Miłorząb w ogrodzie

Miłorząb jest najstarszym drzewem rosnącym na Ziemi. Ten niezwykły gatunek pojawił się na długo przed erą dinozaurów, pod koniec ery paleozoicznej, około 270 milionów lat temu. Miłorząb występował na obszarze Azji, Ameryki Północnej i w Europie. Obecnie istnieje tylko jeden gatunek – miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba).

Miłorząb japoński

fot. Miłorząb japoński

Jest to niezwykłe drzewo nie tylko ze względu na swoją ponadprzeciętną urodę, ale także na klasyfikację botaniczną. Mimo że ma liście w kształcie niewielkich wachlarzyków, zaliczane jest do grupy drzew iglastych. Niegdyś na Dalekim Wschodzie drzewa te sadzono przy buddyjskich świątyniach, obecnie są wykorzystywane jako rośliny lecznicze i afrodyzjaki.

Miłorząb japoński

Przeczytaj również: Kwiaty w mieszkaniu

fot. Miłorząb japoński

Miłorząb japoński lub miłorząb chiński, bo tak też jest często zwany, jest wysokim drzewem, osiągającym nawet 20-30 metrów wysokości. Na początku korona miłorzębu jest regularna i piramidalna, z czasem rozszerza się, często nieregularnie i asymetrycznie. Liście mają kształt wachlarzyków z widocznym równoległym i rozwidlającym się unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na żółty kolor.

Miłorząb japoński

fot. Miłorząb japoński

Miłorząb jest drzewem dwupiennym. Sposobem na określenie jego płci jest czas rozwoju, a później opadanie liści, które u żeńskich okazów przypada około 2 tygodnie później.

Miłorząb ma kwiaty o niepozornym wyglądzie. Męskie to żółtawe kotki, żeńskie mają kształt drobnych kuleczek na długich szypułkach. Nasiona wyglądem przypominają duże pestki, otoczone mięsistą osnówką, która wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.

Miłorząb japoński

fot. Miłorząb japoński

Miłorząb japoński – uprawa
Jest to drzewo dość łatwe w uprawie. Lubi żyzną i przepuszczalną ziemię, ale poradzi sobie także na znacznie gorszych glebach. Stanowisko do uprawy rośliny powinno być słoneczne lub półcieniste. Miłorząb z powodzeniem może być sadzony w miastach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia środowiska i mrozy. Miłorząb jest całkiem odporny na choroby i szkodniki, choć bywa atakowany przez opieńkę miodową, a jego korzenie przez korniki. Miłorząb nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Może być także formowany na drzewko bonsai.

Miłorząb japoński

fot. Miłorząb japoński

Właściwości lecznicze miłorzębu japońskiego
Miłorząb znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Ekstrakt z liści jest głównym surowcem różnych suplementów diety – poprawia pamięć i koncentrację. Ponadto preparaty z miłorzębu zwiększają sprawność intelektualną, usprawniają mikrokrążenie w gałce ocznej, dzięki czemu poprawiają ostrość widzenia.

Miłorząb japoński w kosmetyce
Roślina ta wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym do produkcji balsamów i żeli pielęgnacyjnych dla zmęczonych nóg z objawami zaburzeń krążenia, żylakami i z bolesnymi skurczami łydek. Dużym powodzeniem cieszą się także odżywki i szampony do włosów zawierające ekstrakt z miłorzębu, który usprawnia krążenie w skórze głowy.

Miłorząb japoński

fot. Miłorząb japoński

Miłorząb w ogrodzie
Jest to drzewo bardzo dekoracyjne, dlatego warto posadzić je w przydomowym ogrodzie. Aby uniknąć damskich egzemplarzy mających brzydko pachnące owoce, warto zdecydować się na odmiany, które w większości są męskie jak np. „Autumn Gold”. Do niewielkich ogrodów doskonale nadadzą się odmiany kolumnowe jak „Fastigiata” czy „Princeton Sentry”. Ciekawym obiektem ogrodowych aranżacji może być jedna z odmian horyzontalnych „Horizontalis”, „Praga” lub „Pendula”.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)