X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Miłorząb w ogrodzie

Miłorząb jest najstarszym drzewem rosnącym na Ziemi. Ten niezwykły gatunek pojawił się na długo przed erą dinozaurów, pod koniec ery paleozoicznej, około 270 milionów lat temu. Miłorząb występował na obszarze Azji, Ameryki Północnej i w Europie. Obecnie istnieje tylko jeden gatunek - miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba).


Miłorząb japoński
Jest to niezwykłe drzewo nie tylko ze względu na swoją ponadprzeciętną urodę, ale także na klasyfikację botaniczną. Mimo że ma liście w kształcie niewielkich wachlarzyków, zaliczane jest do grupy drzew iglastych. Niegdyś na Dalekim Wschodzie drzewa te sadzono przy buddyjskich świątyniach, obecnie są wykorzystywane jako rośliny lecznicze i afrodyzjaki.

Miłorząb japoński
Miłorząb japoński lub miłorząb chiński, bo tak też jest często zwany, jest wysokim drzewem, osiągającym nawet 20-30 metrów wysokości. Na początku korona miłorzębu jest regularna i piramidalna, z czasem rozszerza się, często nieregularnie i asymetrycznie. Liście mają kształt wachlarzyków z widocznym równoległym i rozwidlającym się unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na żółty kolor.Miłorząb japoński
Miłorząb jest drzewem dwupiennym. Sposobem na określenie jego płci jest czas rozwoju, a później opadanie liści, które u żeńskich okazów przypada około 2 tygodnie później.

Miłorząb ma kwiaty o niepozornym wyglądzie. Męskie to żółtawe kotki, żeńskie mają kształt drobnych kuleczek na długich szypułkach. Nasiona wyglądem przypominają duże pestki, otoczone mięsistą osnówką, która wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.

Miłorząb japoński
Miłorząb japoński - uprawa
Jest to drzewo dość łatwe w uprawie. Lubi żyzną i przepuszczalną ziemię, ale poradzi sobie także na znacznie gorszych glebach. Stanowisko do uprawy rośliny powinno być słoneczne lub półcieniste. Miłorząb z powodzeniem może być sadzony w miastach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia środowiska i mrozy. Miłorząb jest całkiem odporny na choroby i szkodniki, choć bywa atakowany przez opieńkę miodową, a jego korzenie przez korniki. Miłorząb nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Może być także formowany na drzewko bonsai.

Miłorząb japoński
Właściwości lecznicze miłorzębu japońskiego
Miłorząb znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Ekstrakt z liści jest głównym surowcem różnych suplementów diety – poprawia pamięć i koncentrację. Ponadto preparaty z miłorzębu zwiększają sprawność intelektualną, usprawniają mikrokrążenie w gałce ocznej, dzięki czemu poprawiają ostrość widzenia.

Miłorząb japoński w kosmetyce
Roślina ta wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym do produkcji balsamów i żeli pielęgnacyjnych dla zmęczonych nóg z objawami zaburzeń krążenia, żylakami i z bolesnymi skurczami łydek. Dużym powodzeniem cieszą się także odżywki i szampony do włosów zawierające ekstrakt z miłorzębu, który usprawnia krążenie w skórze głowy.

Miłorząb japoński
Miłorząb w ogrodzie
Jest to drzewo bardzo dekoracyjne, dlatego warto posadzić je w przydomowym ogrodzie. Aby uniknąć damskich egzemplarzy mających brzydko pachnące owoce, warto zdecydować się na odmiany, które w większości są męskie jak np. „Autumn Gold”. Do niewielkich ogrodów doskonale nadadzą się odmiany kolumnowe jak „Fastigiata” czy „Princeton Sentry”. Ciekawym obiektem ogrodowych aranżacji może być jedna z odmian horyzontalnych „Horizontalis”, „Praga” lub „Pendula”.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Autor: Anna Dębiec
2016-08-13 13:08:18
Tagi do artykułu: drzewa | rośliny | choroby roślin | ogrody
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
góry

Świerk syberyjski

Świerki to wysokie, zimozielone drzewa, które charakteryzują się stożkowatym pokrojem z prostym pniem i długim, wyprostowanym wierzchołkiem i kłującymi, krótkimi igłami. Rodzaj świerk obejmuje aż 35 gatunków, z czego w stanie naturalnym tylko świerk pospolity występuje na terenie naszego kraju.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.