X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Układanie paneli podłogowych

panele laminowane_slider
Panele podłogowe są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć podłogowych. Tego rodzaju podłoga charakteryzuje się wysoką jakością oraz dużą odpornością na ścieranie. Szeroki wybór dekorów umożliwia dobranie odpowiedniego wzoru do wystroju domowego wnętrza. Dodatkowo ich prosty montaż sprawia, że są chętnie wybierane zarówno do nowych, jak i remontowanych pomieszczeń.


Cieszące się dużym zainteresowaniem panele mogą mieć różne krawędzie, co ma swoje przełożenie na wybór metody montażu. Jeszcze do niedawna wszystkie były układane na klej. Obecnie istnieje kilka systemów bezklejowych, które pozwalają na samodzielny montaż podłogi.

Układanie paneli
montaż podłogiPrzed rozpoczęciem prac należy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia, a następnie rozplanować układanie elementów tak, aby ilość odpadów była jak najmniejsza.

Bezpośrednio pod panele podłogowe warto zastosować folię paroizolacyjną, która zabezpiecza je przed wilgocią. Na folię układa się podkład, który ma za zadanie wyrównać nierówności oraz wytłumić całą powierzchnię. Na tak przygotowane podłoże można układać panele.

Sposoby układania paneli
Bezklejowy system układania paneli jest łatwiejszym, czystszym i szybszym sposobem na nową podłogę. Ze względu na sposób łączenia można wyróżnić:
- panele z wpustem i wypustem – tego rodzaju panele przystosowane są do łączenia przy użyciu kleju, który nakładany jest na wpusty. Następnie do wpustu przykłada się wypust. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością kleju. Jeżeli do tego dojdzie, jego nadmiar należy niezwłocznie zetrzeć wilgotną ściereczką. W ten sposób trzy sklejone rzędy należy ścisnąć ściskami na 20 minut, dzięki którym można uniknąć szczelin między panelami. Następnie, kolejne rzędy układa się, dokładnie dociskając każdy element. Układając podłogę należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych na styku posadzki ze ścianą. Po ułożeniu całej podłogi należy odczekać 12-15 godzin, aż klej wyschnie.
panele podłogowe- panele zatrzaskowe – układanie tego rodzaju paneli polega na spinaniu ich dłuższymi krawędziami, które mają specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty i tworzą specjalny zaczep. Aby lepiej dopasować panele, można delikatnie je dobijać. Należy jednak pamiętać, żeby nie uderzać bezpośrednio w panel, ale w specjalny klocek. Prawidłowo zamontowane panele mają prawie niewidoczne miejsca łączenia.
- montaż paneli z użyciem gumek uszczelniających – ten sposób ułożenia podłogi przeważnie wykonywany jest przez specjalistyczne ekipy. Panele mają na krawędziach specjalne wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się dwa rodzaje gumek, które spełniają funkcje dylatujące i uszczelniające.
W trakcie układania w poprzecznych i podłużnych rynienkach układa się odpowiednio przyciętą niebieską uszczelkę. Następnie dokłada się kolejną deskę, a w poprzeczne szczeliny wciska kolejną, bardziej dekoracyjną brązową uszczelkę. Przy użyciu specjalnego przyrządu wciska się ją także w krawędzie podłużne. Gumowe uszczelki między panelami mają za zadanie chronić posadzkę przed wodą.

Projekt układania paneli nie jest potrzebny. Natomiast już ułożoną podłogę warto odpowiednio wykończyć, montując listwy z PVC lub drewna. Mogą być one montowane przy pomocy kleju lub kołków montażowych. Należy wiedzieć, że są one montowane do ściany, a nie do podłogi. Takie wykończenie podłogi wpływa nie tylko na jej estetykę, ale także na stabilność całej podłogi.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2016-07-14 10:23:25
Tagi do artykułu: panele podłogowe | montaż | podłogi
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi Galeria Panele Panele    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
Okoń H.Alter

Wyjątkowy parkiet

Wróciła moda na inspirację tradycją i kulturą w architekturze i wnętrzach, można więc i należy czerpać z naszego bogatego dorobku architektonicznego kultywując go i przekazując.
Korek

Ściany i podłogi korkowe

Korek to nic innego jak zebrana z dębu korkowego kora, która początkowo leżakuje sobie na powietrzu, a następnie jest gotowana w wodzie lub nad parą. Dzięki tym procesom staje się ona miękka i elastyczna. Następnie zostaje poddana procesom technologicznym, które umożliwiają wytworzenie z niej płytek i paneli podłogowych, płyt ściennych, tapet, mat podkładowych czy też płyt izolujących.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Montaż podłogi bez tajemnic, układanie paneli

Montaż paneli - wsuwanie pod kątem
Niezależnie od tego czy planujemy sami zająć się układaniem paneli podłogowych, czy zatrudnić do tego wykwalifikowaną ekipę powinniśmy być świadomi zasad obowiązujących podczas prawidłowego ich montażu. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnego uszkodzenia podłogi, a w skrajnym przypadku utraty gwarancji.

Panele inspirowane naturą

Panele Świerk tatrzański z kolekcji Presto Structure marki Classen
Podróże kształcą, ale mogą również inspirować. Pamiątki, które przywozimy z wakacji mają nam przypominać klimat niezwykłych miejsc. Być może zachwycające pejzaże czy zabytki kultury natchną nas także pomysłami przy aranżacji wnętrz. Panele podłogowe Świerk tatrzański z kolekcji Presto Structure marki Classen oczarują nie tylko miłośników górskich wypraw, ale również tych, którzy poszukują niebanalnych rozwiązań.

Mozaikowe panele w wielkomiejskim stylu

panele podłogowe
Wyjątkowa kolorystyka oraz drewniana, zróżnicowana struktura paneli podłogowych, nada głębii i wyrazistości każdemu wnętrzu. Panele Varilla Giordano marki Classen, poprzez swój mozaikowy wzór wprowadzą do pomieszczenia specyficzny klimat egzotyki...

Panele o szklanym połysku

salon
Znaczenie koloru dla naszego życia jest oczywiste i niepodważalne. To od niego w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, to on wytycza trendy w modzie, jest natchnieniem projektantów i muzą artystów. On też niepodzielnie króluje w naszych wnętrzach i to właśnie jemu zadedykowana została nowa kolekcja podłóg Color firmy WITEX...