Układanie paneli podłogowych

panele laminowane_slider

fot. panele laminowane_slider

Panele podłogowe są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć podłogowych. Tego rodzaju podłoga charakteryzuje się wysoką jakością oraz dużą odpornością na ścieranie. Szeroki wybór dekorów umożliwia dobranie odpowiedniego wzoru do wystroju domowego wnętrza. Dodatkowo ich prosty montaż sprawia, że są chętnie wybierane zarówno do nowych, jak i remontowanych pomieszczeń.

Cieszące się dużym zainteresowaniem panele mogą mieć różne krawędzie, co ma swoje przełożenie na wybór metody montażu. Jeszcze do niedawna wszystkie były układane na klej. Obecnie istnieje kilka systemów bezklejowych, które pozwalają na samodzielny montaż podłogi.

Układanie paneli

montaż podłogi

fot. montaż podłogi

Przed rozpoczęciem prac należy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia, a następnie rozplanować układanie elementów tak, aby ilość odpadów była jak najmniejsza.

Bezpośrednio pod panele podłogowe warto zastosować folię paroizolacyjną, która zabezpiecza je przed wilgocią. Na folię układa się podkład, który ma za zadanie wyrównać nierówności oraz wytłumić całą powierzchnię. Na tak przygotowane podłoże można układać panele.

Zobacz również: Miękka obróbka komina

Sposoby układania paneli
Bezklejowy system układania paneli jest łatwiejszym, czystszym i szybszym sposobem na nową podłogę. Ze względu na sposób łączenia można wyróżnić:
panele z wpustem i wypustem – tego rodzaju panele przystosowane są do łączenia przy użyciu kleju, który nakładany jest na wpusty. Następnie do wpustu przykłada się wypust. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością kleju. Jeżeli do tego dojdzie, jego nadmiar należy niezwłocznie zetrzeć wilgotną ściereczką. W ten sposób trzy sklejone rzędy należy ścisnąć ściskami na 20 minut, dzięki którym można uniknąć szczelin między panelami. Następnie, kolejne rzędy układa się, dokładnie dociskając każdy element. Układając podłogę należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych na styku posadzki ze ścianą. Po ułożeniu całej podłogi należy odczekać 12-15 godzin, aż klej wyschnie.

panele podłogowe

fot. panele podłogowe

panele zatrzaskowe – układanie tego rodzaju paneli polega na spinaniu ich dłuższymi krawędziami, które mają specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty i tworzą specjalny zaczep. Aby lepiej dopasować panele, można delikatnie je dobijać. Należy jednak pamiętać, żeby nie uderzać bezpośrednio w panel, ale w specjalny klocek. Prawidłowo zamontowane panele mają prawie niewidoczne miejsca łączenia.
montaż paneli z użyciem gumek uszczelniających – ten sposób ułożenia podłogi przeważnie wykonywany jest przez specjalistyczne ekipy. Panele mają na krawędziach specjalne wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się dwa rodzaje gumek, które spełniają funkcje dylatujące i uszczelniające.
W trakcie układania w poprzecznych i podłużnych rynienkach układa się odpowiednio przyciętą niebieską uszczelkę. Następnie dokłada się kolejną deskę, a w poprzeczne szczeliny wciska kolejną, bardziej dekoracyjną brązową uszczelkę. Przy użyciu specjalnego przyrządu wciska się ją także w krawędzie podłużne. Gumowe uszczelki między panelami mają za zadanie chronić posadzkę przed wodą.

Projekt układania paneli nie jest potrzebny. Natomiast już ułożoną podłogę warto odpowiednio wykończyć, montując listwy z PVC lub drewna. Mogą być one montowane przy pomocy kleju lub kołków montażowych. Należy wiedzieć, że są one montowane do ściany, a nie do podłogi. Takie wykończenie podłogi wpływa nie tylko na jej estetykę, ale także na stabilność całej podłogi. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)