X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości. Rząd jednak zapowiada wejście nowego programu wsparcia dla młodych małżeństw i singli, który ułatwi im zakup pierwszego mieszkania, a nawet zachęci do posiadania dzieci.


Już tylko do końca roku można składać wniosek o kredyt preferencyjny w programie Rodzina na Swoim. Osoby, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wsparcia i nie zdążą z wnioskiem do końca grudnia, zapewne wstrzymają swoją decyzję o kupnie mieszkania do czasu wejścia w życie nowego programu wsparcia – Mieszkanie dla Młodych (MDM).

Wiadomo już, że kredyt Mieszkanie dla Młodych nie będzie tak atrakcyjny jak program Rodzina na Swoim, jednak otworzy drzwi do kredytu wielu młodym małżeństwom i singlom. Program powstał z myślą o młodych ludziach pragnących kupić mieszkanie i założyć rodzinę, którzy na początku kariery zawodowej mają zbyt niską zdolność kredytową lub nie posiadają pieniędzy na wkład własny do kredytu.Mieszkanie dla Młodych warunki
Minister transportu Sławomir Nowak oświadczył, że na wsparcie finansowe kupna pierwszego mieszkania może liczyć każda rodzina, w której chodź jedno z małżonków nie przekroczyło 35. roku życia. Program Mieszkanie dla młodych dla singli oraz dla małżeństw bezdzietnych przewiduje możliwość otrzymania dopłaty na poziomie 10% ceny nieruchomości. Na dodatkowe 5% mogą liczyć małżeństwa posiadające jedno lub dwójkę dzieci, a na kolejne 5% - rodziny, w których urodzi się kolejne dziecko w ciągu pierwszych 5 lat od daty zawarcia umowy kredytowej.

Nowy program dotyczy wyłącznie zakupu mieszkań z rynku pierwotnego, których powierzchnia nie przekracza 75 m kw. Czy taki metraż jest wystarczający i komfortowy dla pięcio- lub sześcioosobowej rodziny? Ponadto należy wziąć pod uwagę także fakt, iż kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z koniecznością sfinansowania robót wykończeniowych i wyposażenia poszczególnych pomieszczeń.

Rząd zapowiada, że program Mieszkanie dla Młodych wejdzie w połowie 2013 roku, bądź na początku 2014 roku. Dopłaty będą sfinansowane z pieniędzy uzyskanych z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty, których suma wynosi obecnie ok. 1,1 miliarda złotych rocznie.

Czytaj też:
Mieszkanie dla młodych tylko z rynku pierwotnego
Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredyty
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-24 22:33:20
Tagi do artykułu: rodzina na swoim | kredyty preferencyjne | single | kredyty hipoteczne | Mieszkanie dla Młodych | dopłaty | kredytów preferencyjnych
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw.

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.

Mieszkanie dla młodych – sukces, czy porażka?

paragraf
W połowie maja br. Rząd – Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (dalej Ustawa), wprowadzającą tzw. program Mieszkanie dla młodych.

Czy warto czekać na MdM?

osiedle
Na realizację założeń programu dopłat Mieszkanie dla Młodych rząd planuje przeznaczyć ponad 3,5 mld złotych. W ciągu pięciu lat z pomocy ma skorzystać nawet 115 tysięcy rodzin i singli. Takie działanie zdaniem koalicji pobudzi do życia branżę budowlaną.