X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wyciszyć mieszkanie?

wełna mineralnaCisza to standard na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. Chodź brzmi to strasznie to tak właśnie jest. Bo przecież mało kto ma możliwość (przede wszystkim finansową) uciec przed hałaśliwym sąsiadem czy przed zgiełkiem miasta. W wolny dzień o poranku nawet dźwięk koszonej trawy wydaje nam się hałasem nie do zniesienia. A przecież wystarczy kilka prostych zabiegów, a nasze mieszkanie zmieni się w oazę spokoju.


Zgodnie z obowiązującymi normami poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 decybeli w dzień i 30 w nocy. Wyciszanie najlepiej robić na etapie budowy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy zadbanie o izolację akustyczną jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Na pierwszy ogień powinno iść wyciszenie pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Najważniejsze jest wygłuszanie ścian. Należy stosować materiały dźwiękochłonne:
- wełnę mineralną;


- watę szklaną.
Wbrew pozorom wyciszenie ścian nie powinno być wykonane ze styropianu. Nie dość, że styropian nie wytłumi hałasu to jeszcze pogorszy izolacyjność akustyczną. Cały proces wyciszenia polega na zamontowaniu z w/w materiałów ekranów akustycznych, poprzez ułożenie ich na ruszcie i zasłonięcie płytami gipsowo-kartonowymi. W celu zwiększenia izolacyjności akustycznej takiego pomieszczenia można zastosować podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych. W ten sam sposób można wyciszyć sufit, poprzez zamontowanie sufitu podwieszanego.
Wykonując wyciszenie pomieszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na grubość wełny. Powinna mieć min 15cm. Musimy pamiętać, aby pomiędzy wełną, a płytami zostawić parocentymetrową przerwę.

Szeroko pojęta akustyka wnętrz nie zapomina także o drzwiach. Wygłuszanie drzwi najlepiej zacząć od uszczelnienia ich po obwodzie (pomiędzy drzwiami a ościeżnicą). W ten sam sposób należy również uszczelnić przestrzeń pomiędzy drzwiami a progiem. Jeżeli najbardziej uciążliwe są dźwięki w nocy, należy zawiesić zaraz za nimi jakąś ciężką kotarę lub koc. Może nie jest to sposób na wytłumienie drzwi, ale na pewno na zatrzymanie dobiegających z zewnątrz hałasów. Podobną metodą jest montowanie podwójnych drzwi, co również daje efekt zarówno wyciszenia, jak i docieplenia mieszkania.

Musimy mieć jednak świadomość, że bez względu na zabiegi jakie przeprowadzimy, to mieszkając w bloku i tak nie uda nam się odciąć od naszych sąsiadów i ich problemów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2016-06-03 07:40:21
Tagi do artykułu: wygłuszanie | Wełna mineralna | wata szklana
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Docieplamy dom

ocieplanie
Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.

Nowoczesne elewacje domów

drzwi zewnętrzne
Elewacja jest wizytówką domu. Jej wygląd jest tak samo ważny co wnętrze. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcom, zależy na tym aby była ona trwała i zachowała piękny wygląd przez długie lata.
Oprócz funkcji estetycznych, elewacja zewnętrzna powinna ochraniać budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – przed deszczem, palącym słońcem, śniegiem, mrozem oraz przed działaniem zanieczyszczeń chemicznych.

Dom energooszczędny – projektowanie z myślą o przyszłości.

dom jednorodzinny
Inwestorzy zwracają baczniejszą uwagę na koszty – nie tylko budowy, ale również utrzymania domu, bowiem zdają sobie sprawę, że energia będzie drożeć. Koszt utrzymania domu energooszczędnego jest zdecydowanie niższy. Warto również wspomnieć o zmianach w Prawie budowlanym, które nakładają obowiązek certyfikowania budynków. W przyszłości domy energooszczędne legitymujące się certyfikatem energetycznym o dobrych współczynnikach będą atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów pracownia MTM STYL stworzyła kolekcję domów energooszczędnych wyposażonych w najnowocześniejsze instalacje i rozwiązania.