X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak usunąć silikon sanitarny?

silikon
Kiedy spoiny silikonowe w łazience tracą swój estetyczny wygląd żółknąc i pokrywając się pleśnią oznacza to, że trzeba je usunąć i zastąpić nowymi. W jaki sposób szybko i dokładnie pozbyć się starego silikonu w spoinach?

Silikon dzięki swojej elastyczności i szczelności jest najpopularniejszym uszczelniaczem stosowanym do łączenia materiałów rożnego typu. Niestety pod wpływem wilgoci szybko traci swoje walory estetyczne żółknąc i pokrywając się pleśnią. Ze względu na doskonałą przyczepność, spoiny silikonowe trudno jest usunąć, nie tylko ze spoin ale także z rąk i odzieży.


Mechaniczne usuwanie silikonu sanitarnego
uszczelnianieUsuwanie fugi silikonowej przy pomocy noża do tapet lub szpachli to niedokładne, wyczerpujące i czasochłonne zajęcie. Na dodatek łatwo w ten sposób uszkodzić sanitariaty i glazurę.
Na szczęście w sklepach budowlanych można kupić specjalne preparaty, dzięki którym zmywanie silikonu jest proste i dokładne. Takie produkty posiada w swojej ofercie między innymi marka SELENA.
Środek do usuwania starego silikonu aplikuje się na jego powierzchnię. Jego warstwa musi być trzykrotnie grubsza od spoiny. Następnie należy odczekać ok. 12 godzin, po upływie których można usunąć rozpuszczony silikon przy pomocy ręcznika papierowego lub wilgotnej gąbki.
Preparat nie tylko usuwa starą spoinę ale jednocześnie przygotowuje powierzchnię do aplikacji nowego uszczelniacza.

Czym usunąć silikon z dłoni, narzędzi i zabrudzonych powierzchni?
uszczelnianieBardzo często podczas aplikacji nowych spoin, silikon brudzi klejone powierzchnie poza obrębem fugi. Jego nadmiar przeważnie ścieramy palcami. Ale jak usunąć silikon z dłoni? Zanim produkt utwardzi się, można go łatwo wytrzeć przy pomocy ręcznika papierowego. Jeśli ręce wciąż będą pokryte warstwą silikonu, należy odczekać aż wyschnie a następnie zmyć go wodą z mydłem. Zaschnięty silikon z narzędzi można już tylko zdrapać lub użyć preparatu do zmywania silikonu.
Co zrobić, jeśli silikon wybrudzi ubranie? Usuwanie silikonu z odzieży jest bardzo trudne. Jeśli to niewielkie zabrudzenie, można go delikatnie wyskubać. Niektórzy radzą, by użyć zimnej wody i papieru, wówczas silikon powinien zrolować się w kulki i odczepić od tkaniny. Można także postąpić tak, jak w przypadku gumy do żucia wgniecionej w ubranie. Aby ją usunąć, ciuch należy włożyć do zamrażarki. Kiedy guma zamarznie, wystarczy ją wykruszyć spomiędzy włókien.
Duże zabrudzenia niestety niszczą trwale ubrania, dlatego aplikując silikon warto znaleźć w szafie odzież, której nie będzie żal wyrzucić do śmieci.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-10 09:25:57
Tagi do artykułu: spoiny | pleśń | silikon | Fugi | uszczelniacze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Usuwanie silikonu sanitarnego

silikon
Spoiny silikonowe, z racji swojej szczelności i elastyczności, są stosowane w łazienkach do uszczelniania i łączenia materiałów różnego typu. Jednak ze względu na skład chemiczny silikonu oraz warunki panujące w łazience po pewnym czasie żółkną lub pokrywają się pleśnią, tracąc swoje walory estetyczne. Należy wówczas usunąć silikon i zastąpić go nowym.

Duża wilgotność powietrza oraz temperatury panujące w łazience, powodują powstawanie pleśni na powierzchni spoin...

Wszechstronne zastosowanie silikonu akrylowego

uszczelnianie
W grupie uszczelniaczy firmy Selena znajduje się Silikon akrylowy Tytan Professional. Produkt ten posiada cechy typowe dla silikonów, jak krótki czas utwardzania złącza oraz jego wodoszczelność, a także właściwe dla akryli – brak zapachu oraz możliwość malowania i szlifowania spoiny.

ABC spoinowania

fugowanie
Wypełnianie spoin zaprawą do fugowania lub silikonem porównać można z nadaniem dziełu ostatecznego szlifu, decydującego o efekcie. Żeby go osiągnąć, przestrzegać trzeba kilku prostych zasad. Oto ich mały przegląd.

Fuga jak malowana

fuga
Dobrze dobrana fuga ma za zadanie nie tylko dopełnić płytki. Może być ich niebanalną ozdobą. Kiedy więc po latach użytkowania fuga straci kolor lub pojawią się na niej szare plamy czy – co gorsza – czarny nalot, trzeba ją poddać renowacji.