X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Różne oblicza bram

Nie ulega wątpliwości, że każdy garaż musi mieć bramę. Brama chroni nas przede wszystkim przed kradzieżą, intruzami, ale także zamyka w całość bryłę naszego domu. Ogrodzenie domu również musi mieć bramę. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Zarówno tych garażowych jak i ogrodzeniowych. Czym się różnią? Którą wybrać?


garażWybór odpowiedniej bramy wcale nie jest prosty. Zależy to od naszych indywidualnych upodobań i wymagań jakiej jej stawiamy. Znaczącą role odgrywa szerokość i wysokość garażu, a także sposób w jaki ma być brama otwierana.
Najbardziej popularne są bramy uchylne. Ich wadą jest to, iż potrzebują troszkę miejsca przed garażem, gdyż w czasie otwierania część dolna wysuwa się na zewnątrz. Sam montaż również wymaga dużego podjazdu. Popularność tego rodzaju bramy, wynika z jej ceny, która nie jest zbyt wygórowana.
Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego podjazdu, lub wyjazd znajduję się bezpośrednio na drogę idealnie sprawdzą się bramy garażowe segmentowe. Bramy segmentowe otwierają się na bok lub do góry. Dużym plusem jest możliwość zamontowania ich, nawet gdy nasze nadproża są w kształcie łuku. Bardzo podobnie zachowują się bramy rolowane, zwane także żaluzjowymi. Brama ta zwija się w rolkę i chowa w kasecie bramy znajdującej się za nadprożem. Najczęściej posiadają one elektryczny mechanizm.


Czasem można jeszcze spotkać bramy typu wrota. Jest to najstarszy typ, ale obecnie już się go prawie nie stosuje, gdyż wymaga bardzo dużego podjazdu.
Coraz popularniejsze (przede wszystkim ze względu na wygodę) są bramy na pilota. Wszystkie powyżej opisane (za wyjątkiem bramy typu wrota) nadają się, aby zamontować napędy do bram.

Brama ogrodzeniowaOprócz bram garażowych są także bramy ogrodzeniowe. Tutaj nasz wybór w dużej mierze zależy od tego, czy ma być to dla nas tylko brama, czy może ma pełnić funkcję ozdobna. Jeśli to drugie, to na pewno przypadną nam go gustu bramy kute, wykonywane przez kowala zajmującego się kowalstwem artystycznym. Musimy się przygotować w tym wypadku na spory wydatek, jednak na pewno taka brama będzie dla nas powodem do dumy.
Generalnie bramy wjazdowe możemy podzielić na bramy dwuskrzydłowe i bramy przesuwne. Montując bramę dwuskrzydłową musimy pamiętać, aby otwierała się w obrębie naszej posesji (bramy nie mogą otwierać się na ciągi komunikacyjne). Montowane są one na zawiasach przytwierdzonych do słupów ogrodzenia. Te cięższe (bramy) wymagają specjalnych (wzmocnionych) słupów, będących w stanie przenieść ciężar skrzydeł.
Bramy przesuwne możemy podzielić na przesuwne po szynie i przesuwne samonośne. W pierwszym przypadku skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamontowanej wzdłuż bramy i ogrodzenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku bramy przesuwanej samonośnie. Potrzeba na nią więcej miejsca, gdyż skrzydło wydłużone jest o przeciwwagę. Bez wątpienia ich zaletą jest fakt, iż skrzydło nie dotyka ziemi (jest zawieszone wysięgnikowo), co sprawdza się zwłaszcza zimą.

Teraz na pewno wybór odpowiedniej bramy powinien być już łatwiejszy. Najważniejsze, to żeby nie oszczędzać na materiałach, gdyż bramę kupuje się na wiele, wiele lat.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Garaż
2016-04-25 08:33:33
Tagi do artykułu: bramy | bramy garażowe | bramy ogrodzeniowe | bramy wjazdowe | Ogrodzenie
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
mur

Ogrodzenia murowane

Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sekcyjne bramy garażowe

brama garażowa
Bramom garażowym stawia się coraz większe wymagania - muszą być funkcjonalne, estetyczne, bezpieczne i przy tym nie zajmować cennej przestrzeni w garażu. Te kryteria spełniają bramy sekcyjne boczne firmy Normstahl, w których nowoczesność zastosowanych rozwiązań, w powiązaniu z bogactwem dostępnych wzorów i kolorów na nowo definiuje możliwości użytkowe bramy garażowej.

Bramy wjazdowe – konstrukcja i zastosowanie

brama
Brama wjazdowa to ważny element ogrodzenia. Aby była funkcjonalna i wygodna, musi spełniać kryteria odnośnie lokalizacji i odległości, względem miejsca postojowego na działce, oraz połączenia komunikacyjnego z ulicą lub drogą.

Bramy garażowe z napędem MIDO

Brama garażowa
Napęd MIDO to nowa, inteligentna technologia w zakresie automatyki. Nowoczesny napęd łańcuchowy, zasilany napięciem 230V, jest zintegrowany z bramą segmentową UniPro.

Sprawdź jaka brama jest Ci najbardziej potrzebna

garaż
Odpowiednio dobrana brama zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo, wysoką funkcjonalność i wygodę obsługi. Jeżeli jej wybór będzie dobrze przemyślany, osiągniemy wygodny wjazd zarówno na teren posesji jak i do garażu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego rozwiązania.