X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wertykulator i aerator

aerator
Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, nie wystarczy jedynie koszenie trawy, zasilanie jej odpowiednimi nawozami i podlewanie. Należy także zadbać o korzenie roślin. Pozbycie się mchu i „sfilcowanej” darni sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych, zacznie ona oddychać i dzięki temu odzyska formę.


Przyczyną złej kondycji przydomowego trawnika są przeważnie pozimowe odpady, czyli kawałki roślin, obumarła trawa, resztki organiczne oraz niezebrane jesienne liście, które mogą tworzyć tzw. filc. To właśnie on sprawia, że do korzeni trawy nie docierają najpotrzebniejsze składniki, przez co jej wzrost jest słaby a wygląd niezadowalający. Przyczyną powstawania takiego filcu może być między innymi zbyt mocne skracanie oraz koszenie mokrej trawy. Aby tego uniknąć warto pamiętać, by kosić na sucho i nie więcej jak jedną trzecią wysokości.

Mech
W celu poprawienia przepuszczalności gleby oraz prawidłowego jej napowietrzania powinniśmy okresowo przeprowadzać aerację lub wertykulację.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co niszczy zbitą warstwę filcu. Jest przeprowadzana w celu poprawienia warunków dopływu powietrza, wody i innych składników pokarmowych strefy korzeniowej. Do wykonania tego rodzaju zabiegu stosuje się wertykulatory, które mogą być:
- ręczne – są stosowane przeważnie do małych powierzchni. Niektóre z modeli wyposażone są w koła ułatwiające prowadzenie. Jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt wymaga od użytkownika dużej siły. Koszt takiego urządzenia często nie przekracza 100 zł;
- elektryczne – przeznaczone są do trawników o średniej wielkości. Tego rodzaju wertykulator elektryczny jest wygodniejszy w użytkowaniu. Jego atutem jest także cicha praca. Cena takiego urządzenia waha się w granicach 400-1500 zł;
- spalinowe – nadają się do niemal każdego trawnika. Wertykulator spalinowy działa wydajnie i szybko, ale na jego zakup należy przeznaczyć od 1000 do 3000 zł.

Wertykulator do trawy jest dość kosztownym zakupem, a używa się go przeważnie dwa razy do roku. Warto więc zastanowić się nad wypożyczeniem takiego sprzętu. Taką usługę w swojej ofercie bardzo często mają wypożyczalnie sprzętu ogrodniczego oraz sklepy ogrodnicze.

Aeracja natomiast polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika w celu rozluźnienia zbitego podłoża, a tym samym poprawienia jego przepuszczalności. Otwory wykonane w trawie przepuszczają zbitą warstwę podłoża i ułatwiają wodzie i powietrzu przedostanie się do gleby. Aeracja przeprowadzana jest przy użyciu aeratora. Wyglądem przypomina walec, na powierzchni którego umieszczone są sprężyste kolce ze stali szlachetnej. Istotne jest, by aerator był dobrej jakości i miał możliwość wymiany części, np. kolców.

Aerację powinno przeprowadzać się stosunkowo regularnie, począwszy od wiosny, poprzez okres zasilania i podlewania trawnika, aż do późnego lata.
narzędzia ogrodowewertykulacja
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2016-07-11 03:08:00
Tagi do artykułu: mech | trawniki | Wertykulacja | wertykulator | aerator
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pielęgnacja trawnika

ogród
Równy i zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela ogrodu. To także jeden z ważniejszych elementów ogrodowej kompozycji. Stanowi tło dla drzew, krzewów, kwiatów, a także wprowadza w ogrodzie porządek. Przemyślany trawnik nawet w niewielkim ogrodzie sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przestronniejszego.

Reaktywacja trawnika

wertykulacja
Roztopy, rozmarznięta gleba, pierwsze przebiśniegi – to oznaki, że najwyższa pora zaplanować w ogrodzie pozimowe prace. Jeśli chcemy przez cały rok cieszyć się ładną, przydomową murawą, już wczesną wiosną musimy pomyśleć o właściwych zabiegach pielęgnacyjnych. Wertykulacja i aeracja to dwa zabiegi, które poprawią kondycję naszego trawnika.

Pielęgnacja trawnika jesienią

trawnik
Do naszych ogrodów zawitała już jesień. Z drzew opadają złoto - pomarańczowo – czerwone liście tworząc kolorowe dywany na naszych trawnikach. To czas w którym należy pomyśleć o tym jak się będzie prezentowała nasza murawa wiosną. Musimy o nią zadbać teraz, by nie zaskoczyła nas negatywnie gdy stopnieją śniegi. Im więcej starań włożymy w jej przygotowanie do zimy, tym mniej pracy czeka nas podczas wiosennego odmładzania.

Trawnik bez tajemnic

Idealnie płaski trawnik
Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.