wygodny w użytkowaniu.
Bardzo ważną częścią ogrodu jest nawodnienie. Podczas pielęgnacji ogrodu bardzo dużo czasu zajmuje podlewanie, dlatego warto zastanowić się nad założeniem systemu nawadniającego, który może być w pełni zautomatyzowany. O tym w jaki sposób nawadniać rośliny ogrodowe można przeczytać w artykule pt: "Jak podlewać rośliny ogrodowe".
Kiedy już wszystkie elementy małej architektury ogrodowej i systemu nawadniającego mamy rozplanowane, możemy zacząć wprowadzać rośliny do naszego ogrodu. Na samym początku sadzimy drzewa, a obsadzanie rabat kwietnych na końcu.
oczko wodneDobierając roślinność warto zadbać o gatunki kwitnące w różnych porach roku.
Podczas zakładania ogrodu, bardzo pomocny może okazać się nasz dział "Urządzamy ogród".
Dzięki temu nasz ogród będzie atrakcyjny prawie przez cały rok.
Kompozycje roślinne można tworzyć z gatunków o tej samej tonacjo kolorystycznej lub kontrastowym zabarwieniu. Prócz koloru, bardzo istotnym elementem jest bryła oraz faktura.
Warto wiedzieć, że zbyt duża różnorodność gatunków może sprawić wrażenie chaosu, nieładu oraz zmniejszyć optycznie przestrzeń. Zwartą zieleń warto zastosować kiedy chcemy zasłonić mało atrakcyjny widok np. za płotem lub wydzielić cichy, wypoczynkowy zakątek.

W projektowaniu ogrodu mogą pomóc nam programy specjalnie do tego przeznaczone. Jednym z bardziej znanych programów jest Virtual Garden. Program ten umożliwia nam naniesienie na plan ogrodu wszystkich zaprojektowanych elementów.
Dzięki takim pomocom, możemy zobaczyć wizualizację naszego przyszłego , wymarzonego ogrodu.Trawnik bez tajemnic
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-02-24 17:45:57
Tagi do artykułu: ogród | altany | Oczko wodne | rabaty | krzewy | ścieżki
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodowe ścieżki

ścieżka
Ścieżki ogrodowe mają na celu poprowadzenie nas suchą stopą po ogrodzie. Mogą prowadzić w kierunku ciekawej grupy roślin, do domu, nad oczko wodne lub do miejsca wypoczynkowego z altanką. Nie powinno być ich wiele w naszym ogrodzie, ponieważ zbyt dużo powierzchni utwardzonej może zrobić przytłaczające wrażenie. Może także stać się problemem z odprowadzaniem wody deszczowej.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Byliny miejsc suchych

kwiaty
Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce, czy posiadając kawałek leśnego terenu porośniętego starymi świerkami będziemy w stanie stworzyć przepiękny zakątek? Czy nieurodzajna, szybko wypłukująca dodatki użyźniające gleba może stać się podłożem pod urokliwą rabatę? Oczywiście! Odpowiednie gatunki i starannie przygotowana gleba rozwiążą wszystkie nasze obawy.

Cień nie jest wadą

ogród
Wymarzony ogród ocieniony koronami starych drzew tak różny jest od skąpanej w słońcu rabaty, bardziej tajemniczy i urokliwy. Czarowne baśnie z czasów dzieciństwa mogą odżyć na nowo, z każdym kolejnym kwiatem i srebrzysto-zielonym liściem, szczególnie w grze światła i cienia.