Płyta gazowa czy elektryczna do kuchni?

płyta indukcyjna

fot. płyta indukcyjna

Coraz częściej tradycyjne wolnostojące kuchenki gazowe zastępowane są nowoczesnymi płytami grzewczymi. Zwykle są one bardziej estetyczne i funkcjonalne niż ich gazowe odpowiedniki. Zmiana wystroju kuchni to dobry moment, by zastanowić się nad wymianą płyty.

Przy zakupie nowego sprzętu AGD przede wszystkim należy kierować się względami praktycznymi. Wybierając płytę grzejną warto wiedzieć, że piekarnik nie musi być zasilany w ten sam sposób co płyta. Dodatkowo, wybierając osobno płytę grzejną i piekarnik, nie trzeba ich umieszczać w tym samym miejscu. Dzięki temu, że są to dwa osobne urządzenia, można ulokować je według własnych potrzeb.

Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór płyt grzewczych zasilanych prądem lub gazem. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się także płyty z łączonym systemem zasilania, czyli z gazowo-elektrycznym.

Przeczytaj również: Zestaw mebli modułowych Seti

Płyty gazowe

płyta gazowa

fot. płyta gazowa

Płyty z tradycyjnymi palnikami gazowymi bywają wyposażone w funkcję turbo, która oznacza, że palniki posiadają podwójny wieniec płomienia. Do regulacji palników służą pokrętła umocowane na płycie. Płyty gazowe także wyposażone w elektryczną zapalarkę, która w prosty sposób zapali palnik.
Decydując się na zakup płyty gazowej warto wybrać model posiadający różnego rodzaju zabezpieczenia. Bardzo istotne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe palników, które w razie zalania palnika lub zgaśnięcia ognia samoistnie odcina dopływ gazu.

Dla młodych rodziców z pewnością interesujące będzie zabezpieczenie przed dziećmi. W niektórych kuchenkach aby zapalić gaz, należy wcisnąć pokrętło, przekręcić je i poczekać, aż czujnik osiągnie odpowiednią temperaturę. W ten sposób szybkie zapalenie kuchenki przez dzieci będzie bardzo utrudnione.
Decydując się na zakup płyty gazowej należy dokładnie sprawdzić, czy wentylacja w pomieszczeniu jest sprawna. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa oraz względów praktycznych, takich jak utrzymanie czystości w kuchni.

Płyty elektryczne
Płyty elektryczne niestety są droższe w eksploatacji w porównaniu z kuchenką gazową. Niektóre modele posiadają wbudowane urządzenia oszczędzające energię elektryczną lub termowyłączniki. Opcja ta polega na tym, że w momencie osiągnięcia określonej temperatury przez palnik, zasilanie zostaje odłączone. Włączane jest jedynie w celu podtrzymania danej temperatury. Można także zdecydować się na model, który posiada opcję grzania, gdy naczynie znajduje się na palniku. Intensywność grzania płyty reguluje się za pomocą pokręteł.

Płyty ceramiczne

płyta kuchenna

fot. płyta kuchenna

Są to przeważnie bardzo funkcjonalne i eleganckie płyty. Niestety znaczącym minusem jest stosunkowo duży koszt zakupu i eksploatacji. Urządzenia te wykonane są z materiału ceramiczne go odpornego na obciążenia. Ponadto mają całkowicie płaską i gładką powierzchnię. Na płycie grzewczej wyznaczone są pola grzejne i tylko one ulegają nagrzaniu. Reszta powierzchni pozostaje chłodna, dlatego nie ma możliwości oparzenia się. Większość z nich wyposażona jest także w czujniki reagujące na obecność naczynia na płycie oraz czujniki automatycznie dostosowujące wielkość powierzchni grzewczej do postawionego na niej naczynia. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i oszczędności energii. Płyty ceramiczne bardzo często wyposażone są w cyfrowy wyświetlacz, dzięki któremu można odczytać poziom mocy, a także kontrolować funkcje palników. Pomocną funkcją w tego rodzaju urządzeniach jest programator, który pozwala na ustawienie czasu gotowania oraz mocy grzewczej. Płyty ceramiczne z pewnością zapewnią bezpieczeństwo także najmłodszym domownikom.

Płyty indukcyjne

płyta indukcyjna

fot. płyta indukcyjna

Wyglądem przypominają płyty ceramiczne. Różnica jednak polega w sposobie grzania, ponieważ w ich przypadku ciepło wytwarzane jest dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Energia jest odpowiednio przetwarzana, w wyniku czego ciepło jest wytwarzane na dnie naczynia, a nie na płycie. Dużą zaletą jest ich oszczędność oraz skrócony czas gotowania. Niestety cena zakupu płyty indukcyjnej nie należy do najniższych. Do tego rodzaju płyt należy używać specjalnych naczyń tzw. ferromagnetycznych. Nie można stosować natomiast naczyń aluminiowych, ze szkła czy stali szlachetnej, dopuszczalne są emaliowane, ale tylko wykonane z metalu ferromagnetycznego.
Płyta indukcyjna może być wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak: booster, stop&go czy wskaźnik ciepła resztkowego. Prawie każdy dostępny model posiada także zabezpieczenie przed dziećmi.

Decydując się na wymianę kuchenki na płytę grzewczą nie należy obawiać się pytań o szczegóły produktu, dostępne opcje i cenę. Bogata oferta płyt grzewczych na rynku z pewnością pozwoli na zakup modelu dopasowanego do preferencji właściciela oraz jego budżetu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)